Annenle Facebook'ta tanıştık yavrucuğum

Facebook çöpçatanlık hizmeti vereceğini duyurdu

Annenle Facebook'ta tanıştık yavrucuğum

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Facebook'un yıllık geliştirici konferansı F8'de verilen sürpriz bir açıklamayla sosyal medya devinin resmen çöpçatanlık hizmeti vereceği duyuruldu.

 

"Resmen" dememizin sebebi, bu yeni, özel hizmetin amacının insanları kendilerine uygun kişilerle buluşturmak olması. Yoksa her sosyalleşme ortamında olabileceği gibi Facebook'ta da flört zaten vardı. "4 tane fotoğrafımı beğenmiş", "Neden onunla arkadaş ki?", "Onundan ayrıldım, sen de onu arkadaş listenden çıkar", "O fotoğrafta, arkada kulağının ucu görünen kim o bakayım?" gibi her tür trip, kapris, naz ve heyecan dijital ortamda zaten mevcut... 

 

Facebook yöneticisi Mark Zuckerberg'in yaptığı bu duyurudan sonra Tinder ve OkCupid gibi app'lerin hisseleri değer kaybettiyse de şirketlerin sözcüleri haberi memnuniyetle karşıladıklarını ve bunun piyasayı olumlu yönde etkileyeceğini düşündüklerini ifade etti.

 

Açıklamanın zamanlaması çok şaşırtıcı değil. Çok yakın zaman önce facebook'la ilgili çıkan Cambridge Analytics skandalını duymuşsunuzdur. Milyonlarca kullanıcının bilgilerinin, rıza olmadan, hatta kullanıcılara fark ettirilmeden ABD seçimleri öncesi siyasi propaganda aracı olarak kullanıldığı ortaya çıkınca Mark Zuckerberg ABD Kongresi önünde ifade vermek durumunda kalmıştı. Facebook hisselerinin ani değer kaybına neden olan bu skandaldan sonra Zuckerberg bir süre sessiz kalmış, sonra da online ve basılı medyada kullanıcılardan özür dilemiş, daha güvenilir bir hizmet verme sözü vermişti. Yapılması gereken değişikliklerin yaklaşık üç yıl alacağını söyleyen Zuckerberg'in bu çöpçatanlık hizmet duyurusu, Facebook'un kullanıcıya şirinlik yapması, kendini affettirmeye çalışması olarak yorumlanabilir.

 

F8 Konferansı'nda Facebook Ürün Yönetimi Başkanı Chris Cox'un verdiği ana hatlara göre bu hizmeti kullanmak isteyenlere, Facebook kendi profillerinden ayrı bir "dating" profili sunacak. Bu profilde soyad değil, sadece isim yer alacak ve profil, zaman tünelinde gözükmeyecek, normal Facebook arkadaş listesinde yer almayacak. Profilde ayrıca, Messenger ve Whatsapp'tan ayrı (bildiğimiz gibi Facebook, Whatsapp'ın sahibi) bir mesajlaşma kısmı bulunacak. Facebook'un çöpçatanlık işlevli diğer app'lerden en büyük farkı, ortak etkinlikler olacak gibi gözüküyor. İsteyen, konser, parti gibi belli bir etkinliğe katılacağını belirterek diğer katılımcıların kendisini görebilmesini sağlayabilecek.

 

"ZUCKERBERG ANNENİZDEN ÇOK ŞEY BİLİYOR" Gizlilik uzmanı Marc Rotenberg y... FACEBOOK BEYNİ KÜÇÜLTÜYOR Yrd. Doç. Dr. Alptekin Çetin, Fa...

 

Mark Zuckerberg, konuşmasında Facebook'ta kendisini "bekar" olarak işaretlemiş 200 milyon kullanıcı olduğunu ifade etti. Zuckerber'e göre bu dating hizmeti sadece kısa ömürlü ilişkiler değil, "gerçek, uzun vadeli ilişkiler için" kullanılmaya uygun. Uygulamanın ne zaman kullanıma açılacağı konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön