Ümit Ünal: "Duvar rengi cesaret vermeli!"

Çoğumuz duvarları koyu tonlara boyamaktan kaçıyoruz ama dünyadaki renk trendlerini belirleyen Uluslararası Renk Komisyonu üyesi Ümit Ünal, açık renklerin önemli kararlar verirken bizi olumsuz etkilediğini söylüyor.

Ümit Ünal: "Duvar rengi cesaret vermeli!"

Çoğumuz duvarları koyu tonlara boyamaktan kaçıyoruz ama dünyadaki renk trendlerini belirleyen Uluslararası Renk Komisyonu üyesi Ümit Ünal, açık renklerin önemli kararlar verirken bizi olumsuz etkilediğini söylüyor. Ünal “Koyu renkler cesaret verir” diyor.

 

Geçen yıl canlı renkler patladı; fuşyalar, turuncular ve kırmızılara bulandık. Bu yıl yeşiller geliyor. Peki buna kimkarar veriyor? Duvarınızdan aracınızın rengine, çantanızdan giysilerinize kullandığınız tüm renklere yön veren dünyadaki 32 kişiden birimoda tasarımcısı Ümit Ünal. 40 yıldır renk trendlerine yön veren tek uluslararası kuruluş Inter Color’ın (Uluslararası Renk Komisyonu) son 15 yılındamoda tasarımcısı Özlem Süer’le birlikte Türkiye’yi temsil eden Ünal, otomobilden zeytinyağı şişesine pek çok tasarıma  imzasını attı. Son olarak Filli Boya için 6 konseptte 80 renk tasarlayan Ünal’a renk trendlerini nasıl belirlediklerini sorduk, evimizin renklerini konuştuk.

 

Renklere nasıl karar veriyorsunuz?

Inter Color’da yaptığımız şey bir dayatmadan çok insanla rın için de bu lunduğu durum arı anlayıp çözüm ler sunmak. 40 yıl dır dünyada tek ulus l rarası renk komisyonu olan Inter Color’da 16 ül keden 2’şer  tasarımcı bulunuyor. Sosyolojik, kültürel, bireysel ve psikolojik açıdan bütün bu değerleri ele alıp renk diliyle anlatmaya çalışıyoruz.

 

Dünyanın renklerini belirlemek zor mu, nasıl bir çalışma bu?

2 yıl sonrasına karar eriyoruz ve bunun için 5-10 yıllık eğilimlerin nereye gittiğini görmemiz gerekiyor. Her temsilci müzikten sinemaya ülkesindeki her sektöre bakıyor. Politikadan göçlere, savaşlara kadar her

şeyi değerlendirip bu işin sosyolojik tahlilini yapıyoruz. 2 gün boyunca yaptığımız araştırmaları tartışıp renk trendleri konusunda ortak bir sonuca varıyoruz.

 

Bu renkler nasıl yayılıyor?

Aldığımız kararları, ülkemizde danışmanlık yaptığımız şirketler ve katıldığımız sempozyumlarla dünyaya yayıyoruz. Ayrıca Inter Color’da 400 kişiye yakın delegasyon grubu var. 2 yıl önceden karar veriyoruz ki zamanla su şişesinden kitaba, otomobilden parfüm kutusuna, giysiden duvar rengine kadar bu malzemeler mağazalarda yerini alsın.

 

Bu yıl duvarlarda hangi duyguyla hangi renkleri göreceğiz?

Modada, renk ve kimlik dayatmasından çok rahatsızım. O nedenle geniş bir yelpaze hazır ladık. Uzakdoğu’nun sakin duruşunu yeşilin farklı tonlarıyla sunuyoruz. Yaşanmışlık hislerini hafif silik mor tonlarından biraz daha pembe ve beje uzanan yelpazede veriyoruz. Kızıl tonlar ve altın varaklar hayatı simgeliyor. Pozitif bir bakış açısı yaratan deniz ve gökyüzü tonlarıysa özellikle gençlerin ilgisini çekecek. Koyu renklerde çok zorlanılır ama koyu ve açık renk değerlerini anlatmanın zamanı geldi. Önemli kararları evimizde vermemiz gerektiğini düşünürsek bunu yapabilmek için eviniz size güç vermeli. Açık tonlar ya da alıştığınız renkler alışkanlıklarınızdan vazgeçmemeniz için sizi destekler.

 

Evlerimizin metrakaresi küçükse, koyu renkleri nasıl kullanacağız?

Mekânların kendimiz kadar önemli olmadığını düşünüyoruz ve duvar rengini 10 yıl değiştirmiyoruz. Evi dişi kuş döşediği için evler daha feminen. Ama yalnız yaşayan erkekler arttıkça bu değişiyor. Duvarlarınızı koyu renk yapıp

aksesuvarları açık renk seçerseniz yine ferah bir mekân elde edebilirsiniz. Eskiden masa, sandalyeler ahşap rengi olmak zorundaydı ama artık beyaz ahşaplarda seçenek çok. Yeni dönemde insanlar daha cesaretli olacak.

 

Röportaj: Aysun Öz Kaşi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön