Brad Pitt: Oğlumu sete getirdim

Brad Pitt’in yeni filmi ‘Fury’, 2. Dünya Savaşı’nda bir tankta görevli beş askerin zorlu mücadelesini konu alıyor. Brad Pitt “Senaryoyu okuduğumda ortaya gerçekçi bir iş çıkacağını anlamıştım” diyor.

Brad Pitt: Oğlumu sete getirdim

Neden bu filmde rol almak istediniz?

 Öncelikle David Ayer’in büyük bir hayranıyım. Ondan bir şeyler öğrenebileceğimi biliyordum. Senaryoyu ilk okuduğumda çok özel ve gerçekçi bir iş çıkacağını anlamıştım ama ne kadar eşsiz bir tecrübe olacağını ancak bir ekip olarak filmi çekmeye başladığımız an fark ettim. Fury, hepimiz için gerçekten inanılmaz bir deneyimdi.

 

Oynadığınız Wardaddy karakteri nasıl biri?

Wardaddy karakteri tankın komutanı, bu yüzden öncelikle ekibine karşı bir sorumluluğu var. Morallerini yüksek tutup bir makine gibi uyumlu çalıştıklarından emin olmak zorunda. Bir tank ekibinin makine gibi çalışması şarttır. Tek bir dişli bile bozulacak olursa bir daha evlerine dönemezler.

 

Sette her zaman bir lider gibi davranmanız gerektiğini düşündüğünüz oldu mu?

Elbette. Bu deneyim benim için kapsamlı bir liderlik eğitimi gibiydi. Şınav çekmemiz söylendiğinde yere yatan ilk kişi hep ben oluyordum. Aldığımız derslere gerçekten çok sıkı çalışıyordum. Hiçbir şeyden şikâyet etmedim. Çok konuşkan bir insan değilimdir, ama yapılacak bir şey yoktu. Beş adam bir teneke kutunun içinde sıkışıp kalmıştık ve en kıdemlileri bendim. Onları cesaretlendirmek için elimden geleni yaptım. Çünkü bu sektör özellikle genç oyuncuları kolayca altüst edebilen bir sektör. Onlar için endişeleniyorum, çünkü çok çabuk harcanıp daha yeteneklerini geliştirme fırsatı bile bulamadan piyasadan silinip gidebiliyorlar. Kendinizi her zaman korumanız şarttır.

 

Tank ekibini bir aileye benzettiniz...

Evet, çünkü her ikisinde de tartışmalar, kızgınlıklar, kahkahalar, korkular, yakınlık ve bir bağ var. Bir kişinin ruh hali geri kalan herkesi etkiliyor. Herkes birbirinin bir sonraki adımını tahmin edebiliyor. Ve bu ailenin babası olarak Wardaddy’nin bir denge sağlaması gerekiyor. Otoriter davranmalı, ama asla ona duydukları güveni sarsmamalı. Onları ne zaman cesaretlendirip ne zaman bastıracağını iyi belirlemeli. Bu büyük, şişman, işlevsiz ailenin moralini yüksek tutmak onun işi.

 

Çekimlerden önce yönetmen sizi zorlu bir eğitime tabi tuttu değil mi?

 Bunu biz istedik. Daha önce deneyimlemediğimiz ne varsa öğrenmek istedik. Aklımızda bir resim vardı elbette ama öylesine eskimiş bir resimdi ki, artık akmayan bir nehirden farksızdı. Oysa bize gereken, yeniliklere açık olmaktı. Birkaç yumruk atabilmek için birkaç yumruk yemeliydik. Ayaklarımızın ucunda durmalıydık. Her şeyin mümkün olduğunu hissedebilmeliydik. Bu yüzden her günü böyle geçirdik ve hiç planlamadığımız pek çok kusursuz an bu sayede ortaya çıktı.

 

İkinci Dünya Savaşı gazileriyle tanışmak performansınızı nasıl etkiledi? 

Daha önce o zamandan kalma pek çok korkunç fotoğrafı görmüş, konuyla ilgili bazı kitaplar okumuştum. Bu yüzden, savaşa şahit olmuş ve hayatta kalmış olan bu sıra dışı adamların karşısında oturmak, bizimle deneyimlerini paylaşmak istediklerini görmek benim için inanılmazdı. Bize her konuda yol gösterdiler. Onlara duyduğumuz saygıyı tarif etmem mümkün değil. Bu saygıyı filmimizle gösterebilmiş olacağımızı umuyorum.   

 

Daha gençken orduya katılmayı düşündüğünüz olmuş muydu?

Hayır, çok pervasızdım o zamanlar. Aklıma bile getirmemiştim. Rüzgâr nereden eserse oraya gider, keşfetmeye her şeyden daha çok önem verirdim. Ama bu filmin bize kattıkları sayesinde bu gençlere bizim için yaptıklarından ötürü duyduğum saygı bin kat daha arttı. Hepsine hayranlık duyuyorum.

 

‘Oğlumu sete getirdim’

 

Aileniz film setinde sizi ziyarete gelebiliyor muydu?

En büyük oğlum bütün tankları bilir. Çekimlere başladığımız sıralarda bazı şeyleri ona danıştığım oluyordu. Küçüklüğünden beri araştırmayı, öğrenmeyi çok severdi. Beş yaşındaki oğlumu da sete getirdim. Savaşın anlamını, bir tankın ne işe yaradığını bilmiyor olmasına rağmen o da tanka hayran oldu. Sanırım her erkek makinelere karşı nedeni belirsiz bir tutku duyuyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön