"Queer Teori: Bir Giriş" kitabı çıktı

Annamarie Jagose tarafından yazılan, “Queer Teori: Bir Giriş” kitabı Notabene yayınlarından çıktı.

Queer teori üzerine kapsamlı bir kitap

Ali Toprak'ın Türkçeleştirdiği kitap, günümüzde “queer” başlığı altında yürütülmekte olan farklı politik ve teorik çalışmaları ayrıntılarıyla ele alıyor.

 

Queer teori alanında bugüne dek yazılmış en kapsayıcı kitaplardan biri olan “Queer Teori: Bir Giriş” kitabı Notabene yayınları tarafından Türkçe'ye kazandırılarak basıldı. Sydney Üniversitesi'nin Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi dekanı olan ve queer teori üzerine çalışmalar yürüten Annamarie Jagose'nin 1996 yılında yazmış olduğu bu kitap, LGBT aktivistleri ve akademi dünyası için ses getiren bir kitap olmuştur.

 

Ali Toprak tarafından Türkçeleştirilen “Queer Teori: Bir Giriş” başlıklı kitap, devingen queer kimlik alanını haritalandırmakta ve onu yaklaşık olarak son yüzyılda gelişmiş bir cinsel kategoriler tarihinin içine yerleştirmektedir. Günümüzde “queer” başlığı altında yürütülmekte olan farklı politik ve teorik çalışmaların ayrıntılarıyla ele alındığı bu kitap queeri henüz tam olarak ifade edilemeyen bir olanak anlamında “bir olasılıklar alanı” kabul etmektedir.

 

Queer ne demek?

“Queer” terimi geçmişte en iyi ihtimalle eşcinsel anlamına gelen bir argo terim, en kötü ihtimalle homofobik taciz ifadesi olarak kullanılıyordu. Son yıllardaysa “queer” farklı şekillerde, kimi zaman kültürel açıdan marjinal cinsel öz-kimliklemeler (self-identifications) öbeği için bir şemsiye terim olarak, kimi zaman daha geleneksel gey ve lezbiyen çalışmalarından ortaya çıkmış yeni oluşan bir teorik modeli tasvir etmek için kullanılmaktadır. Terimin modern kullanımına ilişkin bu kısa ve kısmi değerlendirmeden hareketle bile açıktır ki queer hâlâ oluşum süreci devam eden bir kategoridir. Buradan, queerin henüz katılaşmadığı, daha tutarlı bir profile kavuşmadığı anlaşılmamalıdır; daha ziyade bu, terimin tanımsal belirsizliğinin ve esnekliğinin onun yapıtaşı özelliklerinden biri olduğunu göstermektedir.

 

NotaBene Yayınları'ndan çıkan 176 sayfalık kitap, 20 TL satış fiyatıyla kitapçılarda ve online kitap mağazalarında.

 

 

 

 

 

 

LGBT temalı filmler
+10
“Blue is the Warmest Colour” (Mavi En Sıcak Renktir)   2013’te gösterime girmiş olan filmde 15 yaşında bir genç kız olan Adele’in mavi saçlı Emma’ya aşık olması ile başlayan, heteroseksüel önyargılar üzerine düşünmeye iten bir hikaye yer alıyor. Abdellatif Kechiche tarafından yönetilen filmin başrollerini Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos ve Catherine Salée paylaşıyor.

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön