Üç taraflı maç!

Gazozcular, Felsefecilere karşı!

Üç taraflı maç!

Üç Taraflı Futbol maçı, iki takımla oynanan geleneksel futbolun aksine üç takımla oynanır. Konsept, Danimarkalı Situationist sanatçı Asger Jorn tarafından tasarlanmıştır. Amacı Leninist-Marksist Diyalektiğini sorgulayarak bir Trialektik fikiri sunmaktır. Üç Taraflı Futbol maçı geleneği, insanları birleştirmeyi ve kuralları dönüştürmeyi hedefliyor.

 

Almanya’dan katılan Dynamo Windrad müsabakaya iki kadın oyuncu ile katılacak. Maçın iki hakeminden biri, Türk Futbol Federasyonu tarafından eşcinsel olduğu gerekçesiyle ihraç edilen hakem Halil İbrahim Dinçdağ.

 

İki takımlı futbol müsabakasından farklı olarak Üç Taraflı Futbol maçında atılan gol sayılmaz, yalnızca yenen gol sayılır. Kendi kalesine en az gol yiyen takım kazanır. Oyun, karşılıklı rakebet duygusunu önemsemeyerek futbolun ve çerçeve olarak toplumun sosyal yapısına dayanan klasik bipolar konsepti sembolik biçimde değiştirmektedir.

 

İstanbul'daki maç için InEnArt, İngiltere'den Felsefe Futbol kulübü; Philosophy Football FC, Almanya'dan Dinamo Rüzgar Değirmeni; Dynamo Windrad ve Türkiye'den Gazozcular’ı davet etmiştir.Sanat Bienali’nin ana fikrini benimseyerek Üç Taraflı Futbol maçı bir sanat performansı... Değişik fikirler ve görüşler etkinlik sırasında aniden ve sınırlanmadan ifade edilebiliyor. Performans, değişik grupların teşkilatlanmaktan çok fikir alişverişlerinin yapıcı ve uzlaşmacı taraflarını vurguluyor.  Böylece performans Istanbul'da yaşanan protestoların sanatsal ruhuna uymayı hedefliyor.  Etkinlik, 13. Istanbul Bienali’nin de ana fikrini  benimseyerek sanatın toplumsal etkinliklerde çeşitli fikirlerin özgürlüğünü savunan muhalif tarafına vurgu yapıyor.  

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön