Kaç dininiz var?

11 dalda Oscar adayı “Pi’nin Yaşamı” filmi, bize tek tanrılı, çok dinli bir çocuğun hikâyesini anlattı. Ama kimse bu mümkün mü diye sormadı.

Kaç dininiz var?

Lester Kurtz’un kendini ilan ettiği gibi, bir insan aynı zamanda hem Müslüman hem Hristiyan olabilir mi?

 

Hintli bir çocuğun hayatını anlatan, Ang Lee’nin yönetmenliğini üstlendiği Pi’nin Yaşamı adlı film, görsel efektleriyle izleyenleri büyüledi. Otoriteleri de büyülemiş olacak, 11 dalda Oscar’a aday gösterildi. Kaçını alacak, yakında göreceğiz. Ama seyircileri etkileyen sadece 3D’nin mahareti değildi.

 

Hikâyemizin başrolündeki sevimli Pi Patel, küçük yaşlardan itibaren içindeki Tanrı inancının peşinden koştu. Hinduizm gelenekleriyle başladığı ibadet hayatına, Katolik Kilisesi’nde kutsal su içerek devam etti. Bütün deneme yanılmalarından sonra kendisini sabah namazı kılarken gördük...

 

Kahramanımız Piaslında bir hayal ürünü sayılmaz. Günümüzde birden fazla semavi dine aynı anda inandığını söyleyen birçok insan var. Virjinya’daki George Mason Üniversitesi’nde sosyoloji profesorü olan Lester Kurtz bunlardan sadece biri...

 

Gazeteci Meryem Kurtz ile tanıştıktan sonra evlenme kararı alan Lester, Metodist Protestan bir ailede büyüdü. Meryem ise Müslüman’dı. Çift, resmi nikâhlarını 2010’da ABD’de kıydı. Geriye dini nikâh merasimi kalmıştı. Onu da Urfa’da İbrahim Camii’nde, bir imam, bir haham ve bir papazın huzurunda kıydılar.

 

Nikâh sonrası Lester Kurtz, hem Hıristiyan hem de Müslüman olduğunu söyledi. Şimdi Amerika’da yaşayan Lester ve Meryem, ailece iki dini birarada yaşıyor. Lester Kurtz, “İslamiyet’i benimsedim, ramazan aylarında oruç tutup namaz kalıyorum. İslamiyet ve Hıristiyanlığın güzellikleri arasında hiçbir tezat yok. İkisi de benim dinim” diyor. Peki ama bu mümkün mü? Bir insan aynı anda hem Hıristiyan hem Müslüman olabilir mi?

 

Yaş ortalaması

 

Müslümanlar: 23 (En genç nüfusa sahip din)

Hindular: 26

Hıristiyanlar: 30

Diğer dinler: 32

Halk inançları: 33

Yahudiler: 36

 

Mehmet Fatih Çıtlak (Mutasavvıf)

 

“Çok dinli olmak eşini aldatmaya benzer”

İslam’da insanların Allah’a bağlanmak için benliğini ona feda etmesi, onunla ihya olması ve kendi anlayışının eksik olduğunu kabul etmesi lazım. Bunu oluşturan mektebe ise tevhid denir. Kelime-i tevhid “Allah vardır” demektir. Ancak “Kim hangi dine inanırsa insansın, mühim olan sadece Allah’a inanmasıdır” dersek Tanrı’yı insanla sınırlandırmış oluruz. Bir Müslüman, kiliseye de gidebilir sinagoga da. Onların âdetlerini bir örf olarak yerine de getirebilir; mesela kiliselerin pazar ayinleri gibi... Ancak kişi “Kiliseye gittiğimde dualarımı teslis inancıyla ediyorum” diyorsa, onun Müslüman kabul edilmesi mümkün değil. “Allah’a inanıyorum ama aynı zamanda hem Müslüman hem Hıristiyanım demek, eşini aldatmaya benzer. Üç dine aynı anda inanmak, insanın imanlı olmadığını gösterir.

 

Arus Yumul (İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyoloji)

 

“Kendi dinini kendin yap, diyen artıyor”

Birden fazla dine inanmak yeni bir olgu değil. Budizm, Hinduizm, Konfüçyanizm gibi Uzakdoğu dinleri tek doğrunun sadece kendi öğretilerinde olduğunu iddia etmez. Bu yüzden birçok Güneydoğu Asya ülkesinde birden fazla dine inanan, farklı dinlerin ibadetlerini aynı anda yerine getiren insanlar var. “Kendi dinini kendin yap” anlayışıyla kendi inanç sistemlerini oluşturan insanlar da artıyor. Günümüzde dindarlığın yeni bir tezahürü olan “Yeni Çağ” hareketiyle farklı dinlerin öğelerini bireysel ihtiyaçlarına uygun olarak biraraya getirip sentezleyen insanlar var. Bugün Amerika’da her dört kişiden biri farklı dinlerin ayinlerine katıldığını söylüyor.

 

Chayim Kamhi (Sinagog Asunción’un Hahamı)

 

“Musevi inancı bunu kabul edemez”

Bir kişi hangi dine inanırsa inansın ona saygı göstermek zorundayız. Hinduizm, Budizm gibi çok tanrılı dinlerde birden çok tanrıya inanmak olağan sayıldığı gibi, birden çok dini kabul eden bir bireyin normal karşılanması da mümkündür. Ancak Musevi inancı bunu kabul edemez. Tek bir Tanrı’mız ve tek bir dinimiz vardır.

 

Hangi dine kaç kişi inanıyor?

Washington merkezli Pew Araştırma şirketinin 2010’da 232 ülkede yaptığı anketin sonuçlarına göre, dünya nüfusunun...

 

% 84’ü kendini bir dine mensup olarak adlandırıyor.

% 31.5’i Hıristiyan

% 23.2’si Müslüman

’sı kendini bir dine mensup olarak görmüyor.

’i Hindu

% 7.1’i Budist

% 5.9’u geleneksel halk inançlarına inanıyor.

% 0.8’i (Bahailik, Jainizm, Şintoizm, Tenrikyo, Wicca ve Zerdüştlük’e inanıyor.)

 

Haber: Aslı Öztürk

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön