Kariyer değişikliği

Kariyer konusunda, ihtiyaçlarınızı, yeteneklerinizi, değerlerinizi ve tutkularınızı göz önünde bulundurarak değişime gitmek hiç zor değil.

Kariyer değişimlerinde kaçınılması gereken 5 hata!

Kariyer konusunda, ihtiyaçlarınızı, yeteneklerinizi, değerlerinizi ve tutkularınızı göz önünde bulundurarak değişime gitmek, içinde bulunduğumuz bu zor ekonomik koşullarda bile yapılabilir bir şey. Ancak; kariyerinizi verimli bir biçimde değiştirmek ve pozitif sonuçlara varabilmek adına 4 şeye ihtiyacınız var: belirginlik, özgüven, cesaret ve adanmışlık. Bunlar olmadan, sadece çabalayacak ve sonrasında başarısız olacaksınız.

 

Bunun yanı sıra, atacağınız bir sonraki adım ve karşılaşacağınız 8 önemli aşama için duygusal, finansal ve profesyonel olarak hazırlık gerektiren bazı temel adımlar var.

 

Başarılı bir kariyer değişiminde birinci adım, pembe gözlüğü çıkarmak ve şimdiye kadar neler yarattığınıza ve karşılaştığınız zorlukların çözümlerine ne gibi katkılarda bulunduğunuza uzun ve tarafsız bir bakış atmak. Önünüzdeki gerçeklerden kendinizi sorumlu tutun. Var olan kariyerinize son vermek çekici görünüyorsa, kesinlikle değişime gidin; ancak, kariyerlerini değiştirmeye kalkan birçok insanın yaptığı beş hatadan kaçınabilmek adına gerekli önlemleri alın. Çünkü bu hatalar hayatınıza, ilişkilerinize, banka hesabınıza ve geleceğinize yıkım getirecek.

 

İşte kariyer değişimlerinde yapılan 5 büyük hata:

 

Kötü giden kariyerden kaçış

İşinizde zor mücadeleler veriyor ve uzun zamandır var olan durumunuzu değiştirmeyi bekliyorsanız, büyük ihtimalle işinizden, iş arkadaşlarınızdan, yaptıklarınızdan ya da kullandığınız becerilerinizden nefret eder hale gelmiş ve olabildiğince uzağa kaçmak istiyorsunuzdur. Ancak, bu kadar çaresiz bir durumda kalacak kadar beklemek çözüm değil.

 

Kaçış yolunuz şu: mevcut durumunuzda değişiklik yapmak için umutsuzca mutsuz olmayı beklemeyin. Ve kesinlikle durumunuzu düzeltmeden yeni bir şeyler bakmaya başlamayın. Şu an nerede iseniz oradaki gücünüzü geri kazanın. Bozulmuş ilişkilerinizi düzelterek, kendinize saygı gösterilmesini sağlayarak, sesinizi yükselterek ve becerilerinizi geliştirerek durumunuzu daha iyi hale getirin. Böylelikle, işinizden ayrılacağınız zaman, bir sonraki başarı seviyesi ile baş edebilecek duruma gelecek ve hayatınıza başarılı biçimde devam edebilmenize olanak sağlayacak açık ve mantıklı kararlar vermiş olacaksınız. Kaçmak, problemlerinizi çözmeyecek – bütün bunlar bir sonraki iş hayatınızda da tekrarlanacak.

 

Geçişinizi destekleyecek sağlam bir finansal plan yapmamak

Bir bankadan ya da başka ulaşılabilir kaynaklardan para temin edemeyecek durumda iken kariyerinizde değişikliğe gitmek çok anlamsızdır. Bu şekilde hareket eden kişiler, iş değiştirmenin ne kadara mal olacağını yeterince araştırmamışlardır ve bu değişim boyunca kullanabilecekleri sermayeleri yoktur. Mevcut işinizden kazandığınız parayı, yeni bir yerde, henüz zaman ve efor harcamamışken kazanabilmeyi bekleyemezsiniz. Ve kariyerinizde değişiklik yapabilmeniz için dışarıdan yardıma da ihtiyacınız var. Eksiksiz bir araştırma yapın. Arzuladığınız bu yeni kariyeri, yıllar sürebilecek bir geçişte ihtiyacınız olacak finansal gereklilikleri anlamak amacı ile muhasebecinizden ve işin içinde olan finansal danışmanlardan destek alarak etraflıca inceleyin – duygularınızın ve “başlarsam gerisi gelir” mantığının müdahalesi olmadan. Elinizde yeterince para yoksa, geçiş hazırlıklarını hala işiniz varken yapın ya da paraya ulaşmanın yeni yollarını bulun ya da birikim yapabilmek için masraflarınızı kısın.

 

Yanlış iş “form”unda karar kılmak

Kariyerinizde nasıl bir değişim yapacağınıza karar verirken, öncelikle istediğinizin gerçek “öz”ünü tanımlamalısınız. Yanıtlamanız gereken sorular şunlar:

 

 • Kullanmak istediğim beceriler ve yetenekler neler?
 • Nelerin elde edilmesine katkıda bulunmak isterim?
 • Ne tür insanlar, çevreler ve kültürler içinde en çok gelişebilirim?
 • Bu iş, ne tür değerleri, dürüstlük standartlarını ve ihtiyaçları karşılayabilmeli?
 • İşte ne gibi durumlarla yüzleşmek istiyorum?
 • Ne tür finansal teklifler benim için geçersiz?

 

Ne istediğini kafanızda tasarladıktan sonra, size, yaşam tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza uyan iş “form”unu bulmalısınız. Çoğu insanın yanıldığı nokta da bu. Bağımsız olmak istediğinizden, mesela, kendi işinizi kurmanın en doğru yol olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak birçokları için, öyle değil. Seçeceğiniz kariyerin sizden neler talep edeceğini çözün ve istediğinizin bu olduğundan emin olun.

 

Yeterince derin düşünmemek

Farz edin ki 10 yıldır televizyonculuk işindesiniz ve İngilizce öğretmenliği yapmak için can atıyorsunuz. Yapmanız gereken ilk şey, öğretmeye dair arzunuzun arkasındaki sebepleri derinlemesine keşfetmek. Sebep, dil becerilerinizi öne çıkarmak, gençlere başarıya ulaşmada yardımcı olmak, insanlara daha verimli ilişkiler kurmada rehberlik yapmak ya da kurumsal politikaları geride bırakmak olabilir. Öğretmenliğe geçiş gerçekten tatmin olmanızı sağlayacak mı, yoksa kariyerinizi değiştirmeden de bu arzunuzu gerçekleştirebilir misiniz? İngilizce öğretmeyi içeren bütün iş dallarının sizi mutlu edebileceğinden emin misiniz? Kurunun yanında yaşı da yakmadığınızdan emin olun.

 

Etraflıca araştırın, keşif yapın ve gerçekte ne istediğinizi, bu kariyer değişimden neler beklediğinizi saptamak adına iyice düşünün. Belki de farklı bir kariyer değil de; sadece farklı yönlerinizi, yeteneklerinizi ve becerilerinizi kullanabilmek istiyorsunuz. Soru şu olmalı: hangi mesleki kimlik sizi en mutlu yapacak?

 

Çabuk pes etmek

Son olarak, başarısızlığa uğramış kariyer değişimleri çoğu zaman çabuk pes etmekten kaynaklanıyor. Hayatınızı ya da kariyerinizi kayda değer bir efor, zaman, sorumluluk duygusu ve çoğu zaman para olmadan değiştiremezsiniz. İnsanlar bir gecede ya da birkaç ayda hayatlarında büyük değişiklikler bekliyorlar. Bu kişiler sadece, istediklerini elde edebilmeleri için yapmaları gereken fedakarlıklara göğüs gerememiş olmanın verdiği hissi geride bırakabilmek için çok hevesli olan insanlar.

 

Günümüzde, binlerce çalışan, işlerinden hemen kurtulmak istiyor. Bu, bir tür salgın. Kariyer değişikliği istiyorsanız, araştırmaya hemen başlayın; ancak, lütfen bu beş hatalı davranıştan uzak durun.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön