İyi yaşam formülleri

Şaman Durek, 24-27 Kasım’da gerçekleşecek Naturel Beden Zihin ve Ruh Sağlığı Festivali’nin açılış konuşmasını yapmak için İstanbul’da. Durek ile iyi yaşam formüllerini konuştuk.

İyi yaşam formülleri

Her yıl farklı uzmanlık alanlarında dünyaca ünlü şifacıların konuşmacı olduğu Naturel Beden Zihin ve Ruh Sağlığı Festivali’nin bu yıl açılış konuşmasını Şaman Durek’in yapacak olması ilgimi çekti. Çünkü sosyal medyada “Şaman olmanın 10 yolu” tarzı postları kendim de paylaştığım için gerçek bir şaman ile buluşma fikri çok cazipti. Afrikalı şifacı büyükannesi ve Amerikan yerlisi Blackfoot kızılderisi büyükbabasının hikâyesi kadar ilginç biri o. Kendindeki yetenekleri 5 yaşındayken fark eden Durek’in zorlu bir yaşamı olmuş. Çünkü kendi deyimiyle görünmeyenleri görmeye ve onlarla arkadaşlık etmeye başlamış. Babası otistik olduğunu bile düşünmüş, ablası gücünden korkmuş. Annesi ve dünyaca ünlü opera sanatçısı halası Shirly Verrett, ona inanmış sadece. Dünyanın farklı yerlerinden öğretmenler edinen Durek, eğitim hayatını yarım bırakıp seyahat etmeye başlamış ve farklı hocalardan öğrendiği her tekniği de kendi şifa yolunun bir parçası haline getirmiş. Röportaj sırasında birden durup “Evet, arkandalar, onları görüyorum” deyince şaşırmadım ancak “Ne diyorlar?” diye sorunca hayatımla ilgili önemli şeyler söylemesi açıkçası içimi ürpertti. Dünyaca ünlü danışanları arasında Gwyneth Paltrow ve Kelly Rutherford, Türkiye’den ise Nurgül Yeşilçay, Emina Sandal, Ender Saraç ve Ayşe Tolga gibi isimler bulunan Durek ile buluşmak enteresandı.

 

Kendinizdeki gücü nasıl fark ettiniz?

5 yaşındaydım ve ruhlar benimle konuşmaya, olacak olayları söylemeye başladı. Her şey benimle konuşuyor; doğa, hayvanlar, insanlar, ruhlar...

 

Peki siz olacak olayları paylaşmaya izinli misiniz?

Kanser olmadan önce bir kıza söylemiştim. Herkes benim şeytan olduğumu düşündü ama kız ne yazık ki kanser oldu. Genelde çoğu kişi inanmıyor. Her şeyi söylemeye izinli değilim. Ama İkiz Kule saldırısından arkadaşlarıma söz etmiştim. İnsanlar bilinmeyenden korkuyor. Aslında özel bir yeteneğim yok onlar çocukken herkesle iletişim kuruyor ben sadece korkmamayı seçtim.

 

 

İyi bir yaşam için neler önerirsiniz?

Kuralların seni daha sağlıklı yapıyor mu, iyi ilişkiler kurmanı sağlayıp özgür hissettiriyor mu? Bunları sormak önemli. Ama insanlar bunu bilmiyor, strese girip, anksiyete yaşıyorlar.

 

Ne yapabiliriz?

Bazen içinden yürüyüşe gitmen gerektiğiyle ilgili bir ses duyuyorsun fakat kendini durduruyorsun. Oysa yürüyüşe gitmen lazım çünkü Tanrı seninle konuşacaktır. Biz şamanlar hayatta anahtarlara inanıyoruz. Ama anahtarlar alçakgönüllü insanlara verilir. “Uyanış” adlı kitabımda “Türk humması” diye bir bölüm var, bunları anlatıyorum.

 

İyi yaşam savaşçısı olmanın 5 yolu

 

1- Bedenine aldığın her şey için “Benim buna ihtiyacım var mı?” diye kendine sor.

2- Sana ilham veren insanlarla ve durumlarla hayatını çevrele.

3- Baktığın şeylerde güzelliği ara, yanlışlara odaklanma.

4- Konuştuğunda güçlendiren kelimeler mi kullanıyorsun, aşağıya çeken kelimeler mi?

5- Hayatta yaptığın şeyin diğer insanlara da pozitif katkısı olabiliyor mu?

 

Röportaj: Ekin Türkantos

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön