Kanı ile yaptığı heykeli İstanbul'da

İngiliz sanatçı Marc Quinn’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi 8 Şubat’ta İstanbul’da, Arter’de açılıyor.

Kanı ile yaptığı heykeli İstanbul'da

İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki Arter, 8 Şubat–27 Nisan tarihleri arasında İngiliz sanatçı Marc Quinn’in “Aklın Uykusu” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapacak. Sanatçının Türkiye’deki bu ilk kişisel sergisinin küratörlüğünü Selen Ansen üstleniyor. Sanatçının 2000 yılından bu yana ürettiği 30’dan fazla yapıta yer verilen sergide, Marc Quinn’in kariyerinde kritik önem taşıyan işleriyle birlikte, son dönemde ürettiği ve ilk kez sergilenecek yapıtları da bulunuyor. “Aklın Uykusu”, sanatçının 1990’lı yıllardan bu yana eserlerinde ele almayı sürdürdüğü beden ve kimlik etrafındaki konulara odaklanıyor. Ayrıca sanatla bilim arasındaki ilişkiyi ve sanatın teknolojiye bağımlılığını da tartışmaya açıyor. Marc Quinn’in yapıtları çoğu zaman insanlık tarihine, yaradılış sürecine, evren ve zaman kavramlarına göndermeler içeriyor.

 

Sanatçının 1991 yılından bu yana kendi kanını kullanarak ürettiği otoportreleri ve insan bedeni için standartlaştırılmış estetik “norm”ları tersine çeviren heykelleri, “kendi/ öteki”, “beden/zihin”, “doğa/kültür” gibi ikiliklerin yapaylığına ve tarihselliğine işaret ediyor; pek çok yapıtı “yaşam/ölüm”, “doğum/yok oluş” gibi karşıtlıkların bir arada var olma hallerini araştırıyor.

 

Serginin adı Goya’dan

Serginin başlığı, İspanyol sanatçı Goya’nın “Aklın Uykusu Canavarlar Üretir” başlıklı gravüründen esinleniyor. Gravürde, Goya kendisini uyurken ve etrafı hayal ürünü canavarlar ve kâbuslarla kuşatılmış olarak resmetmişti. Marc Quinn’in Arter’deki sergisi, hayal gücümüzün perdesini aralamayı; algımızı görünmez olana ve aklın susturmak istediğine doğru genişletmeyi öneriyor.

 

Marc Quinn, 2011 yılında yaptığı “Self”te kendi kanının dışında paslanmaz çelik, perspeks ve soğutucu ekipman kullandı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön