Uzayda ‘isyan’ var!

Başrollerinde Guy Pearce ve Maggie Grace'in oynadığı ‘İsyan’ (Lockout), iki İrlandalı yönetmenin Luc Besson yapımcılığında gerçekleştirdiği bir aksiyon-gerilim örneği...

Uzayda "isyan" var!

Luc Besson yazdığı, yönettiği aksiyon-serüven filmlerinde genellikle, şövalye ruhlu adamların merhametsiz kötü adamlara karşı verdiği mücadeleyi anlatır. Kötüler arasına kanun adamları yerleştirmeyi de ihmal etmez. Devlet, ‘iyi adam’ın karşısına ordusu, polisi ya da kolluk kuvvetleriyle çıkar ve her şeyi daha da zorlaştırır; çünkü Besson tek başına kalan kahramanların mucizeler yaratmasını sever.

 

Filmleri aşağı yukarı aynı anafikri işler: Tüm kurumların yozlaştığı bu dünyada tek umut, kalbi temiz kalan kahramanlardır... ‘İsyan’ (Lockout) her ne kadar İrlandalı yönetmenler Stephen Saint Leger ve James Mather'in imzasını taşısa da özünde bir Besson filmi. Öykü biraz da John Carpenter'ın ünlü ‘New York'tan Kaçış’ filmini hatırlatıyor. Bir komployo kurban giden ve suçlu konumuna düşen Snow (Guy Pearce), rehin alınan ABD Başkanı'nın kızını (Maggie Grace) kurtarmak için mahkûmların kontrolündeki bir uzay hapishanesine giriyor.

 

Filmin hikâyesini yazan Besson'un, ticari zekâ konusunda eline su dökülemeyecek sinemacılardan olduğunu düşünürüm. Buna karşılık, özellikle yapımcı olarak imza attığı filmlerin sanatsal niteliği konusunda iyi şeyler söylemek zordur. ‘İsyan’ için de durum farklı değil.

 

Gerçi öyküsü, senaryosu, karakterleri ve anlatımıyla bütünlük arz eden, yani meraklısına istediğini veren bir film var karşınızda. Her şeyle dalga geçen, asla enseyi karartmayan kahramanı; biraz aşk, biraz ‘karanlık bilimkurgu’ lezzeti taşıyan öyküsü; akıcı ve hızlı montajıyla rahatça seyrediliyor. Açılış- taki motosiklet sahnesi biraz fazla dijital efekt koksa da, prodüksiyon kalitesi belirli bir seviyenin üzerinde. Özetle, ‘ille de aksiyon’ diyenler ilgilenebilir. İnandırıcılık ya da nitelik arayanlarsa bence başka bir filme baksınlar.

 

Haber: Mehmet Açar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön