Avrupa başkentinde yılbaşı

“Avrupa başkenti” ve “Noel başkenti” unvanlarına sahip Strasbourg, 445 yıllık geleneğini bozmadı. Paris saldırılarının gölgesi ve yoğun güvenlik önlemleri altında da olsa Avrupa’nın en büyük Noel pazarlarını kurdu.

Avrupa başkentinde yılbaşı

Giden 130 kişinin anısına geceleri pencerelerin önünde mumların yakıldığı günlerde belediyeler hararetle tartıştı. “Bu yıl Noel pazarları kurulsun mu, kurulmasın mı?” Sonra “Gelenek sürmeli” dediler. Avrupa başkenti Strasbourg, 27 Kasım’da sıkı güvenlik önlemleri altında Noel pazarlarını törenle açtı.

 

Akşam 17.00’den itibaren caddeler, ara sokaklar ışıl ışıl. Strasbourg estetiği önemseyen ama abartıdan kaçınan bir kent. Göz kamaştırmayan ama gönül alan bir hali var. İş çıkışı sokaklarda olmaktan pek hazzetmeyen Strasbourglular, 2 haftadır Noel pazarlarına uğradıktan sonra evlerine gidiyor. 13 Kasım Paris saldırılarının ardından sanatçıların söylediği “Daha fazla sanat, daha fazla edebiyat, daha fazla kültür, dolayısıyla daha fazla insanlık” sözü burada bir yaşam biçimi. Travmalara teslim olmak istemiyorlar. 445’inci Noel durağını pas geçmemeleri bundan. Strasbourg “Noel başkenti” unvanı taşıyor, çünkü Avrupa’da Noel pazarı geleneğini başlatan ilk yerlerden biri ve burada kurulan pazarlar 5 asırdır Avrupa’dakilerin en ışıklısı, en büyüğü, geleneksel değerlerine en fazla sahip çıkanı, en eskisi ve yüzyıllardır en çok ziyaret edileni. Kent, Fransa’nın Alsas bölgesinde yer alıyor. Bölgenin özelliği, Birinci Dünya Savaşı’na kadar yönetimin Almanya ile Fransa arasında değişmiş olması sebebiyle iki kültürün de izlerini taşıması. Yaşlı Alsaslılar aralarında Almancaya benzeyen melez bir dil konuşuyor.

 

 

Açılış günü 27 Kasım’da ayaküstü konuşurken biri, herkesin içindeki korkuyu nasıl uyutmaya çalıştığını özetledi: “Bence bir şey olmayacak, çok önlem aldılar.” Bir şey olmasın diye çok güvenlik önlemi alındı. Geçen yıla göre daha fazla jandarma ve üniformalı polis geziyor, daha fazla yol trafiğe kapalı, daha fazla kimlik kontrolü var. Pazar günleri bazı tramvay ve otobüs durakları hizmet vermiyor, kent merkezine açılan noktalarda çantalar, bagajlar kontrol ediliyor. Noel pazarlarının daha dar bir alanda kurulması, daha az stant yer alması ve ocak başında değil de 24 Aralık’ta kapanması ise daha başta alınan önlemler.

 

Strasbourg Katedrali 1000’inci yaşını kutlayacağı için bu yıl daha görkemli bir kutlama planlanmıştı. Güvenlik endişesine rağmen İsviçre-Almanya sınırındaki şehre civar Avrupa kentlerinden turist kafileleri geliyor. 11.00-20.00 arası gezilebilen pazarlar öğleden itibaren çok kalabalık, öyle ki bazen koridorlar sıkışıyor.

 

Her yıl kurulup süslenen dev Noel ağacı yine yerinde ama altına yoksullar için hediye bırakma geleneği bu yıl askıda. “Olur o kadar” diyorlar. 1 ay önce ülkenin kalbi tekledi; Avrupa Konseyi, İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Parlamentosu’nun ev sahibi onlar ve her şeye rağmen hayat devam etsin istiyorlar. Olsun o kadar.

 

 

Strasbourg’da Noel pazarları nerelerde gezilir?

 

Hemen her bölgede bir Noel pazarı gezilebilir. Ancak Strasbourg’un en zengin ve en çok ziyaret edilen pazarları şunlar:

 

Petit France: İsmi Küçük Fransa anlamına gelen semt, 1988’den bu yana UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde.

 

Broglie: En fazla seçenek burada kurulan pazarda. Koridorlarda sıkışmalar hasıl oluyor.

 

Gutenberg Meydanı (Place Gutenberg): Strasbourg Johannes Gutenberg’in matbaayı icat ettiği yer.

 

Katedral Meydanı (Place de la Cathédral): 1000. yaşını kutlayan katedralin bulunduğu meydan her zaman en fazla turist yüklenen yer.

 

Kléber Meydanı (Place Kléber): Hayatın rutin akışında gösterilere sahne olan meydanda bu yıl daha az stant sergi açtı. Buna rağmen çok kalabalık.

 

Colmar: 200 yıl öncesini anlatan bir film setine adım attığınız hissi uyandıran Colmar, kent merkezine yaklaşık 70 kilometre mesafede. Stantların kurulduğu alan Petit Venise (Küçük Venedik), içinden geçen kanalda gondolla kısa gezintilerin yapıldığı bir yer.

 

Riquewihr: Fransa’nın en güzel köyleri listesinde yer alan bağlarıyla ünlü Riquewihr’de Noel stantları, mis gibi pasta ve bisküvi kokusu yayılan dükkânlar arasında kurulu. Riquewihr’i ziyarete gelenler için şarap ve peynir degüstasyonları düzenleniyor.

 

 

Ne yenir?

Bretzel: Doyurucu ve ucuz -1 euro civarındaolması sebebiyle çok tüketiliyor. Türkiye’deki simide tekabül ediyor.

 

Marmelatlı krepler: Genellikle çikolatayla yapılanları tercih ediliyor ama envai çeşit Alsas marmelatlarıyla yapılanları deneyenler de memnun.

Tarte Flambée ve Baguette Flambée: Tarte Flambée, üzerinde çoğunlukla peynir çeşitleri ve küçük jambon dilimleri bulunan bir tür pizza. Baguette Flambée ise aynı malzemelerin baget üzerine transfer edilmesiyle ortaya çıkan yiyecek.

 

Alsas spesiyaliteleri: Bir tür erişte, ince kıyılmış soğan ve küçük jambon dilimlerinden oluşan, dileyenin üzerine sosis de ilave edebildiği yiyecek Poêle Alsacienne, hemen her yiyecek standında yer alıyor. Patatesli versiyonu da mevcut. Bunun dışında Alsas çorbaları denenebilir.

 

 

Ne hediye alınır?

 

Leylek motifli eşyalar: Alsas leyleklerin göç rotasında yer alan bir bölge. Şehir merkezinden uzaklaşıp kırlık alanlara doğru giderseniz çatılarda leylek yuvaları ve en az bir leylek görürsünüz. Kent merkezinde adım başı karşınıza çıkacak hediyelik eşyalar arasından leylek motifli olanları seçebilirsiniz.

 

Eski Alsas evleri: Strasbourg kent merkezinde ve banliyölerinde birkaç asırdır ayakta duran ve bölgeye has mimari özelliklerini koruyan, genellikle iki katlı yapılar var. Şehre masalsı bir hava katan bu eski Alsas evlerinin minyatürleri de farklı ve makbul hediye seçenekleri arasında.

 

Akasya balı mı portakal ağacı balı mı?: Köknar balı, limon ağacı balı, portakal ağacı balı, orman balı, çiçek balı, akasya balı, kestane balı, dağ balı, ıhlamur balı... Zarif ambalajların sarmaladığı aromalar, hafızalarda saklanan hediyelerden.

 

Haber: Perihan Özcan

 

Strasbourg'un en güzel fotoğrafları için tıklayın!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön