9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali başladı

Bu yıl dokuzuncu kez gerçekleşen "Hangi İnsan Hakları ? Film Festivali", hakları uğruna mücadele edenleri temsil etme amacıyla başladı.

9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali başladı

Bu sene dokuzuncu kez gerçekleşen “Hangi İnsan Hakları? Film Festivali” dünyanın pek çok köşesinden hak ihlal ve mücadelelerini konu alan filmleri, yurt dışı ve yurt içi konukları, güncel meselelere dair forum, söyleşi etkinlikleri ile 13-17 Aralık arasında dört mekana yayılacak program ile başladı.

 

13 Aralık'ta başlayan festivalin bu seneki programında ise “Filistin” başlıklı bölüm öne çıkıyor. “9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali” şu günlerde yeniden tartışma gündemine oturan Filistin'e özel bir yer ayırdı. "Filistin: Balfour Deklarasyonu’nun 100. yılı" başlıklı bölümde, Filistinliler'in acılı tarihi üzerine yapılmış en önemli filmlerden Kais al-Zubaidi'nin 1984 tarihli “Filistin: Bir Halkın Öyküsü” (Palestine, a People’s Record, 1984) ve Jean-Luc Godard'ın başını çektiği bir ekip tarafından 1976'da yapılan "Burada ve Başka Yerde" (Ici et Ailleurs) filmlerinin gösterilecek olmasının yanısıra bu bölümde, 13 Aralık'ta Tütün Deposu’nda Balfour Deklarasyonu ve BDS Hareketi başlıklı bir de sunum gerçekleştirildi.

 

Filistin İçin İsrail’e Boykot Girişimi’nin Türkiye’deki gönüllülerinden Nicola al-Saafin ve Aynur Şengal’in katılımıyla gerçekleşen sunumda 2005 yılında 170’ten fazla Filistin örgütü tarafından başlatılan “Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar” (BDS) kampanyasının ilkeleri ve stratejileri tartışılırken, ayrıca 100 yıl önce yayımlanan ve Filistin halkının yaşadığı ulusal trajedenin başlangıcı olan Balfour Deklarasyonu da anlatıldı.

 

Programın akışı ise şu şekilde:

 

Bilgi için: hihff.org

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön