"Obama Bahama" pijama!

Biraz ünlü bir şahsiyetseniz isim haklarınızı elinizde bulundurmak istemeniz çok normal.

"Obama Bahama" pijama!

Biraz ünlü bir şahsiyetseniz isim haklarınızı elinizde bulundurmak istemeniz çok normal. Ama bazı “çok ünlü”lerin isimlerinin kullanım hakkını aldıkları alanlar ilginç, hatta komik oluyor.

 

Barack Obama

Obama’yı sevmek ya da sevmemek için onlarca neden bulabilirsiniz. Bu nedenlere bir yenisini eklemeye hazır olun. 2010 yılında RichardM. Hoefflin “Obama Bahama Pajamas” adlı bir pijama markasının tescili için başvurmuş. Kimin aklına bu kadar eğlenceli ve ahenkli bir pijama markası adı gelir ki? Takdir ettiğimiz bu arkadaş, isim tescili için başvurduğunda olumsuz yanıt almış. Meğer ABD Başkanı adının tescilini çoktan almış bile. “Yes We Can” (Evet Yapabiliriz) sloganıyla yola çıkan Obama’nın yapmamıza izin verdikleri arasında “Obama Bahama Pajamas” markalı pijamalar giymek yok anlayacağınız...

 

Nicole Kidman

Kendi adıyla parfüm yapmayan az sayıda ünlüden biri Nicole Kidman. Zamanında Chanel No 5 reklamlarının yüzüydü ve bu onun için iyi bir başlangıçtı halbuki. Porselen gibi olan cildinin aldığı övgülerden yararlanıp kozmetik ürünleri de satabilirdi. Yapmadı. Başkalarının onun cildine övgü niteliğinde porselen bebekler yapması da yasak. Çünkü Nicole Kidman, adının porselen bebeklerde, balmumu ürünlerde ve oyuncaklarda izinsiz kullanılmasına karşı önlemini almış, isminin tescilini yaptırmış. Ama botoks ürünlerinde adının kullanılmasına dair bir önlemalmamış. Yani böyle bir imkânınız varsa, “ev tipi botoks” ürünlerinde, artık neredeyse yüzde yüz botoks güzeli haline gelen Nicole Kidman’ın adını kullanabilirsiniz.

Adele

Pop dünyasının en büyük (her anlamda), en abartılı ve en yapmacık ismi Adele, Nisan 2011’de adını tescil ettirdi. Onun izni olmadan parfüm ya da takıya Adele adı verilemiyor. Adele olsaydım, saç spreyi, göz kalemi, takma tırnak gibi ürünler için de isim hakkı alırdım. Çünkü Adele’in hiçbir fotoğrafı bu 3 unsur olmadan tamamlanmıyor.

 

Kate Moss

Kate Moss adıyla yapılabilecek şeyler sonsuz. Zaten onun adına sahip yüzlerce markanın yüzlerce ürünü var. Ama eğer dekupaj ürünleri, biberon kapakları, oyun kartlarında Kate Moss adını kullanmayı düşünürseniz, vazgeçin! Çünkü Moss, 1999 yılında isminin bu ürünlerde kendinden izinsiz kullanılmasını yasaklayan haklarını almış.

 

Jullian Assange

Kendini gönüllü olarak tüm dünyanın ifade özgürlüğü savunucusu ilan eden Julian Assange’ın bu misyonu ne kadar amatör bir samimiyetle üstlendiğini sorguluyorsanız, yanıt burada saklı olabilir: Assange da isimhaklarını alan “ünlülerden” biri. Ünlü olmaktan kaçtığını söyleyen Assange, 2011 yılında “eğlence hizmetleri” ve “halk önünde konuşma” alanlarında isminin izinsiz kullanılmasının önüne geçmek ya da ileride bu alanlarda kendi adıyla birmarka oluşturmak maksadıyla isimhakkını satın almış. Assange’ın avukatı Mark Stephens, Julian Assange ve Wiki Leaks adlarının tescilinin alınmasının hiçbir şekilde kâr amacı gütmediğini açıklamıştı 2011’de.

 

Victoria Beckham

Onun adını her yerde görebilirsiniz. Kendini her konuda yetkin sananlardan olduğu ve ensesinde çıkacak sivilcenin üstünden bile para kazanma potansiyeli bulunduğu için isminin tescilini yaptırması çok normal. Ama hep “fazla şık” görünümlü olan bir kadın, ileride bir gün kendi çamaşır deterjanını üretmeyi düşünebilir mi? Ya da kim deterjanına “Victoria Beckham” adını vermeyi düşünür ki? Belli ki böyle biri var. Zira Beckham, isminin haklarını alırken adının kendinden izinsiz olarak “deterjan ürünlerinde kullanılmasına” kısıtlama getirtmiş. Ama siz yine de mesela topuklu ayakkabılardan kaynaklanan ağrıları gidermek için bandajlar yapıp adını Victoria Beckham koyabilirsiniz. Hamileyken bile topuklu ayakkabı giyen bir kadının adı buna uygun...

 

David Beckham

Karısından dahamakul bir “isimhakları listesi”ne sahip Beckham. Parfüm, kozmetik ürünleri, anahtarlık, DVD, bilgisayar aksesuvarları, saat, poster ve takvim, futbol ürünleri dahil tekstil ve oyunlarda David Beckhamadının izinsiz kullanılması yasak. Gayet mantıklı.

 

Yerliler

Birara “isim tescili modası” vardı. Hadise, Acun Ilıcalı ve Ajda Pekkan bu modanın öncüleriydi. Mesela Ilıcalı, daha bir sürü hizmet ve ürünle birlikte “kreşler” için de adının isim hakkını almıştı. Hadise’nin yangın söndürme cihazları için adını tescil ettirmesi de çok ilginçti. Haydi o bir yere kadar ama “huzurevi hizmetleri” için isim hakkı alması şaka gibi değil mi?

 

Haber: Heja Bozyel

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön