Ada romanları

Ada konulu en güzel romanları derledik...

Ada romanları

 Ada kavramı, pek çok insanın hayal ettiği güzelliklerin toplandığı bir ütopya olarak uzaklarda bir yerlerde durur. Ana karayla kopukluğu bu ideali yaratan en önemli özelliktir. Edebiyatta da kimi zaman o idealin, kimi zamansa tam karşıtının anlatılmasında bir başrol karakteri olarak yer alır. Robinson Crusoe gibi çok belli başlı bir iki romanı bilinirliklerinden ziyade dışarda bırakıp en güzel ada romanlarından birkaçını listelemek istedik.

 

 

 

Hadula Bir Ada Öyküsü – Aleksandros Papadiamantis

Kadın olarak doğmak, Hadula için bu dünyada bir insanın başına gelebileceği en kötü belalardan biridir. Bu, ona öğretilmiş bir bilgi değildir, bizzat yaşayarak öğrenmiştir. Doğdukları anda attıkları korkunç çığlıktan başlayarak bir kadın ömür boyu hep çile çeker. Budur, ömrünün sonlarına doğru gelmiş, kız ve erkek birçok çocuğu olmuş, yaşadığı adada şifacılığıyla ün yapmış Hadula’nın yaşamından öğrendiği. Bu bilgi onu korkunç bir çıkmaz sokağa sokacak, yaşadığı ve her karışını çok iyi bildiği ada hem kurtarıcısı hem hapishanesi olacaktır.

 

 

 

Bir Ada Hikayesi Dörtlemesi – Yaşar Kemal 

Türkiye edebiyatında yazılmış belki de en ‘büyük’ ada hikayesi Yaşar Kemal’in bu dörtlemesidir. Ege Denizi’nde, İda Dağı’nı karşısına alan Karınca Adası diye bir ada yaratır Yaşar Kemal. Rumların yaşadığı, taşı, toprağı, mimarisi, bereketi, mavisi, yeşiliyle ama her şeyden önce insan ilişkileriyle cennet bir adadır. Mübadele bu cennetin ortasına bir cehennem ateşi olarak düşer. Evlerinden zorla koparılan ada insanlarının bu biricik cenneti, savaşlarla, sürgünlerle kırılmış, Kafkasya’dan, Balkanlar’dan, Anadolu’dan kovulmuş onlarca insan için yeni bir yuva olacaktır. Karınca Adası, acıların en beterlerini görmüş bu insanların yaralarına birbir dokunacak, hayata yeniden tutunmak için en büyük şifaları olacaktır.

 

 

 

 

 

Büyülü Ada – Gerald Durrell

İngiltere’nin nemli ve karanlık iklimini terkeden ve “büyümek için güneşe ihtiyaçları olduğunu” söyleyen Larry ile birlikte beş kişilik Durrell ailesi, İtalya’nın Korfu Adası’na göç eder. İleride ünlü bir doğa bilimcisi olacak  Gerald (Gerry) Durrell’in ağzından anlatılan bu sıradışı ailenin komik hikayeleri, Korfu Adası’nın olağanüstü coğrafyasıyla birleşip ada insanlarının da hikayeleriyle rengarenk bir anlatıya dönüşüyor. Büyülü Ada, İngiltere’de okul çağı çocuklarına da tavsiye edilen bir kitap. Aile üyelerinin komik ve ‘absürt’ hikayeleriyle ilgili yazarın ifadesiyse “kesinlikle gerçek” olduğu. Bu, romanı daha da esprili ve eğlenceli kılıyor.

 

 

 

 

Dr. Moreau’nun Adası – Herbert George Wells 

Dünya edebiyatı, gemi kazası geçirip adaya düşen karakter hikayeleri kurgulamayı seviyor. Edward Prendick de Wells’in ‘ıssız ada’ kahramanı. Fakat diğerlerinden farklı olarak bu ada o kadar ıssız değildir. Dr. Moreau, adayı hayvanlar üzerinde yaptığı deneyler için ürperten bir laboratuvara çevirmiştir. Doktorun bizzat kendisi, ayyaş asistanı ve hizmetkarı haricinde adanın esrarengiz düzeninde Prendick’i bekleyen pek çok ‘garip’ macera vardır. Dr. Moreau’nun Adası, yayınlandıktan sonra hayvanların deneylerde kullanılması konusunda önemli tartışmaların başlamasına sebep olmuş önemli bir bilim kurgu romanıdır.

 

 

 

 

Ada – Aldous Huxley

Sınırsız bir düşünce özgürlüğü ve yaratıcılığın, barış, hoşgörü ve adaletin var olduğu bir düzen yaratmak mümkün müdür? Böyle bir düzen, vahşi tüketim çılgınlığının, hırsların, yozlaşan insani değerlerin, savaşların, rekabetin bu kadar hunharca sürdüğü bir dünyanın yanında var olabilir mi? Huxley, Pala adını verdiği adada Batı’nın bilim ve teknolojisiyle Doğu’nun ruhani bilgeliğini harmanlayarak özgürlüklerle dolu bir düzen yaratır ve bunun sürdürülebilirliğini sorgular.

 

 

 

 

 

 

 

Hazırlayan: Zeren Somunkıran

 

Diğer kitap önerilerimize de göz atın:

İçinden mutfak geçen kitaplar

Sonbahara yakışan kitaplar

Zor zamanlarda şifa niyetine kitaplar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön