Mesaj Karanlık Odalarda

14 Ocak 2012’de Borusan Contemporary’de Türk sanatseverlerle buluşan İspanyol yeni medya sanatçısı Daniel Canogar’ın “Tarih Nehri” isimli sergisi yoğun ilgi nedeniyle 13 Mayıs tarihine kadar uzatıldı.

Mesaj karanlık odalarda...

Gündelik objeler ve atık malzemelerle hayal gücünün sınırlarını zorlayan sanatçı, yine 7’den 70’e herkesi düşündüren, şaşırtan ve etkileyen bir çalışma sunuyor. Su temasını işleyen 5 multimedya enstalasyondan oluşan sergi, dünyamızdaki doğal kaynakların yok olması tehdidine; atıkların çevreye verdiği zarara, yine atık malzemelerden oluşturulan eserlerle gönderme yapıyor. Eserler kadar etkileyici olan karanlık sergi atmosferinde ise; suyun, ışığın ve sesin algılarınızı nasıl derinden etkilediğini hissediyorsunuz.

Daniel Canogar, video tekniği ve atık malzemelerle oluşturduğu enstalasyonlarında, tüketici kimliğimize ve sürekli yenilenen teknolojiye adapte olan yaşamlarımıza ayna tutuyor. Sergide; doğa, teknoloji ve tüketim ilişkisini mercek altına alan eserler, önemli bir mesaj içeriyor: “Doğa teknoloji kadar hızlı yenilenmiyor”.

New York Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde, “Synaptic Passage” adlı eseri ile bizleri beynin içinde yolculuğa çıkaran; Brooklyn’de interaktif bir video projeksiyon çalışması ile insanları terk edilmiş bir fabrika binasına tırmandıran; “Enredos” adlı eserinde, atık telefon ve bilgisayar kablolarından yapılmış bir örümcek ağında insanları hapsederek, günümüz elektronik dünyasına gönderme yapan sanatçı bu kez de, bize hayat veren suyu ve onun çevresindeki yaşamımızı metaforik bir anlatımla sunuyor.

Suyla akan yaşam
Son derece ustaca kurgulanmış bir projeksiyon eseri olan “Akış” ta; lavabo, klozet, küvet gibi gündelik kullanım eşyaları üzerinden su tüketimine yönelik derin bir mesaj veriliyor. Karanlık sergi mekanında, ortamı kaplayan suyun sakin ritmi; adeta hipnoz etkisi yaratarak, sizi kendine çekiyor, rahatlatıyor.
Eserde, akış halindeki suya projeksiyon yardımı ile yansıtılmış insan figürleri, suyun döngüsüne karşı koyamıyorlar. Tıpkı hiçbirimizin yaşamın döngüsüne karşı koyamadığımız gibi…

 

 

Video animasyonunu plastik bir şişeden izleyebilir misiniz?
Madrid’deki nehir sistemine gönderme yapan “Tajo” adlı çalışma, havada asılı duran 100 den fazla plastik şişeden oluşuyor. Özenle hazırlanmış bir video animasyonunun yansıtıldığı şişeler birer ekran görevi görüyor. Sanatçının vermek istediği mesajı keşfetmek için şişelerin etrafında dolaşın. Her şişeye yansıtılan ayrı bir yaşamı göreceksiniz. Tıpkı Tajo Nehri’nin derinliklerinde olduğu gibi…

 

 

Rögar kapaklarının altındaki dünya
Daniel Canogar, “Meyil” adlı eserinde yer altı sularına karışan kimyasal atıkları çok çarpıcı bir görsellikle sunuyor. Eser, zemine yerleştirilmiş rögar kapakları ve bu deliklere ustaca yansıtılmış videolardan oluşuyor. Gerçek hissi uyandıran videoda, yer altı sularına karışmış deterjan kutuları üzerinde yüzen çocuk figürleri yer alıyor.

 “Meyil”, çevre koruma bilincinin oluşması ve kaynakların bilinçli şekilde kullanması yönünde verdiği mesajla oldukça vurucu bir çalışma: “Çamaşır yıkarken ve temizlenirken bilinçsizce kullandığımız kimyasallar doğaya karışıyor, sonra bir bumerang etkisiyle doğadan bizlere geri dönüyor.” İşte sanatçı tam da burada bir paradoksa dikkat çekiyor: “Temizlenirken, kirletmek”.

Eğer İspanyol sanatçı Daniel Canogar’ı henüz keşfetmediyseniz, bir hafta sonu rotanızı Rumeli Hisarı’na kırın.  Borusan Contemporary’deki su temalı bu ilginç sergiyi gezin. Sonra Perili Köşk’ün boğaza nazır terasında kahvenizi yudumlayın. Her zaman baktığınız boğaza tekrar bakarken, içinizde sanatçının mesajını taşıyor olacaksınız. 13 Mayıs tarihine kadar açık olan “Tarih Nehri” sergisi, bakış açınızı tamamen değiştirecek bir görsel şölen olacak.  

Mesaj karanlık odalarda. Serginin perdelerini aralayıp, onu aydınlığa çıkaracak olan sizlersiniz.

 

Hazırlayan: İrem Konukçu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön