Engelsiz Filmler Festivali başlıyor!

Kültür sanat etkinliklerine katılımın önündeki engelleri kaldırmayı hedefleyerek bu yıl altıncı kez düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, yeni nesil sinemacılara esin kaynağı olmayı ve onların hayal güçlerini geliştirmeyi amaçladığı “Çocuklar İçin” bölümüyle minik sinemaseverlerle buluşacak.

Engelsiz Filmler Festivali başlıyor!

Düzenlendiği ilk yıldan beri yeni nesil sinemacıların gelişmesini önemseyen Engelsiz Filmler Festivali’nin bu yılki “Çocuklar İçin” seçkisinde çevre ve arkadaşlık üzerine 3 animasyon film yer alıyor. Uluslararası birçok festivalde izleyici ile buluşan filmlerin yer aldığı program, 3 farklı şehirde minik sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

 

Çocuklar İçin bölümünde; ormanda yaşayan canlıların, ormanı yok etmek isteyen Koala Igor’a karşı mücadelesini anlatan Orman Çetesi / Les As de la Junglekabilesini kurtarmak için Kral Lord’a meydan okuyan Dug’ın, takım ruhu ve dostluğun önemini öğrendiği Taş Devri Firarda / Early Man ve tek başına kutuplarda kalan Puloi’nin hayatta kalma savaşını anlatan Puloi: Asla Yalnız Uçmayacaksın / Ploey: You Never Fly Alone filmleri yer alıyor.

 

“Çocuklar İçin” bölümü, 8 - 10 Ekim tarihleri arasında İstanbul, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda (SineBu), 12 - 14 Ekim tarihleri arasında Eskişehir, Taşbaşı Kültür ve Sanat Merkezi’nde (Kırmızı Salon), 17 - 21 Ekim tarihleri arasında ise Ankara, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut’te seyircisiyle buluşacak.

 

Hayal güçlerini geliştirecek “Canlandırma Atölyesi"

Çocukların kendi yarattıkları karakterler ve öykülerle, canlandırma film denemeleri yaptıkları atölye çalışması, 9-12 yaş arasındaki işitme engelli sinemaseverleri canlandırma sanatıyla tanıştırıyor. Katılımcıların kendilerini canlandırma sanatı ile ifade etmelerini sağlayacak atölye, canlandırma sanatçısı Işık Dikmen tarafından Eskişehir’de gerçekleştirilecek.

 

Otizmli çocuklara yönelik gösterim

Festival programında,otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmelerine imkan veren Otizm Dostu Gösterim de yer alıyor. İlk kez 2015 yılında gerçekleşen bu gösterim kapsamında bu sene Orman Çetesi Les As de la Jungle filmi, loş bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak gösterilecek.

 

m gösterim ve etkinlikler ücretsiz

Açık Toplum Vakfı’nın ana destekçisi olduğu Engelsiz Filmler Festivali her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

 

Orman Çetesi / Les As de la Jungle, Yönetmen: David Alaux, Süre: 89 Dk

Orman Çetesi ile tanışın! Kaplan gibi çizgili penguen Maurice ve evlatlık oğlu japon balığı Junior... Zeki minik maymun Gilbert ve yumrukbaz goril Miguel. Hepsinin ortak bir amacı var; ormanın kötü karakteri Koala Igor’dan kendilerini ve yaşam alanlarını korumak. Bir zamanlar Kaplan Natacha tarafından bozguna uğratılan Igor, intikam için geri döndü! Şimdi eski topraklar ve Orman Çetesi için güçleri birleştirme zamanı!

 

Taş Devri Firarda / Early Man, Yönetmen: Nick Park, Süre: 89 dk

Taş Devri kabilesi, sevimli hayvan dostlarıyla vadilerinde mutlu bir yaşam sürmektedir fakat dünyanın değiştiğinden, Bronz Çağı’na geçildiğinden haberleri yoktur. Aç gözlü Kral Lord Nooth, vadilerini hiç zorlanmadan ellerinden alır. Genç mağara adamı Dug ise, kabilesini kurtarmak için Krala meydan okur. Dug, kahraman olma yolunda ilerlerken takım olmanın ve dostluğun önemini öğrenir.

 

Puloi: Asla Yalnız Uçmayacaksın / Ploey: You Never Fly Alone, Yönetmen: Arni Ásgeirsson, Süre: 84 dk

Çok küçük olduğu için ailesiyle güneye göç edemeyen Puloi, kışın tek başına kutuplarda kalır. Kutuplarda edindiği yeni arkadaşlarla kışı atlatmaya çalışan kahramanımız için hayatta kalmanın bir başka amacı da sevdiği kuşu, kartal Gölge'den korumaktır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön