Sürprize hazır mıyız? Mars'ta neler oluyor?

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, NASA'nın Kızıl gezegen Mars'a gönderdiği Curiosity aracının insanlık için çok önemli bir şey keşfettiğini açıkladı.

Sürprize hazır mıyız? Mars'ta neler oluyor?

2001 yılında NASA tarafından Mars'a fırlatılan Curiosity isimli araç, gezegen üzerinde araştırmalar yapmaya devam ediyor. 6 yıldan beri gezegendeki toprak örneklerini inceleyen Curiosity, yaşam izleri arıyor. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, NASA'nın Kızıl gezegen Mars'a gönderdiği Curiosity aracının insanlık için önemli bulgular keşfettiğini söyledi.

 

"Nasa merakla beklenen keşfini açıkladı"

 

Mars'ın Gale Krateri'nden alınan numunelerde organik maddelere rastlandı. Bilim insanları, Mars'ta 2012'den bu yana incelemeler yapan Curiosity keşif aracı tarafından Gale Krateri'nin tabanındaki yaklaşık 3,5 milyar yıllık kayalıkta organik maddeler bulunduğunu açıkladı.

 

NASA'nın California'daki Jet İtki Laboratuvarından Ashwin Vasavada, "Eğer herhangi bir zamanda yaşam var olduysa gelecekteki misyonlarla eski yaşam belirtilerini bulabilme şansı yükseldi" dedi

 

Mars'ta bir zamanlar mikroorganizmaların bulunduğu,ve hala bulunuyor olabileceği ihtimalini akla getiren yeni bulguların, Kızıl Gezegen'de geçmişte ya da halihazırda bir yaşamın kanıtı olarak ele alınabileceğini bildirildi.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön