Üçlü estetik zirvesi!

Türkiye’deki ünlü kadınların estetik cerrahı Alp Mamak da vardı. İki uzman bakın neler anlattı...

Üçlü estetik zirvesi!

Baştan söyleyeyim, onlarla buluşmaya giderken bir hayli tedirgindim. Düşünsenize, biri Türkiye’deki ünlü kadınların, diğeri dünya yıldızlarının estetik cerrahı.Merak ve beğenilmeme korkusu iç içe geçti, birbirine karıştı. Sonunda merakıma yenildim, soruların peşine takıldım. Onlar da merakımı giderdi. Sıra fotoğraf çekimine geldiğinde “Haydi Nip/Tuck’çılık oynayalım” teklifimi bile geri çevirmediler. Buyrun işte, Ece Oğultürk’ün çektiği şahane fotoğraflar eşliğinde estetikle ilgili son gelişmeler...

 

Estetik cerrahideki gelişmelerden söz edelim mi biraz?

Andrea Alessandrini: Son zamanlardaki en belirgin değişiklik insanların hem estetiğe daha fazla yönelmesi hem de cerrahi yerine daha kısa sürede sonuç alabileceği, daha doğal görünmesini sağlayan, cilt kalitesini de artıran, dahası hastanede kalmayı gerektirmeyen uygulamaları tercih etmesi. Hastalar artık az seanslı,morarmayacağı, iyi görünmesini sağlayan ve pahalı da olmayan uygulamalara yöneliyor. Birçok ünlüyle çalışmanın yanı sıra İtalya’da Sağlık Bakanlığı’na ve Avrupa’nın en gelişmiş estetik malzeme üreten firmalarına da danışmanlık yapıyorum. Son araştırmalar senede ortalama 11.7 milyon kozmetik estetik uygulamanın gerçekleştiğini gösteriyor. Bu işlemlerin yüzde 82’sini cerrahi olmayan botoks, dolgu ve benzeri uygulamalar kapsıyor. Son 10 yılda cerrahi olmayan uygulamalar 7, cerrahi uygulamalar 2 kat artmış.

 

AlpMamak: Cerrahi olmayan uygulamalardan en popüler ilk 5’i; botoks, hyalüronik asit dolgu, kıl uzaklaştıma için lazer,mikrodermabrazyon ve cilt yenileme için lazerle radyofrekans.

 

“Ameliyatsız da güzelleşmek mümkün” diyorsunuz yani...

A.A.: Hyalüronik asit, vücudumuzda zaten bulunan ve nem veren molekül. Bu ürün laboratuvarda dolgu haline getirilirken bazı işlemlerden geçiriliyor ve kalıcı olmasını sağlayan sabitleyiciler ekleniyor. Dolgu, adı üstünde konduğu yerde kalır. Bu nedenle eski dolgular mimiklerle hareket etmiyor, ciltle bütünleşmiyor, potluk yapıyorlardı. Şimdi kullandıklarımız, ciltle birleşiyor, tamir ediyor, yukarı doğru lifting sağlıyor, tek uygulamadan sonra hem5-10 yaş gençleşiyor hem de çok daha sağlıklı bir cilde kavuşuyorsunuz. Bu yeni konseptin adı biorevolumetry.

 

A.M.: Son 1 yıldır iğne yerine kanülle uygulanan farklı ürünler kullanıyoruz. Kanül sayesinde; dokuyu kesmeden,morartmadan, en doğru şekilde yayılmasını sağlıyoruz. Bu ürün marjı doğal yeşil enjekisyon olarak adlandırılıyor, hem uygulama tekniği hem içeriği oldukça farklı.

 

“Hastadan 15-20 yıl önceki fotoğrafını istiyorum!”


Mesela estetik ameliyatla burnu küçülen ya da kaşları kalkan birinin yüzü düzeltilebilir mi?

A.M.: Tabii ki...

 

Botoks kaç yaşından itibaren ve ne kadar sıklıkla yapılmalı?

A.M.: 25-30 yaşından itibaren başlanabilir.Mimik hattından kaynaklanan sorunlarda tedbir olarak, düşük dozlarda, senede 1 kere uygulamak kâfi.

 

Kapınızı aşındıran estetik bağımlılıları hakkında ne düşünüyorsunuz?

A.A.: Bu tür hastaları kabul etmiyorum.

 

A.M.: Ben de “Tanıdığım çok iyi bir doktor arkadaşım var ama bahsettiğiniz hekim ben değilim” diyorum.

 

Birbirinin aynı tipler var ortada. Bunun sebebi yanlış botoks mu?

A.M.: Hekim hastanın anatomik yapısını, fonksiyonları ve oranlarıyla dikkate almadan uygulama yaparsa; ortaya aynı tarz dudaklar, yanaklar ve bakışlar çıkıyor. Hasta hakkında doğru karar verebilmek için uygulama öncesinde kendisini 5 açıdan fotoğraflıyorum. İşlemden hemen sonra ve 15 gün geçince yine fotoğraf çekerek istenen sonuca ne kadar yaklaştığıma bakıyorum. Genç hastalarımın başlarını öne eğerek yerçekiminden en çok etkilenen bölgelerini tespit ediyorum.

 

A.A.: Hastalarımın 15-20 sene önceki fotoğraflarıyla gelmelerini istiyorum. Ancak o şekilde yapısının zaman içinde ne şekilde değiştiğini, nerelerde hacimlerin azaldığını görebiliyorum. Sonucun başarılı olması 3 faktöre bağlı. İlki hastanın volumetric analizi, yüzün fizyonomisi. İkincisi, doğru bir teknikle uygulama yapmak. Üçüncüsü de doğru ürün seçimi.

 

“Boyun ve gözaltı zordur!”


Özellikle mutsuz, aldatılan, yaşlanmaya başlayan kadınlar ve kendilerini beğenmeyen genç kızlar için estetik bağımlısı olma riski daha mı yüksek?

A.A.: Bağımlılık değil ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Görsel iletişimin olduğu her yerde kişi daha sağlıklı ve iyi görünmek ister.

 

A.M.: Estetik eskiden yalnızca ünlülerin tekelinde sanılıyordu, görsel iletişim kanallarındaki artış, herkesin kendini tartmasına neden oldu.

 

“Şu uzva asla estetik yapılmaz” dediğiniz bir yer var mı insan vücudunda?

A.A.: “Asla” diyemem ama bazı bölgelere daha fazla özen göstermek gerekiyor. Örneğin kol altına liposuction yapılacaksa özel önlemler ve teknikler gerekiyor. Yine özellikle basen bölgesine dolaşımı nedeniyle çok dikkat edilmesi gerekiyor. Boyun ve gözaltı zordur. Boyun, yüze göre çok daha geç ve zor yanıt alınan bir bölge.

 

A.M.: Yüzün çok az dokunduğumuz, en dikkat ettiğimiz bölgesi göz çevresi ve gözaltı.Maalesef çok fazla talep var. Bu bölgenin lenfatik dolaşım özelliği çok farklı ve hassas.Mutlaka uygulama yapılacaksa özel ürün ve teknikler kullanılmalı.

 

Elinde Hollywood yıldızlarının fotoğraflarıyla gelenler oluyor mu?

A.A.: O kadar çok ki artist fotoğrafıyla gelen. Onlara “Yüzünü daha sağlıklı ve güzel yapabilirim ama değiştiremem” diyorum.

 

“Hande Yener’e özel vitamin mineral enjeksiyonu yapıyoruz.”


Alp Bey geçenlerde Hande Yener sizin için “sihirli dokunuşlar ve Venüs’ün kralı” yazdı. Ne demek istedi sizce?

A.M.: Hande Hanım’a özel vitamin mineral enjeksiyonları ve biorevolumetry sağlayan yeni nesil ürünlerle küçük dokunuşlar yapıyoruz. Birçok ünlü, sosyetik hanım, bilinmelerine rağmen isim vermek istemiyor. Hande’yi özgüveninden dolayı kutluyorum.

 

Peki başka kimvar ünlü isimlerden?

A.M.: İsmimi kendisi telaffuz eden Zerrin Özer, Reyhan Karaca var. İşadamlarından futbolculara geniş bir grupla çalışıyorum. Çalıştığım isimler kendi işlerinde star. Ancak Türkiye’de İtalya’dakinden çok farklı bir durum var. Orada bu işler saç kestirmek ya da manikür yaptırmak kadar doğal kabul ediliyor.

 

Dr. Alessandrini, sizin işiniz daha da zor. Hastaların ellerindeki fotoğraflar zaten sizin eseriniz değil mi?

A.A.: Çok doğru. Örneğin Monica Bellucci’yi annesi güzel doğurmuş, o kadar basit. Kimse onu daha güzel yapamaz. Bu tür kişilere çok fazla işlem yapmaya gerek kalmıyor. Güzel insanlarla çok daha rahat çalışıyorum, çünkü minimumda güzelliklerinin kalıcılığını sağlıyorum. Sophia Loren ise sizin deyiminizle “hükümet gibi kadın”. Akdeniz güzelliğinin sembolü. Ornella Mutti’nin yüzü güzeldir ama vücudu kalındır. Laetitia Casta mükemmeldir.

 

Röportaj: Helin Avşar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön