Savaş manzaraları…

“Savaşın Çiçekleri”, seyirciyi, Japonya’nın Nanjing’i işgal ettiği 1937 yılına götürüyor. Filmin ilk 45 dakikası, 300 bin kişinin öldüğü Nanjing cehenneminden hafızalara çakılacak anlar sunuyor.

Savaş manzaraları…

Çin sineması, Japonya ve Güney Kore’ye oranla Batı sineması estetiğine çok daha yakındır. Son yıllarda Çin tarihinden sayfalar açmayı tercih eden Zhang Yimou ise bence Uzakdoğu’nun en Batılı yönetmenlerinden biridir. “Amerikan eli”nden çıkmışa benzeyen “Savaşın Çiçekleri” de (The Flowers of War) bunun somut bir örneği olarak geliyor karşımıza. Zhang Yimou, Japonya’nın Nanjing’i işgal ettiği 1937 yılına götürüyor bizi.

 

Neredeyse her yanı yıkılıp harabeye dönmüş şehirde acımasız, korkunç bir savaş hüküm sürüyor. Zhang Yimou, bu insanlık dışı atmosferi seyircide şok etkisi yapan, etkili ve çarpıcı bir açılış sekansıyla yansıtıyor.

 

Duygusal bir film

Filmin ilk 45 dakikası, 300 bin kişinin öldüğü Nanjing cehenneminden hafızalara çakılı kalacak anlar sunmayı başarırken ana karakterlerini de tanıtıyor: Rahibi ölmüş kilisede kalan bir grup kız öğrenci, aynı kiliseye sığınmak zorunda kalan fahişeler ve ayyaş, bencil bir cenaze makyajcısı (Christan Bale)…

 

Gözü dönmüş askerlerin küçük kızları kovaladığı, Çinli bir askerinse tek başına hepsini hakladığı iki mükemmel sinema sahnesinin ardından, film; karakterlerin derinlemesine ele alınamadığı, dokunaklı bir fedakârlık hikâyesine dönüşüp irtifa kaybetmeye başlıyor. Başlangıçtaki sertliğini ve çatışma sahnelerindeki gücünü yitirip sıradan bir duygusal film haline gelse de, ‘Savaşın Çiçekleri’, özellikle etkili atmosfer duygusuyla son ana kadar seyirciyi sürüklemeyi başarıyor.

 

Zhang Yimou bir kez daha dönem filmlerindeki başarısını ispat edip, hünerlerini gösterirken; Christian Bale başta olmak üzere tüm oyuncu kadrosu başarılı performanslar çıkarıyor. Çin’le Japonya arasındaki eski husumetleri deşse de milliyetçi sulara girmeyen ‘Savaşın Çiçekleri’, sadece savaş filmlerinden hoşlananlara değil, duygusal öyküleri tercih edenlere de hitap edebilir.

 

Haber: Mehmet Açar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön