Grinin Elli Tonu o listede!

Okurların “bir türlü bitiremediği” kitapların neler olduğunu hesaplayan Hawking Index (HI) isimli bir formül geliştiren ABD'li matematikçiden ilginç tespit.

Grinin Elli Tonu o listede!

ABD’deki University of Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden matematik profesörü Jordan Ellenberg, kitapseverlerin “bir türlü bitiremediği”kitapların neler olduğunu hesaplayan Hawking Index(HI) isimli bir formül geliştirdi. Matematikçiye göre çok popüler olan ve satış rekorları kıran “Grinin Elli Tonu” da bitirilemeyen kitaplar arasında.

 

Ellenberg, “sadece eğlenmek için” yaptığını belirttiği hesaplama için ABD’nin en yaygın elektronik kitapokuma aygıtı olan Kindle’ların “altını çizme” özelliğini kullandı.Bulgularını Wall Street Journal gazetesinde yayınlayan matematikçi, okuyucuların okuduklarıkitapların hangi sayfalarının altını çizdiğini incelediğini söyledi ve “Okuyucuların kitabın altını çizmeyi bıraktıkları noktada kitabı okumayı da bıraktıklarını varsaydım” dedi.Ellenberg, okuyucuları en çabuk sıkan kitabın Thomas Pikkety imzalı “21. Yüzyılda Sermaye” olduğunu ve bu kitabın HI’sinin sadece %2.4’de kaldığını söyledi.

 

Matematikçi, Stephen Hawking’in ünlü romanı Zamanın Kısa Tarihi’nin de bir türlü bitirilemeyen kitaplar arasında olduğunu belirtti ve bu kitabın HI’sinin de %6.6 olduğunu söyledi.

 

Ellenberg, Muhteşem Gatsby ve Grinin Elli Tonu gibi çok popüler birçok kitabın aslında asla bitirilmediğini keşfettiğini dile getirirken, sonuna dek okunan sürükleyici kitapların başında ise Donna Tartt imzalı Goldfinch olduğunu açıkladı.Araştırmacı Pulitzer ödüllü Goldfinch’in HI’sinin %98.5 olduğunu söyledi.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön