J.R.R Tolkien'in hayatı film oluyor

Yüzüklerin Efendisi, Hobbit gibi büyük ses getiren eserlerin yazarı J.R.R Tolkien'in hayatı beyaz perdeye aktarılacak.

J.R.R Tolkien'in hayatı film oluyor

3 Ocak 1892 yılında doğan ve 2 Eylül 1973 yılında yaşama veda eden John Ronald Reuel Tolkien'in hayatı beyaz perde izleyicisi ile buluşacak. Kurduğu fantastik dünya ile edebiyatın önde gelen isimlerinden biri olan J.R.R Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi, Hobbit, Silmarillion gibi önemli eserleri bulunuyor.

 

I. Dünya Savaşı’nda ve Sanayi Devrimi sürecinde yaşadıklarının anlatılacağı filme dair henüz net bilgiler bulunmuyor. J.R.R Tolkien'in kendi adını taşıyacağı söylenen filmde, Tolkien’in gençlik günleri ve eşi Edith Bratt ile olan ilişkisine de yer verilecek.

 

Chernin Entertainment ve Fox Searchlight‘ın işbirliği ile hazırlanacak projenin yönetmeni ise Dome Karukoski.

 

Orta Dünya aksesuarları
+13
Arwen’in Kolyesi: Akşamyıldızı Ayrıkvadili elf prensesi Arwen, güzelliğinin ve ölümsüzlüğünün simgesi olarak boynunda Akşamyıldızı kolyesini taşır. Dunedain krallığı varisi Aragorn’a gönlünü kaptırınca, onunla Orta Dünya’da kalabilmek için ölümsüzlüğünden vazgeçer. Bu kolyeyi de, buğulu sesiyle “ölümlü hayatı seçiyorum” derken Aragorn’un avucuna sıkıştırdığı sahneden hatırlıyoruz. Ölümsüzlüğü seçip seçmeyeceğinizi bilemeyiz ama bu kolye kesinlikle mükemmel bir hediye!  

 

 

John Ronald Reuel Tolkien kimdir?

1982 yılında doğan ve 1973 yılında, 81 yaşında iken yaşamın yitiren J. R. R. Tolkien İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyen. Uzmanlık alanı Anglo-Saxon Dili ve Edebiyatı olan J. R. R. Tolkien Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi fantastik kurgu eserleri ile biliniyor.

 

İngiltere sömürgesi olan Güney Afrika'nın Bloemfontein şehrinde doğan J. R. R. Tolkien'in babası Arthur Tolkien banka müdürüydü ve kendilerine yeni bir hayat kurmak amacıyla Güney Afrika'ya yerleşmişti. Fakat iklimin getirdiği olumsuzluklar Mabel'i Ronald'i ve küçük kardeş Hilary'nin İngiltere'ye dönmesine neden oldu. J. R. R. Tolkien'in babası İngiltere'ye dönemeden Güney Afrika'da hayatını kaybetti. Bunun üzerine Mabel çocukları ile Sarehole'a yerleşti.

 

Bu köy J. R. R. Tolkien'in hayallerini büyük ölçüde etkiledi ve yarattığı Hobbit diyarı Shire ile defalarca Sarehole'u ziyaret etti. Sonrasında J. R. R. Tolkien'in Birmingham'daki King Edward's Okulu'nu kazanması aileyi bir kez daha taşınmak zorunda bıraktı. Çocukluktan gençlik yıllarına geçerken oturdukları Birmingham kentinde J. R. R. Tolkien'i etkileyen iki büyük yapı vardı. Bunlardan birincisi 29 metrelik Perrott's Folly kulesi ve ikincisi ise hemen bu kulenin yanında bulunan başka bir başka kuleki bu iki kule daha sonra yazacağı Yüzüklerin Efendisi için esin kaynağı oldu.

 

Gollum kimdir?
+14
Yüzüklerin Efendisi üçlemesi, 1954 yılında yayınlandığından itibaren dünyanın en çok sevilen fantastik romanlarından biri oldu. Serinin yazarı J. R. R. Tolkien, Gollum karakterinden ilk olarak 1937 yılında yayınlanan “The Hobbit” kitabında bahsetmişti. Gollum daha sonra, Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü kitaplarında devam eden hikayede de önemli bir karakter olarak karşımıza çıktı. 

 

1911 yılında J. R. R. Tolkien klasik diller eğitimi almak için Exeter Koleji'ne gitti ve 21 yaşına geldiğinde eşi Edith ile tanıştı çift 1916'da evlendi. Bu arada I. Dünya Savaşı başlamıştı ve J. R. R. Tolkien orduya katılıp Fransa cephesinde savaştı. İki yakın dostunu bu savaşta kaybeden Tolkien çok yakınında patlayan bir bomba yüzünden İngiltere'ye geri döndü. Savaş bittiğinde Oxford English Dictionary'de iş bulan Tolkien, savaştan döndükten sonra hayatının büyük bir kısmını Oxford'da geçirdi. 1945 yılında Oxford'da profesör olmasına kadar geçen zaman içerisinde 4 çocuk sahibi oldu.

 

Bu süre içerisinde bir çeviri olan ilk kitabı Sir Gawain and The Green Knight yayınlandı. Entelektüel bir topluluk olan "Inklings"i yakın dostu C.S. Lewis ile kurdu ve 1937 yılında Hobbit'i yayımladı. Hobbit, aslında, Yüzüklerin Efendisi serisinin başlangıcıdır. Orta Dünya ilk kez bu kitapta okuyucuların karşısına çıkar. Bundan sonra Tolkien Yüzüklerin Efendisi (The Lord Of The Rings) için çalışmaya başlar.

 

1971 yılında karısı Edith'in ölümünden 2 yıl sonra hayata veda eden J. R. R. Tolkien ölümünden hemen önce Kraliçe'den krallığın en önemli nişanlarından biri olan Commander of the Order of the British Empire (CBE) ünvanını aldı.

 

Hobbitlerin evi

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön