Creme: "İllegal çalışmayı seviyorum!"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi “İllegal sanatçılara” 3’üncü kez kucak açtı. Yıldızların Buluşması Graffiti Festivali bu yıl Avrupa’dan gelen graffiti sanatçılarını da ağırladı. İllegal bir sanat icra ettiklerini ve nedenlerini de kendileri anlattı...

Creme: "İllegal çalışmayı seviyorum!"

Adı Creme. Yıldızların Buluşması Graffiti Festivali için 2 hafta kadar önce Almanya’dan İstanbul’a gelen graffiti sanatçılarından biri. 15 yıldır tren ve duvar boyamak için dünyayı dolaşıyor. Kendini sanatçı değil “Boyacı” olarak tanımlıyor. Burada da graffitiyi anlatıyor. 

 

Graffitiye nasıl başladınız?

15 yıl önce başladım. Almanya’da caddelerde, sokaklarda, trenlerde görüyordum. Yavaş yavaş ilerlettim. 

 

Graffiticilerin adlarını gizleyip “nick” kullanma sebebi ne?

İllegal bir sanat olduğundan riski azaltmak için kullanıyoruz. Creme “nick”ini seçerken anlamına bakmadım. Sadece duvarda harflerin duruşuna önem verdim. 

 

İllegal bir sanat olarak anılması neden?

Duvarlar, caddeler, trenler gibi kamuya ait yerleri boyuyoruz. İllegal çalışmayı seviyorum. Çünkü, heyecanlı ve tehlikeli. 

 

Graffiticiler için trenler neden önemli? Hiç tren boyadın mı?

Evet, binin üzerinde tren boyadım. Hatta tren boyamak için ülkeleri geziyorum. Graffitide trenler önemli, çünkü yakalanma riskine rağmen tren boyamışsan graffticiler arasında saygı kazanıyorsun. Ayrıca ismini yazdığın tren dünyayı dolaşıyor. Adını oradaki graffiticiler görüyor, tanınıyorsun. 

 

Çizdiklerin sosyal bir mesaj içeriyor mu?

Hayır, sadece kendimi geliştirmek ve heyecan yaşamak için graffiti yapıyorum.  Size sanatçı değil vandal diyenler var. Benim için fark etmiyor. İnsanların ne dediğiyle ilgilenmiyorum çünkü, benim için sadece graffiti yapmak önemli. Sanatçı değilim, boyacıyım. 

 

Graffiti bugün nasıl?

Eskiye göre çok gelişti. Hatta büyük bir endüstri haline geldi. Mesela sprey boyalar, artık graffiti için üretilmeye başlandı.

Röportaj: Esra Karaşin

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön