Attila İlhan kimdir?

Modern Türk edebiyatının ustalarından Attila İlhan, 80 yıllık ömrüne sadece hafızalara kazınan dizeler değil, romanlar ve senaryolar da sığdırdı. Bugün aramızdan ayrılışının 12. yıldünümü.

Aramızdan ayrılalı 12 yıl oldu

Modern Türk edebiyatının büyük şair ve yazarlarından Attila İlhan 15 Haziran 1925, İzmir-Menemen doğumlu. Babasının memuriyeti dolayısıyla eğitim hayatı farklı okullarda geçen şair, lise eğitimine bir süre armak vermek zorunda kaldı. Sebebi İzmir Atatürk Lisesi birinci sınıfta okurken sevdiği kıza Nazım Hikmet şiirleri yazması ve akabinde iki ay cezaevinde yattıktan sonra herhangi bir okula devam edemeyeceğine dair eline verilen belgeydi. 

 

 

Üç yıl sonra eğitimine yeniden başlayabilen Attila İlhan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başladı. İkinci sınıfta okurken Paris’e gitti. Türkiye’ye döndü ama hakkındaki siyasi suçlamalar, gözaltılar sebebiyle ağırlıklı olarak Paris’te yaşamaya başladı. Yurda tekrar döndüğünde gazeteciliğe başladı, bir dönem mahlasla film senaryoları yazdı, yayınevlerine danışmanlık yaptı. Uzun yılları Paris-İstanbul-İzmir hattında geçen sanatçı bir süre Ankara’da yaşadı. 

 

Ben sana mecburum dizeleri ile anılan Attilla İlhan’ın yayımlanan ilk romanı Sokaktaki Adam. İkinci önemli romanı Zenciler Birbirine Benzemez’i takip eden eserleri şöyle: Bıçağın Ucu, Sırtlan Payı, Yaraya Tuz Basmak, Dersaadet’te Sabah Ezanları, O Karanlıkta Biz, Allah’ın Süngüleri, Reis Paşa ve Gazi Paşa. Paris ve Türkiye izlenimlerinin yansıdığı eserlerinde içinde yaşadığı toplumun sosyal ve ekonomik sorunlarını ele aldı. Televizyon kanalları için kendi ismiyle kaleme aldığı dizi senaryoları ise şöyle: Kartallar Yüksek Uçar, Yarın Artık Bugündür, Sekiz Sütüna Manşet.   

 

Tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan’ın ağabeyi olan Attila İlhan, 11 Ekim 2005’te İstanbul’da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.  

 

 

Attila İlhan sözleri

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön