Edebiyat dünyasının 8 aşığı!

Edebiyat alanında yapılan en büyük işler bir şekilde aşktan bahseder, böylece dünya çapında okuyucuyla temas eden pek çok ilişki vardır.

Edebiyat dünyasının 8 aşığı!

Trajedi ve eğlence, barışma ve ayrılma, seks, cinayet ve hastalık, komedi ve kahkaha vasıtasıyla, kim büyük bir aşka direnebilir ki? İşte amansız romantizmiyle silinmez izler bırakmış 8 büyük edebi aşık: 

 

Romeo ve Juliet:

Romeo ve Juliet’in hikayesinin gerçek bir aşk hikayesi mi yoksa bir gençlik tutkusu mu olduğu konusunda tartışmalar sürmeye devam etse de Romeo ve Juliet nihayetinde büyük edebi aşıklardır. Eser, gücünü aşkın tehlikeli doğasının gerçek aşkın ne denli parçası olduğunu anlatırken gösteriyor. Bu nedenle Shakespeare’in yaşamı boyunca ve hatta bugüne bıraktığı en popüler oyunlardan biri olarak anılmaktadır.

 

Cathy ve Heathcliff:

Cathy ve Heathcliff, Emily Brontë’nin Uğultulu Tepeler kitabında, birbirlerine karşı derin sevgi besleyerek büyüyen çocukluk arkadaşlarıdır. Cathy, sosyal beklentilerine teslim olup Edgar Linton ile evlenince Heathcliff  bir gün zengin bir centilmen olup acılarının intikamını almak üzere kaçar. 

 

Mr. Darcy ve Elizabeth Bennet:

Jane Austen’ın İngiliz edebiyatında en iyi bilinen iki harika karakteri. Elizabeth, Darcy’nin karakterindeki iyilikleri görebilmek için öncelikle ona karşı geliştirdiği önyargıların üstesinden gelmelidir. Okuyucular olarak onların ne kadar ideal bir çift olduğunu görüyor ve sonunda onlar bir araya gelinceye kadar can çekişiyoruz. 

 

Jane Eyre ve Mr. Rocherster:

Charlotte Brontë’un romanı, yetim Jane Eyre ve onun varlıklı işvereni Edward Rochesrer arasındaki aşkı tasvir ediyor. Jane, Rochester’ın aslında bir nevi tuzağa düşürülerek deli bir kadınla evlenmiş olduğunu keşfediyor. Rochester’ın karısı intihara teşebbüs edince, Jane ve Rochester sonunda yeniden bir araya geliyor ve hatta bir aile kurarak aşklarının gücünü gösteriyor. 

 

Robin Hood ve Maid Marian:

Efsanevi İngiliz kahraman Robin Hood’un maceraları, önce ortaçağ halk öyküleri gibi anlatılıyordu. Çok yakın zamanda filmlerin, televizyon programlarının ve hatta çizgi filmlerin konusu oldu. Maid Marian ise Robin Hood öykülerinden pek çok yönüyle farklılaşan bir porte çiziyor, ama her zaman Robin Hood’un gerçek aşkı olarak gösteriliyor. 

 

Tarzan ve Jane:

Tarzan, Edgar Rice Burroughs’un "Maymunların Tarzanı" kitabında yarattığı bir karakterdir. Tarzan, aristokratik bir ailenin bebeğidir, ancak Afrika’da mahsur kalmış ve maymunlarla büyümüştür. Tarzan ve derin bir aşkla sevdiği genç Amerikalı Jane büyük edebi aşıklar haline geldiler çünkü aşkları hem ilginç hem de çok güçlüydü. 

 

Will ve Lyra:

Will ve Lyra, Philip Pulman’ın Altın Pusula’sında yer alıyorlar. Onlar farklı dünyalardan gelen ve inanılmaz maceralara atılan ve birbirine çılgınca aşık olan gençler. Sonunda acı veren bir tercihte bulunuyorlar. Yanınızda bir kutu peçete bulundurun, ihtiyacınız olacak! 

 

Mary Baron ve Jem Wilson:

Diğerlerinden daha az bilinen bu büyük edebi aşk, Elizabeth Gaskell’in Viktoryen romanı Mary Barton’da doğdu. Mary, fantastik bir kahraman: Jem işlemediği bir cinayetten dolayı suçlandığında Mary onu korumak ve yeniden birlikte olmak için cinayet tanıklarının ve kanıtlarının peşine düşer. Dahice bir iş!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön