Tutku, özveri ve aşk...

İç çamaşırı ve kıyafet markası Calzedonia S.p.A. Başkanı Sandro Veronesi, 30 ülkede faaliyet gösteren İtalyan grupla ilgili soruları yanıtladı, başarılarını nelere borçlu olduklarını anlattı.

Tutku, özveri ve aşk...

 

Calzedonia Grubu’nu anlatın biraz...

25’inci yılını kutlayan Calzedonia Grubu olarak, iç çamaşırı ve kıyafet pazarında lideriz. Bir İtalyan markası olarak kurulan Calzedonia, dünya markası haline geldi. 30 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Uluslararası Mediobanca sınıflandırmasında 6’ncı sıradayız. Kıyafet sektörüne de girdik. Markalarımızın başarılarıyla iç çamaşırı sektörü artık küçük bir Pazar değil, herkese açık. Yaklaşık 20 bin çalışanımız var. Bunların 2 bin 200’den fazlası İtalya’da. Ayrıca hem İtalya hem de başta Doğu Avrupa ve Sri Lanka olmak üzere yurtdışında üretim tesislerimiz bulunuyor.

 

Bünyenizde hangi markalar var?

Calzedonia, 1986’dan beri makul fiyatlarda orijinal çizgiler ve renkleri kombine ederek erkek, bayan ve çocuklar için çorap ve mayoda akla gelen ilk marka. 2010’da 373 milyon Euro’nun üzerinde Calzedonia bugün, yaklaşık 650 mağazanın yer aldığı İtalya’yı da içeren 25 ülkede 1470’ten fazla satış noktasına sahip. Intimissimi ise 1996’dan beri erkek ve bayan iç giyim alanında faaliyet gösteriyor. 2010’da cirosu yaklaşık 409 milyon Euro. Intimissimi’nin İtalya ve dünyadaki satış ağı ciddi ölçüde gelişti ve şu anda 550’den fazla mağazanın yer aldığı İtalya’yı da içeren 26 ülkede 1070’in üzerinde satış noktasına ulaştı. Tezenis’e gelince... 2003’te piyasaya sürüldüğünden beri erkek, kadın ve çocuklar için iç giyim ve ev giyimi alanında grubumuzun kozmopolit ve trendi belirleyen markası oldu.

 

Tezenis, 2010’da 255 milyon Euro’nun üzerinde satış yaptı ve sürekli olarak büyüyen bir dağıtım ağına sahip. İtalya da dâhil olmak üzere 18 ülkede 400’den fazla satış noktası var. Calzedonia Grubu’na son katılan Falconeri de 2009’da kuruldu; erkek ve bayanlar için örme ürünler ve kaşmir ürünler üretiminde güçlü bir İtalyan markası. Falconeri, özel sipariş giysilerin kalite standartlarını makul fiyatlarla genç ve sofistike tarza sahi ürünlerine yansıtıyor. Falconeri, 2010’da pek çok yeni mağaza açılışı gerçekleştirdi. İtalya’da toplam 31 mağaza sayısına ulaştı. Falconeri’nin yeni mağaza açma planı, 2011’in ilk altı ayında ülke sınırlarını aşarak Moskova ve St. Petersburg’a uzandı ve yıl sonuna kadar bunlara yeni açılışlar da eklenecek.

 

Tayt ve çorap modası sayesinde...

 

İtalya dışında en güçlü olduğunuz ülke hangisi?

Rusya. Ama bu yıl Rusya dahil birçok ülkede güçlü bir büyümenin; Avrupa’nın kalbi Almanya ve Fransa’da ciddi mücadelelerin beklendiği bir yıl. Bu önemli pazarlar hem zor, hem de rekabetçiler. Bu rekabet ortamı bizim için Avrupa’da genişleme aşamasında kendimizi kanıtlamak anlamına geliyor.

 

Peki Türkiye pazarına nasıl girdiniz?

2007’de İstanbul İstinye Park’taki ilk Calzedonia ve Intimissimi mağazalarımızla Türkiye pazarına girdik. Bu iki mağaza, Türkiye’deki ilk doğrudan satış mağazalarımızdı. Ardından İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da 33 mağaza daha açtık.

 

Türkiye pazarındaki hedefiniz ne?

2013 sonuna kadar Türkiye’deki mağaza sayımızı 50’ye çıkarmayı planlıyoruz ve bu rakamı 2015 sonunda 100’e ulaştırma hedefindeyiz.

 

Dünya genelinde geliriniz ne kadar?

2011’de toplam gelir 1 milyon 295 bin Euro’yu buldu. 2010 gelirinin yüzde 15 üzerinde. 2012’de de her markanın satışlarında önemli artışlar oldu. Özellikle Calzedonia markasındaki müthiş hâsılatlar, tayt ve çorap modası sayesinde bu markaya 2011’e kıyasla çift haneli büyüme rakamlarının keyfini yaşatıyor.

 

 O halde başarınızın sırrını sorsak...

Tutku, özveri ve aşk. Hayatta ve işte oyuncu olmalıyız, seyirci değil. Bu da benim mottom... Rekabet gücü yüksek kalite, fiyat oranı; tarz ve tasarım konusunda özenle yapılan araştırmalar, ileri teknoloji ürünü kumaşlar ve malzemelerle beğeni ve eğilimlere öncülük eden koleksiyonlar oluşturmak tüm dünyadaki başarının sırrı. Ayrıca en büyük kentlerin en yoğun bölgelerinde mağaza imajı ve stratejik konumlandırmaya dikkatle odaklanan modern ve gelişmiş bir ağımız var. Grup olarak ayırt edici bir diğer özelliğimizse iletişim. Dikkat çeken medya kampanyaları (TV, posterler, yazılı basın...) gerçekleştirmeye ve en iyi fotoğrafçılarla Adriana Lima, Ana Beatriz Barros, Irina Shayk, Gisele Bündchen ve Bianca Balti gibi en iyi modellerle çalışmaya özen gösteriyoruz.

 

Röportaj: Merve Takım

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön