5.İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali başlıyor...

Bienal kapsamında 5.000 öğrencinin resim, heykel, enstalasyon, fotoğraf, yeni medya, video, müzik ve dans performansı izleyici ile buluşacak. Sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle 80 atölye çalışması yapılacak, 200 rehberli tur, 45 panel ve söyleşi, 60 konser, dinleti ve performans gerçekleştirilecek.

5.İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali başlıyor...

Yaratıcı yeni kuşakların oluşması için uygun iklim yaratmak amacıyla beşinci kez düzenlenen İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, 19 Nisan–23 Mayıs 2018 tarihleri arasında “Şimdi ve Burada!“ konseptiyle başlıyor.

 

Bienal kapsamında 5.000 öğrencinin resim, heykel, enstalasyon, fotoğraf, yeni medya, video, müzik ve dans performansı izleyici ile buluşacak. Sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle 80 atölye çalışması yapılacak, 200 rehberli tur, 45 panel ve söyleşi, 60 konser, dinleti ve performans gerçekleştirilecek.

 

PALETDER, Palet Kültür ve Sanat ve Eğitim Derneği tarafından hayata geçirilen İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali‘nin 5‘incisi, Cumhurbaşkanlığı‘nın himayesinde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle 19 Nisan–23 Mayıs 2018 tarihleri arasında düzenlenecek. Bienal‘in, İstanbul‘un yanı sıra Gaziantep, Erzincan, Hatay ve Urfa başta olmak üzere Anadolu‘dan okulların da yoğun katılımıyla gerçekleşmesi planlanıyor. Bienal‘e 4–18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin projeleri kabul ediliyor.

 

Dünyada ve Türkiye‘de bir ilki gerçekleştiren Bienal, sanat eğitiminin kalitesinin artırılması, İstanbul nüfusunun yüzde 20‘sini oluşturan 3 milyon öğrencinin güncel sanat uygulamalarının içinde yer alması, dezavantajlı grupların sanat çalışması yapması, çocuk ve gençlerin ürettiği özgün sanat çalışmalarının kamusal alanlarda toplumla paylaşılması ve öğretmenlerin mesleki becerilerinin artırılmasını hedefliyor. Leyla Sakpınar, Kader Akçay, Fırat Bingöl ve Özgür Yener‘in küratörlüğünü gerçekleştirdiği Bienal‘in paydaşlarını öğretmenler, Milli Eğitim, STK‘lar, yerel yönetimler, üniversiteler ve veliler oluşturuyor.

 

Binlerce öğrencinin eserleri

Bu yılki Bienal‘de 3000‘i aşkın resmi ve özel ilk ve ortaöğretim öğrencisinin etkinliklerde çalışma yapması, 2.000‘den fazla sanat öğretmeninin sürece dahil olması, Kızılay ve STK işbirlikleri ile başta Suriyeli sığınmacılar, engelliler ve dezavantajlılarla ilgili tüm kesimlerin Bienal‘de temsil edilmesi, dünyanın 10 ülkesinden çocuk ve gençlerin katılımı, 60.000 ziyaretçinin Bienal‘de yer alan sergi ve etkinlikleri izlemesi bekleniyor.

 

Bienal‘in ana mekanı olan Beşiktaş Çağdaş MKM‘de ana sergi, atölyeler ve etkinlikler gerçekleştirilecek. Bienal kapsamında 5.000 öğrencinin resim, heykel, enstalasyon, fotoğraf, yeni medya ve video çalışması sergilenecek, sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle 80 atölye çalışması yapılacak, 200 rehberli tur, 45 panel ve söyleşi, 60 konser, dinleti ve performans gerçekleştirilecek. Bienal sırasında yurtdışından konuk edilen birçok uzman, öğretmenler ve gençlerle atölye çalışmaları yapacak, projeler gerçekleştirecek.

 

2010–2016 verileri itibariyle İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali‘nde 21 ülke ve Türkiye‘nin 45 ilinden 24.736 öğrenci yapıtları, projeleri ve sahne performanslarıyla yer aldı. 1.521 okul, STK ve kurum Bienal‘de temsil edilirken, 6.230 öğretmen etkinliklerde öğrencilere rehberlik yaparak proje üretti ve yönetti, 180.800 öğrenci ve yetişkin Bienal‘de yer alarak etkinliklere katıldı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön