Dilara Koçak ve İyi Yaşam Günlüğü

Birey kilo vermenin psikolojik etkilerini ve değişime hazır olmadığında bu süreçte neler yaşayabileceğini bilmiyor, morali bozuluyor, derhal ve sinirli bir şekilde mücadeleyi bırakıyor.

Dilara Koçak ve İyi Yaşam Günlüğü

Sağlıklı ve ölçülü beslenme ile ilgili olarak yapılan araştırmalar, tükettikleri besinleri kaydeden kişilerin daha dikkatli ve sağlıklı beslendiklerini gösteriyor. Günlüklerin en güçlü tarafı izlenebilirliğidir. Diğer güçlü tarafı ise ölçülü, bilinçli beslenmenin farkındalığını artırmasıdır. Günlükler aynı zamanda geliştirilmesi gereken noktaları da ortaya koyar. Günlük yazmak için basit bir defter ya da bilgisayarınızda yeni bir klasör yeterli olabileceği gibi benim dört yıldır hazırladığım ve her yıl aralık ayında yenilediğim ‘ iyi yaşam günlüğü’ çalışmamı da değerlendirebilirsiniz.

 

İyi yaşam günlüğü motivasyonu artırabilir mi?

Büyük ilgi gören İyi Yaşam Günlüğü’nü yazmaya başlamadan önce hangi besin grubundan neyi, ne kadar ve ne zaman yemeniz gerektiğini kendiniz için hesaplayabiliyorsunuz. Daha sonra da yazmaya başlıyorsunuz. Her dört haftada yeni bir konu öğreniyorsunuz,  her gün bilgilendirici mesajlar sizi yönlendiriyor ve haftanın sonunda kendinizi değerlendiriyorsunuz. Böylece birey kendi motivasyonunu keşfediyor. Bir uzmanın diyet listesine körü körüne sadık olmak bireyi kendi motivasyonu yerine karşısındakinin motivasyonuna bağımlı hale getiriyor. Önemli olan bireyin motivasyonunu ortaya çıkarmak bunun için de adım adım ilerlemek günlük ve haftalık gelişmeyi kaydetmek doğru bir yol olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

Bu günlüğü satın alan kişinin ne yapması gerekiyor? Nereden baş başlamalı? 

İyi yaşam günlüğü öncelikle metabolik ya hızın hesaplamanızı günlük almanız hızınızı gerek kaloriyi size anlatıyor, ideal gereken kilon kilonuzu hesaplamanıza yardımcı oluy daha sonra da bu kaloriyi hangi oluyor, besi besinlerden ne ölüde tüketmeniz gere gerektiğini gösteriyor. Egzersiz sevi seviyeniz ve günlük yaşam aktiviteleriniz ile ne kadar kalori harcadığınızı hes hesaplayabiliyor veya yediğiniz bes besinlerin kaç kalori olduğunu da gü günlüğün sayfalarında bulabiliyorsunuz. Bö Böylece her gün kaç kalori alıp kaç ka kalori harcadığınızı da kendinizin yönetmesi mümkün oluyor.

 

Şişmanlık psikolojik bir problem mi? 

Günlük içindeki en önemli ve  herkesin okuması gerektiğini düşündüğümüz konu diyetin psikolojisi 1 ve diyetin psikolojisi 2 bölümleri. Çünkü ince görünmek ve sağlıklı olmak isteyen herkes diyet yapmaya çalışıyor ama diyet yapanların çoğu bir süre sonra diyet yapmaktan vazgeçiyor. Bunun nedeni genelde aç kalmak veya diyetlerin zorluğu olmuyor. Diyet yapmaktan vazgeçenler bazen sıkılıyor bazen kilo kaybetme hızından memnun olmuyor, bazen de mahrumiyet duygusu yaşıyor. Bazı bireyler ise program dışına çıktığında, bunu büyük bir felaket gibi değerlendirip “suçluluk” duygusu ile motivasyonunu kaybediyor ve kendini ‘güçsüz ve başarısız’ hissediyor. Birey kilo vermenin psikolojik etkilerini ve değişime hazır olmadığında bu süreçte neler yaşayabileceğini bilmiyor, morali bozuluyor, derhal ve sinirli bir şekilde mücadeleyi bırakıyor. Bu başarısızlık ve kısır döngü defalarca tekrar ettiğinde ise diyet programını, yaşam şartlarını, kilo vermeye müsait olmadığını düşündüğü bünyesini veya diyet programını kıyasıya suçluyor. Bunların sonucunda maalesef bazı kişiler kendilerine zor gelenin gerçek nedenini hiçbir zaman kavrayamadan kapı kapı gezip kilo vermeye çalışıyor ama ne yazık ki başarısız oluyor.

 

Diyetisyen Dilara Koçak

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön