Beyaz Yalaka bir kariyer yolculuğunu anlatıyor

Editörümüz Tufan Tunç, Beyaz Yalaka kitabını yorumladı.

Beyaz Yalaka bir kariyer yolculuğunu anlatıyor

Ofisimize gelen kitapları incelerken, Beyaz Yalaka kitabı büyük puntoları ve ilgi çekici kapak fotoğrafıyla hemen dikkatimi çekti. Hem uzun süredir kişisel gelişim kitabı okumamış olmamdan hem de yakın zamanda yerli bir yazardan iş dünyası için kişisel gelişim kitabı yayınlanmamış olmasından; kitabı hemen yanıma alıp okumaya başladım.

 

Kitabın yazım hikayesi de oldukça ilgi çekici. Yazar Sarp Mogan, hayatının 15 yılını kariyeri için harcadıktan sonra birden kansere yakalandığını öğreniyor. Tedavi sürecinde yazdığı, kariyeri sırasında fark ettikleri ve kendi önerilerinden oluşan tavsiye niteliğindeki notları kitaba çevirmesiyle Beyaz Yalaka kitabı ortaya çıkıyor.

 

Kitabın ilk bölümlerinde yazım dili beni çok şaşırttı. Birkaç defa kitabın yabancı biri tarafından yazılıp yazılmadığından emin olmak için ilk sayfalara dönüp çevirmen ismi aradım. Yazarın dili, yabancı filmleri Türkçe dublajlı izlerken kendi dilinize karşı hissettiğiniz yabancılığı hissettiriyor. Neyse ki, birkaç bölüm sonra gündelik dille devam eden anlatım kitabı daha okunaklı kılmış. Yazarın ilk kitabı olmasını da göz önüne alarak, Sarp Mogan yazdıkça açılmış diyebilirim.

 

Beyaz Yalaka kitabındaki öneriler oldukça kinayeli. Eğer iş dünyası hakkında yazılan kişisel gelişim kitaplarına aşinaysanız, öneriler size tanıdık gelecektir. Ancak Sarp Mogan, bu önerileri size tavsiye niteliğinde değil iş dünyasına eleştiri niteliğinde yapıyor. Artık klişe haline gelmiş önerileri çeşitli örneklerle mantıklı bir halde okura sunarken, her bölümün sonunda bu kararları etik ve ahlaki açıdan sorgulatıyor.

 

Yer yer çok güzel espriler barındıran kitap, bazı bölümlerinde ‘kişisel gelişim kitaplarını eleştiren bir kişisel gelişim kitabı’ olmuş. Beyaz Yalaka, iş dünyasının göz ardı edilen, kabullenilen acı gerçeklerini okurun yüzüne vururken girişimcilik konusunda cesaretlendiriyor.

 

Kitabın arka kapağından: Sen artık sen değilsin. Sen artık bir ürünsün. Kendini bir ürün gibi görmezsen kariyer yapmayı unut gitsin. Kariyer yapmak, asla ve asla kendin olmamak demektir. Bir roldür. Bir markalaşma, pazarlama ve halkla ilişkiler çalışmasıdır. Üzülme. Yaz tatilinde anneannenin yazlığında kayısı marmelatlı katmer yerken parmak arası terliğinle kendin olabilirsin. Yılda beş-altı gün ama, daha fazla değil. Kalan 360 gün bize lazımsın.”

 

Beyaz Yalaka
Yazar: Sarp Mogan
Yayınevi: Okuyan Us Yayınları
Sayfa: 238

 

Yazı: Tufan Tunç

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön