"İstanbul'un ihtiyacı vardı"

Önümüzdeki sezon 3 Broadway şovuna ev sahipliği yapacak Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, ekim ayında perdelerini açıyor. Merkezi son hazırlıklar tamamlanırken gezdik, direktörü Ray Cullom’a merak edilenleri sorduk...

"İstanbul'un ihtiyacı vardı"

New York’a gidince bir Broadway şovu izlemeden dönülmez. Artık dünyaca ünlü o şovlar ayağımıza geliyor. Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi pek çok Broadway şovunu İstanbul’a getirmek için imzaları attı, perdelerini açabilmek için sahne tasarımının bitmesini bekliyor. Gösteri dünyasında 101 yıllık tecrübeye sahip Nederlander’la anlaşan Zorlu, 350 milyon dolara mal olan merkezini de Queens Ticaret Odası tarafından 2013’te Yılın İş İnsanı seçilen Nederlander’dan Ray Cullom’a emanet etti. Cullom’un hedefi, müzikallerin New York-Broadway ve Londra-West End’den sonraki yeni adresi olmak.

 

Meşhur Broadway şovlarının büyük küçük hepsini izleyebilecek miyiz?

Broadway’de oyunlar sahneye uzun bir çalışmanın ardından çıkıyor. Hem sahnenin hazırlanması hem de prodüksiyon uzun süreçlerden geçiyor. Şovu turneye çıkarmanın da ayrı bir süreci var. Konteynerlere alınıp TIR’larla gönderilmesi gerekiyor.  Sonuçta bu şovlar yurtdışında sahne alabilecekleri donanıma ihtiyaç duyuyor. Sahnemiz hem teknik hem de büyüklük olarak bütün bu prodüksiyonları karşılayabilecek kapasiteye sahip.

 

The Phantomof the Opera gelecek mi mesela?

The Phantomof the Opera’nın kostüm ve tasarımları 25 TIR’la taşınabiliyor. Bu 2 haftalık yükleme boşaltma süresi demek ama biz bunu rahatlıkla yapabilecek kapasitedeyiz.

 

Broadway dışında organizasyonları da izleyecek miyiz?

İlki Catsmüzikali olmak üzere ilk sezon 3 Broadway şovu olacak. Eylülde programı açıklayıp biletleri satışa sunacağız. Her sene farklı Broadway şovları sergileyeceğiz. Ancak sadece Broadway olmayacak, klasikmüzik, dans, bale yani aklınıza gelecek her türlü performans sanatı sergilenecek. İlk sezon 50’nin üzerinde gösteri var. Türk sanatçıların oynayacağı müzik ve dans içeren, Türk kültürünü yansıtan son derece modern bir gösteri de olacak.

 

 

Amaç iyileri getirmek."

Neler var?

20 yılı aşkın süredir yapıyorum bu işi, farklı acente ve artistlerle yakın ilişkilerim var. Tecrübemi ve ilişkilerimi Türk izleyici kitlesinin hoşuna gidecek derlemeyi yapmak için kullanacağım.

 

İstanbul için derleme yaparken kriteriniz neydi, bizim için neleri, niye seçtiniz?

Bu sene iki kriterimiz vardı, en iyileri ve daha önce gelmemiş olanları getirmek. Amacımız ilk sezon insanları denemek, farklı farklı gösteriler sunarak hangilerinin ilgi göreceğini görmek, gösteriler hakkındaki düşüncelerini ve beğenilerini almak. Bu arada performans sanatı konusundaki bilgilerini geliştirebileceklerini düşünüyoruz. Bir de “PSM’de sahneleniyorsa, bu iş iyidir” algısını oturtmak istiyoruz.

 

İstanbul’un sanat hayatıyla ilgili yorumlarınızı merak ediyorum.

Pazarda iyi bir data vardı zaten, iyi sanatçılar da gelmiş, Itzhak Perlman gibi... İstanbul’un böyle bir yere ihtiyacı vardı. Aynı zamanda yurtdışındaki sanatçıların da artık Türkiye’de performanslarını sergileyecekleri bir mekân var, bunu bilecekler.

 

Komşu ülkelerden de gelen olacaktır...

Popüler şovlar, Phantomof the Operamesela, 6-8 hafta sahnede kalacak. Amaç sadece İstanbul izleyicisi için değil dışarıdan gelenler için de yeterli zamanı sağlayabilmek. Zorlu Center PS , New York-Broadway, Londra-West End’den sonra üçüncü adres olacak.

 

Dünyada üçüncü adres büyük iddia...

Sezonda 400 aktivite, iddialı bir rakam evet ama giderek artacak.

 

 

Röportaj: Aysun Öz

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön