Melis Ayça: Markam için hedefim Amerika!

Kısa zamanda büyük bir takipçi kitlesine ulaşan sosyal medya fenomeni ve MAD BANGZ markasının kurucusu Melis Ayça Değirmencioğlu ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Melis Ayça: Markam için hedefim Amerika!

Bir mesajla oluşan küçük bir fikirle yola çıkan ve kısa zamanda büyük bir kitleye ulaşan Melis Ayça markasının adını Amerika’ya duyurmak istiyor. MAD BANGZ’in ismini dünya markaları arasında görürseniz hiç şaşırmayın!

 

Öncelikle Melis Ayça kimdir? Kaç yaşındasın, nerede yaşıyorsun, hangi okulda okudun? Biraz seni tanıyalım.

1989, Ankara doğumluyum. Ankara’da yaşıyorum. Bilkent Üniversitesi Turizm Otel İşletmeciliği Bölümü'nden mezunum.

 

 

 

Uzun zamandır sosyal medya kullanıcısısın (twitter, instagram) ve çok takipçin var. İnsanlar seni neden seviyor? 

Galiba samimiyetimi seviyorlar, düşünmeden yazıyorum. O an hissettiğim şeyi yazıyorum ya da 3 yıl önce kendi erkek arkadaşıma söyleyemediğim şeyi o an aklıma gelip yazıyordum. Herkes kendinden bir şey bulduğu için seviyor. Tarz olarak da hiçbir zaman samimiyetsiz davranmadığımı düşünüyorum. Saçma olacak belki ama tabiat ilacı reklamı geliyor ben de yapmak istemiyorum. Evet, belki para kazanabilirim ama karşımdaki insanı tehlikeye atmak istemiyorum. Sahte bir şey sunmak istemiyorum. Dobralık samimiyetle karıştı belki o yüzden seviyorlar beni.

 

Sosyal medyada büyük bir takipçi kitlesine nasıl sahip olunur?

Herkesin tarzı, çizgisi farklıdır. Ne yapmaları gerek bilmiyorum ama ne yapmamaları gerektiğini biliyorum. Hiçbir zaman bence fiziksel özelliklerini ön plana çıkararak yanlış kitleyi bulmamaları gerek. Benim analitiklerime baktığımızda %85 kız takipçim var ve bu benim için çok özel. Çünkü bir kızın bir kız sevmesi çok zordur. Onu oluşturabilmeleri için dediğim gibi kendi içlerinden geldikleri gibi olmalılar ve hedef kitleyi doğru seçmeleri gerekiyor aslında. 

 

Belki klasik ama her insanın modaya bakışı farklı, bazıları için eğlence bazıları içinse çeşitli mesaj verebileceğin bir popüler kültür. Senin için moda ne ifade ediyor? 

Benim ürünlerimde de hep mesaj içeriği var. Telefon kılıfımdaki ‘stalker mode on’ gibi. Sürekli ‘stalk’ladığım için gündemde olan kelimeleri ürünlerin içine yerleştiriyorum. Aynı şekilde pareomda öyle ‘b*tch please’ ama aslında ‘beach please’ diye çevirdim onu. Çok fazla sevmeyen vardı beni ‘hi haters bye haters’ diye yazdım. Aslında bende de mesajlar direk ürünün üstünde. Çoğu zaman dile getiremediğim şeyleri tasarladığım kıyafetler üzerinde dile getiriyor, karşı tarafa göndermeler yapabiliyorum.

 

 

Modaya karşı ilgin nasıl başladı? Modayı yakından takip eder misin?

Basic parçaları sevdiğim markalarla kombinliyordum. Baktığımda başkasının giyinmesini eleştirebiliyorum, onun gibi yapmayayım farklı bir şey yapayım. Yani çok trend iki parçayı asla birleştirmem. Yabancı bir sürü dergiye bakıyorum, kanal izliyorum ama ben kendime yakışan şeyi biraz farklılaştırarak giymeyi tercih ederek tarzımı yansıtıyorum.

  

Hep marka kıyafetler mi giyersin? Tercih ettiğin marka hangisi?

Aksesuar ve çantada tercih ediyorum genel olarak. Kendi yaptığım takılar, aksesuarlar dışında :). H&M’den alınan basic bir tişörtle veya başka bir markadan alınan basic bir pantolon giyip takılar ve çantalarla biraz daha hareketlendiriyorum. Trend parçaları takı ve çantalarda tercih etmeyi seviyorum. Onun dışında ortalama bir markanın ürünlerini (kendi markam dışında :)) seviyorsam kullanıyorum.

 

MAD BANGZ nereden çıktı, nasıl aklına geldi bu fikir?

Yaklaşık 5 sene önce özel bir şirkette pazarlama uzmanlığı yaptım 2 ay kadar. Kendimi oraya ait hissetmedim, kendi başıma bir şey yapmalıyım diye düşündüm. Açıkcası beni körelttiğini hissettim. Sonra sosyal medyada yazmaya başladım, kız topluluğu oluşmaya başladı. Ve derken birkaç ünlü takip etmeye başladı, bu sayede daha çok insana ulaştım, geniş bir kitle beni takip etmeye başladı. MAD BANGZ fikriyse bir butiğin 'annem hasta bize yardım eder misin? diye bir mesaj yollamasıyla gelişti. Bir şey yollayalım paylaş’ dediler. Ben de yardımcı oldum, sonrasında teşekkür mesajı yolladılar ‘paylaştığım ürünün 200 adet sattığını söylediler’. İşte o an aklımda fikirler havada uçuştu çok hayecanlanmıştım ve birden ‘neden olmasın?’ diye düşündüm. Tarzım beğeniliyordu, aklımdakileri paylaşabilieceğim fark yaratan bir marka oluşturabileceğim fikri oluşmuştu aklımda. Üstelik takipçilerim sayesinde ulaşmak istediğim hedef kitleyi de analiz etme şansı da bulmuştum. Bunu fırsata çevirebileceğimi düşündüm ve MAD BANGZ markasını oluşturdum.

  

 

Tasarım yaparken nereden ilham alıyorsun?

Kesinlikle güncel olaylardan ilham alıyorum. Stalk kelimesi gibi. Hatta annem ‘bu kadar yaşadığın şeyleri ürünlerine yansıtma’ diyor. Çünkü bazen çok hırçınlaşıyorum, 'haters, pay for losers’ vardı mesela hem böyle bir ezme durumundayım :) Aslında bakarsan herkesin içinde var o ego, tişörtte olunca da ayrıca esprili oluyor. Bana kalırsa o baskı bir aksesuar oluyor.

 

Ünlülerden kimin tarzını kendine daha yakın buluyorsun?

Tarzını yakın hissetmek değil ama yakından takip ettiğim kişiler var. Kylie Jenner’ın tarzını gerçekten beğeniyorum ama sadece beğenmek. Hiç bir zaman porselen, protez tırnaklar ya da kirpikler kendimde düşünemem ama onun spor şık tarzını seviyorum. Onun dışında Gigi-Bella Hadid kardeşleri seviyorum. Ben genelde kendi vücuduma göre giyinmeyi sevdiğim için (çok beğeniyorum diye) Kylie’nin, Kim Kardashian’nın giydiği gibi taytlar giyip dolaşmam.

 

 

MAD Bangz ürünlerinin çok talep gördüğünü biliyorum, neden sınırlı sayıda üretim yapıyorsun?

'Melis 2 tane mi koyuyorsun bu ürünlerden’ diyenler oluyor. Aslında bakarsanız o an da alınması taraftarıyım. Ben özel kalmasını seviyorum. Mesela bir markadan ürün alıyorsunuz siz aldıktan sonra indirime giriyor. Aynı ürünü indirimli alıyorlar buna çok üzülüyordum. Benim sezonda yüksek fiyata aldığım ürünü başkaları indirimde yarı fiyatına alıyor diye. Bu yüzden sınırlı adet yapıyorum, böylece ürünlerimi kişiselleştiriyorum ve daha özel bir hale getiriyorum. Herkeste olmasın ama dimi :) Herkes farklı bir ürünü alsın istiyorum. Alınan ürün her yerde bulunamasın. Biraz da ürünlerin özelleşmesini istiyorum. Özellikle ilk koleksiyondaki ürünleri çok istiyorlar, hatta birçok mağaza üretmemi ve satmayı istedi, ben yaptığım ürünlerin özel ve kalıcı olmasını istediğim için bu teklifi kabul etmedim.

 

En çok talep gören ürün hangisi oldu?

Aksesuarlar çok rağbet gördü. ‘Stalker mode on’ telefon kılıfım inanılmaz satış yaptı. 

 

Yaz için yine koleksiyon hazırlayacak mısın?

Kesinlikle. Hatta şuan koleksiyonu hazırlamaya başladım. Mayo tasarlamayı planlıyorum, yine ona uygun aksesuarlar istiyorum. Tişörtler olmazsa olmazım markanın ana teması olduğu için yeni koleksiyonda mutlaka tişört yer alacak.

 

 

Türkiye tekstil devi bir ülke olmasına rağmen dünyaya adını duyurmuş bir markanın çıkmaması sence neden? (Bir Chanel, Prada olmasa bile Zara, Mango gibi mesela)

Galiba biraz hedef kitleyi yanlış seçiyoruz. Mesela ben daha çok teenage kitleye hitap ediyorum, takipçi kitlemde o yönde. %85 kız çoğunluğu var, haftalıkta 3.6 milyon etkileşimim var Instagram’da. Aslında genel olarak özentiyiz. ‘O bunu yaptı tuttu, biz de bir değişiğini yapalım’ düşüncesiyle ilerliyorlar. Markam oluşalı 3 ay olduğunda böyle bir taklit yapmıştı türk bir marka. Taklit etmek yerine örnek alabilirsin, değiştirip belki kullanabilirsin ama gidipte aynısını yapmak bana biraz saçma geliyor. Tüm markalar bunu yapmıyor tabii ama genel olarak bu sebepten dolayı bizden iyi marka çıkmadığını düşünüyorum.

 

 

Gelecek ile ilgili planların neler, MAD BANGZ’i ilerde nerede hayal ediyorsun? 

Biraz üşengeç bir yapım var. Aslında her hafta yeni bir ürün çıkarsana diyenler oluyor. Ama ben kendi giymek istediklerimi sadece satmak istiyorum. Kendim beğenmediğim, içime sinmeyen bir şeyi yapma taraftarı hiçbir zaman olmadım. Öyle olunca çok yavaş ilerliyorum. Şimdi Amerika hayalim var. Umarım olur, çok büyük bir pazar ama ilerde pişman olmak istemiyorum, şansımı denemek istiyorum.

 

Senin takip etmekten keyif aldığın, seni etkileyen isimler kimler, dünyada ve Türkiye’de kendine örnek aldığın tasarımcılar var mı?

Türk tasarımcılardan kendime örnek aldığım değil ama çizgisini beğendiklerim var. Deniz Berdan’ı çok beğeniyorum. Siyah beyaz çok sevdiğim için Hakan Akkaya’nın tasarımlarını çok beğeniyorum. Raisa&Vanessa da beğendiğim tasarımcılar arasında. 

 

 

Birçok takipçin tarafından çok beğeniliyorsun ve çoğu senin gibi olmak istiyor. Youtuber olmakta bu kadar trend olmuşken sen de youtube kanalı açmayı düşünüyor musun? Takip ettiğin vlogger, blogger var mı?

Yaklaşık 1,5 senedir açtım açıcam derken zaman geçti. Kendi markam içinde teaser çekiyorum ama markamın önüne başka bir iş gelsin istemiyorum. Özellikle kendi markam için kıskancım biraz. :) Bir gün olursa da farklı bir konseptle yapmak isterim. Her gün takip ettiğim vlogger, blogger yok ama Chiara Ferragni'yi beğeniyorum.

 

 

Seni seven kadar sevmeyen takipçilerinde vardır mutlaka, olumsuz eleştiriler seni nasıl etkiliyor, kafana takar mısın bu durumu?

İlk etapta gerçekten çok demoralize oluyordum. Sonra düşününce zaten ben kendimi sevdirmeye yönelik bir şey yapmıyorum. Kendimi sevdirmek için ne yapmam gerektiğini biliyorum, daha ortalama sınıfa oynamak yerine daha çok kendim gibi olmayı tercih ediyorum. Yapıcı eleştirileri her zaman değerlendiriyorum onun dışında gülüp eğleniyorum yazdıkları şeylerle.

 

 

Röportaj: Çağla Küçükdereli

Fotoğraf: Serdar Ocaksönmez

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön