Bu müzeyi gezmek için sadece 24 saatiniz var!

“24 Saat Müzesi” 24 Ocak Salı günü özel davetiyeli bir yemekle başlıyor...

Bu müzeyi gezmek için sadece 24 saatiniz var!

Prada, Francesco Vezzoli’nin AMO işbirliğinde Rem Koolhaas tasarladığı “24 H Museum”u sunar. “24 Saat Müzesi”nin açılışını gerçekleştiriyor.  Müze, 24 Ocak Salı gününden 25 Ocak Çarşamba gününe kadar sadece 24 saat süreyle açık olacak.  Müze, Auguste Perret tarafında 1936 ve 1946 yılları arasında tasarlanan ve günümüzde CESE (Ekonomik, Sosyal ve Çevre Konseyi)’nin merkezi olarak kullanılan, Paris’in tarihi Palais d’Iéna binasında yer alacak.

AMO’nun “24h Museum” projesi, müzenin farklı segmentlerinden etkilenilerek hazırlanmış üç bölümden oluşuyor; tarihi, çağdaş ve unutulmuş. Üç bölüm de, 24 saat boyunca Palais d’Iéna’nın zemin katının farklı alanlarında yer alacak farklı etkinlikler dizisinin temalarını oluşturuyor. Merkezde ise, Francesco Vezzoli’nin ızgaralardan oluşan dev metal bir kafes çalışması ve onu çevreleyen neon ışıklar yer alıyor.

Vezzoli, üç bölümde - tarihi, çağdaş ve unutulmuş- klasik heykelleri, çağdaş divalara gönderme yaparak yeniden yorumluyor ve kadınlığın sonsuz cazibesine kişisel övgüsünü bu “var olmayan müzeyi” yaratıyor. “Heykellere dönüştürülmüş ve mermer kaidelere yerleştirilmiş ikonlarım var.” Merdivenlerin tepesinde, binanın en can alıcı noktasında Vezzoli, gizemli bir tanrıçanın özellikleriyle yeniden yorumlanmış görkemli bir kadın heykeline yer veriyor. Vezzoli’nin vizyonu sadece 24 saat var olan bir müze ve farklı ziyaretçilerin, kırmızı halının, Oidipus kompleksinin ve gece vizyonlarının bir arada olduğu kolektif bir ayin kutlamasından oluşuyor.

“24h Museum” ile Francesco Vezzoli, daha önce Venedik Bienali’nde (2001) Veruschka’nın küçük puanlı oyalar işlediği performansında, Sharon Stone ve Bernard-Henri Lévy’nin kendilerini hipotetikal bir başkanlık seçimindeki hayali bir seçim kampanyasının karakterleri olarak tanıttıkları Democrazy videosunda (Venedik Bienali-2007) ve Lady Gaga’nın 2009 yılında MOCA’daki performansında Diaghilev’e canlı bir övgü sunduğunda yaptığı gibi karşılıklı etkileşimler oluşturan ve görsel sanatlarda, sinemada ve tiyatroda sınırları yıkan arayışını sürdürüyor.

Artistlerle çalışma şekli, yaratımsal sürece farklı yaklaşımlar geliştirme gelenekleri ve kendine özgü tarzıyla The Double Club (Londra-2008/2009) ve Prada Transformer (Seoul-2009) gibi ütopyaları sahiplenme kapasitesini ortaya koyan Prada, Francesco Vezzoli ile birlikte gerçekleştirdiği yeni görsel ve dilbilimsel deneme projesi “24h Museum”  tüm serginin 24 saat sürdüğü Barok bir festival sunuyor.

“24 Saat Müzesi” 24 Ocak Salı günü özel davetiyeli bir yemekle başlayacak. Saat 23:00’de online olarak www.24hoursmuseum.com  ‘dan da seyredilebilecek bir disko kulübe dönüşecek. Ertesi gün saat 07.00’den 12.00’ye ve 14.00’den 16.30’a kadar halkın ziyaretine açık olacak. Öğleden sonra bazı rehberli okul turları ve akabininde 18.30’dan 20.30’a kadar kapanış seremonisi gerçekleşecek. 24 saat, 25 Ocak 2012 20.30’da sona erdiğinde Francesco Vezzoli ve AMO tarafından tasarlanan “2h Museum” kapanacak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön