Çocukla kamplı yolculuk

Çocuklarla 7 gün otele gidilir de kampa gidilir mi? Evet, gidiliyor. Bu yıl 7 harika çocuk biliyorum, böyle kamplı yolculuk yapan. Ama 3'ü var ki; çok tatlı.

Çocukla kamplı yolculuk

Her şey dahil, yemeli-içmeli, animatörlü tatiller revaçta olabilir. Fakat tatil dediğin biraz eğitici-öğretici-gezdirici-hafif eziyet çektirici olmalı diyen ebeveynler de var, bizim gibi. Bu yıl 10'uncu kez düzenlenen Land Rover Adventure 2017'nin 7 günlük Türkiye etabına 7 çocuk katıldı. Bunların en kıdemlisi benimkiler, 10 yıldır bu şekilde geziyorlar. 2'si, çok keredir bizim gezilere katılıyor. 3'ü ise bu yıl ilk kez katıldılar. Ve bu 3 çocuk, diğer çocuklar gibi en az ebeveynleri kadar sıra dışı.

 

Poyraz Dursun, 8 yaşında. Bu yıl ilkokul 3'e geçti. Finansçı babası Murat Dursun ile birlikte son 3 yıldır bu Defender ile geziyor. Bu yıl da İstanbul'dan Adana'ya kadar 7 gün süren gezide gıkını çıkarmadı. Bu tür gezilere hep katılıyorsun Poyraz, neler hissediyorsun, diyorum. "Hem babamla hem de arkadaşlarımla zaman geçirdiğim için mutluyum. Buraya çoğu kişi gelemiyor, o yüzden bunun değerini bilmek lazım" diyor. Çıktığı gezileri okulda arkadaşlarına anlatıyormuş, merak ediyorlarmış, hoşlarına gidiyormuş. Defender'la uzun yol yapmaktan konuşuyoruz... "Zaten araba önemli. Arabayla zaman geçiriyoruz. Her şeyi arabayla yapıyoruz" deyince; zor olmuyor mu, diye soruyorum. "Benim için eskiden zordu ama ben şimdi alıştığım için seviyorum böyle hatta..." diyor.

 

Poyraz Dursun

 

Ne zamandır kamp yapıyorsun, diyorum; "Çoğu zamandır yapıyorum. Hiç bırakmadık, hâlâ devam ediyoruz" diye yanıtlıyor. Kamp yaparak nereleri gezdin, diyorum; "Şu anlıklıkla çoğu yere gittim. Bozcaadaya gittik kamp için... 81 ilden çoğu ili gezdim" diyor. 7 gün boyunca bu araçtan hiç ayrılmayıp, kamp yaparak yolculuk yaptığın ilk gezi mi, diyorum; söze babası Murat Dursun katılıyor:

"Daha önce 9 gün 6 Defender'la Karadeniz'e gittik."

 

"Poyraz ve babası Murat Dursun. Poyraz, çekim için ön koltuğa geçti. Onun yeri arkada."

 

Önceleri de baba-oğul geziyorlarmış ama Defender ile son 3 yıldır daha çok yola çıkıyorlarmış. "Herhalde 10 bin km olmuştur bu araçla. Geçen yıl çıktığımız 3.800 km'lik Karadeniz turu, en uzun yolculuğumuzdu" diyor.

 

Zor olmuyor mu, diyorum baba Murat yanıtlıyor:

"Küçüklüğünden beri Poyraz'ı kendim gibi yetiştiriyorum. Zorluklarla başa çıkmasını istiyorum. Her şey onun için çok kolay olmasın. O yüzden her şeyi kendi öğreniyor, ormanda ya da kampta. Örneğin eline çakı verdiğim için eleştiriliyorum ama babam bana da bu yaşlarda öğretmişti bıçak kullanmayı, ben de oğluma öğretiyorum."

 

Ve Poyraz söze giriyor:

"Ben de çocuğuma öğreteceğim."

 

Çocuklar yolculuk boyunca birbirlerinin araçlarına konuk oluyor.

 

2 çocukla uzun yol

Ya Yasemen ile Bahadır Sarıaslan ve iki çocuklarına ne demeli? Bu yılki Land Rover Adventure Türkiye'ye katılmak için; taa Kayseri'den İzmir Urla'ya Defender ile 17 saatte geldiler. Urla kampında gece dinlenip birinci etap için Adana'ya doğru yola koyulan 3 yaşında Yağmur ve 7 yaşındaki Bahar'ın Defender ile ilk uzun yolculuğu olmuş bu gezi. Grup Adana'ya vardığında bu iki kız kardeşin yüzü gülüyordu.

 

Çınar, Poyraz ve Bahar, kendi kamp ateşlerini yaktı.

 

Anne Yasemen'e nasıldı, diye sordum; "Kontrollü ve planlı bir insanım, ama beklediğimden çok iyi geçti bu uzun yolculuk, diyor.

 

Yasemen finans, Bahadır ise iletişim sektöründe çalışıyor. Çocuklara babaanne bakıyormuş. Fırsat buldukça doğaya kaçıyorlarmış. Defender'ın dışında şehirde kullandıkları bir binek araçları daha varmış. Çocuklar Defender'a 'kamp arabası' diyorlarmış. Kamp yapıp doğaya yakın olmalarının en güzel sonuçlarından biri, çocukların böcek korkusu kalmamış. Alışıyorlar, böcek gördüklerinde tepki vermiyorlar, diyor anneleri.

 

Yasemen ve Bahadır Sarıaslan, iki çocuklarıyla ilk kez bu kadar uzun kamplı bir yolculuğa çıktı.

 

Artık uzun soluklu geziler gözünü korkutmuyor Yasemen'in. "Yakın zamanda Karadeniz'i görmek istiyoruz. Ayrıca günübirlik gezilere de devam edeceğiz" diyor. Bir son dakika haberi de baba Bahadır'dan... Yavrulara telsiz almış. Evde, yol boyunca araç içinde duydukları konuşmaları tekrarlayıp duruyorlarmış.

 

Seneye; Poyraz, Bahar ve Yağmur ile birlikte yolculuğa çıkmak için şimdiden sabırsızlanıyorum.

Yağmur 3 yaşında, ablası Bahar ise 7.

 

 

Hayriye Mengüç

 

ÇOCUKLA SEYAHAT Tatilden ne beklersiniz; Dinlenm... ÇOCUKLA SEYAHATE GİDERKEN YANIMIZDA OLANLAR Çocukla seyahate giderken yanımı...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön