Cesur kadın otostopçu

Türkiye şartlarında tek başına otostop çekerek, 15 günde 17 araç değiştirip İstanbul'dan Mersin'e giden Feriha Saygınsoy; biz kadınlara özgürlüğün, cesaret ve kendine güvenin biraz da böyle bir şey olduğunu anlatıyor. Tüm risklerine rağmen...

Tek başına otostop çeken kadın

Feriha Saygınsoy, 27 yaşında, grafik tasarımcı. Freelans sosyal medya tasarımları yapıyor. Gezmeyi seviyor. 3 yıldan bu yana otostop çekerek geziyor. Önceleri arkadaşlarıyla birlikte otostop çekiyormuş. Fakat anlaşamayınca, geçen yıl kendi başına (solo) otostopla gezmeye karar vermiş ve gezmiş de. İstanbul'dan Mersin'e tek başına otostop çekerek gitmiş. Kendine güveniyor; çadır kurup yaşamayı 9 yaşında öğrenmiş, 8 yıl izcilik yapmış. Geçen seneki tek başına otostopla çıkma nedeni ise kendini sınamak, "Parasızlığa ve zorluklara tek başıma ne kadar dayanabilirim?" sorusuna yanıt bulmak içinmiş. Başına kötü bir şey gelmemiş ve yolda sadece 150 TL harcamış.

 

Bu haber hazırlanana kadar, Karadeniz Bölgesi'ni yine solo otostopla gezdi. Ayder Yaylası'na gitti, Kaçkarlar'a çıktı. Karadeniz macerasından önce konuştuk. Hayatının deneyimi; tek başına yolda olmayı ve bir kadın olarak Türkiye'de tek başına otostop çekmeyi anlattı:

 

Otostop çekmeye nasıl başladın?

3 yıldır otostopla geziyorum ama tek başıma ilk kez geçen sene çıktım. Daha önce arkadaş grubumla çıkıyordum. Geçen yaz İstanbul'dan başladım, İzmir, Didim, Bodrum, Marmaris derken Mersin'e kadar gittim. 15 gün sürdü.

 

Neden tek başına çıkıyorsun? Solo olma duygusu ürkütmüyor mu? Bir arkadaşla birlikte çıksan, daha iyi değil mi?

Aslında bir yandan iyi... Ama çok kafadar biri olması lazım. Mesela, 2 sene önce bir arkadaşımla Karadeniz'e gitmiştik, birbirimize girmiştik. Anlaşamamış, kavga etmiştik. Çok iyi anlaşan iki arkadaştık, fakat yol çok farklı. O yüzden tek çıkmak daha iyi.

 

Peki, başka bir amacın var mıydı, yola çıkarken?

Tek amacım, olabildiğince minimum harcama yapmaktı. Para yanımda olunca harcadığımı biliyordum. Yanıma sadece 150 TL aldım ve çıktım yola. 15 günde sadece suya ve yiyeceğe, o da sucuk ve yumurtaya para verdim.

 

Anamur'da kutu saklarken

 

"Dayanabiliyor muyum, acaba?"

 

Kendini sınamak için çıktın yani?

Evet. Ben çocukluğumdan bu yana doğayla içiçeyim. 8 sene izcilik yaptım. Çadır kurmayı 9 yaşında falan öğrendim. Doğayla içiçe olduğum için başıma birşey gelse, yanımda eşya olmasa, ne kadar dayanabilirim, dedim kendi kendime ve gerçekten dayandım.

 

İstanbul'dan Mersin'e kadar gittin...

Evet. Kıyıdan kıyıdan ilerledim. Sadece gidişim 15 gün sürdü.

 

Dönüşü ne yaptın?

Birkaç gün Mersin'de arkadaşımda kaldım. Sonra otobüsle Ayvalık'a döndüm. Son paramı da otobüse verdim.

 

Kaç araca otostop çektin?

İstanbul'dan Mersin'e kadar 17 araç değiştirdim.

 

"Kamyon ve TIR'a binmedim"

 

Bineceğin araca nasıl karar veriyorsun?

Tek kadın olduğum için, kamyon ve TIR'a kesinlikle binmedim. Araçları seçiyordum. Şoförün tipi hoşuma gitmiyorsa, güvenmediğimi biriyse; tamam, siz devam edin binmeyeceğim, diyordum. Araç geliyor duruyor, önce tipine bakıyorum, anlıyorum kişiyi tipinden, çaldığı müzikten... Ayrıca kesinlikle ön tarafa binmiyordum. Hep arkada oturuyordum. Her zaman biber gazım, çakım yanımda oluyordu, ne olur ne olmaz diye... Bir de Ege ve Akdeniz insanı çok iyi. Yardımcı oldular. İçlerinden para veren bile oldu. Hiç beklemediğim bir şeydi, biri 100 TL verdi ve onu da dönüşte otobüs parası yaptım. Yemek ısmarlayanlar oldu yol boyunca, hatta arabasını kullandıranlar bile... Bir amcanın arabasına binmiştim; iyi ki geldin, yorulmuştum, biraz da sen sür, dedi. Bana kullandırttı arabasını. Başıma hiçbir şekilde kötü bir şey gelmedi. Sadece Akyaka'da kolumu böcek ısırdı. 3 gün şişi geçmedi.

 

Tekrar çıkar mısın?

Çıkarım.

 

Planın var mı?

Evet. Bu hafta tekbaşıma otostopla Samsun'a gideceğim. Vaktim kalırsa Artvin'e de gitmek istiyorum.

 

 

"Uydudan takip ediyordu"

 

Araca bindiğinde, güvenlik açısından plakayı bir yerlere gönderdiğin oluyor mu?

Araç yaklaştığında plakanın fotoğrafını çekiyorum. Ama bir yere göndermedim. Fakat bir arkadaşım beni uydudan takip ediyordu. Akıllı telefon uygulamasıyla nerede olduğumu görebiliyordu.

 

Ne zamanları otostop çektin?

Hep gündüz. Akşam kesinlikle çıkmıyordum. Akşamları kamp kuruyordum.

 

Kamp kurduğun yerde seni rahatsız edenler oluyor mu?

Hayır. Hiç olmadı.

 

Nerelerde kamp kuruyorsun? Güvencen ne?

Benim için, yasak olmayan her yer kampyeri. Çadırın en güzel yanı da o zaten, her yer evin zaten. Ben daha çok tırmanışı sevdiğim için, yüksek tepelere çıkıyorum. Orada hiç kimse olmuyor. Hem de geocachign (dünyanın her yerinde kutu saklama ve bulma oyunu) oynuyorum. Bu gezide de Marmaris, Bodrum ve Mersin'de buldum. Geocaching'in en güzel yanı, yeni yerler keşfetmek. Yürümeye de teşvik ediyor. Bu oyun sayesinde 25 km yürüdüğüm oluyor, hiç yorulmadan. Çok güzel yerler keşfettim, çok deli yerlere tırmandım.

 

Feriha Saygınsoy ve Hayriye Mengüç

 

"Ailem önce karşı çıktı"

 

Peki, ailen?.. Haberleri var mıydı? Onları nasıl ikna ettin?

Evet vardı. Bu arada biz iki kızkardeşiz. O da otostopla çıkıyor fakat yalnız değil, arkadaşlarıyla. Ama o benden daha deli; Gürcistan'a kadar gitti. Annem ilk başta karşı çıktı. Fakat aileme güven verdim. Beni takip edecekler, dedim. İyi taraflarını anlattım. Çünkü İstanbul'da daha kötü olaylar geliyor insanın başına. Anlatınca ikna oldu. Yola çıkanları gösterdim. Anne tabii ki; merak ediyor. Ama hep telefonla konuştuk, iletişim halindeydik. Sesimi duyunca rahatlıyordu zaten.

 

Önerin var mı? Başkaları da yapsın mı?

Kesinlikle. Herkes yapmalı, denemeli mutlaka. Müthiş bir tecrübe. Hiçbir yere varamasan bile, yolda olma hali çok güzel. Yolda olmak, bir yere gitmek, müthiş bir hal ve olgunlaşıp sakinleşiyorsun.

 

Röportaj: Hayriye Mengüç

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön