Yurtlarda 18 yaş sınırı kalkıyor

18 yaşını doldurmuş olan devlet koruması altındaki çocuklar artık yurttan atılmayacak, iş buluncaya kadar yurtlarda kalmaya devam edebilecek.

Yurtlarda 18 yaş sınırı kalkıyor

18 yaşından sonra yurt ile ilişkisi kesilen ve sokağa atılan çocuklar için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı harekete geçti. Devlet koruması altındaki çocukların atılmasını engellemek için yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre koruma altında olup üniversite kazanamamış çocuklar 18 yaşını doldurduktan sonra iş bulana kadar devlet kurumlarında kalmaya devam edebilecek. Bu gençlerin, uzun vadeli sigorta kollarına tabi bir işte istihdam edilene kadar geçen süreçteki barınma ihtiyaçları ise Aile Bakanlığı tarafından karşılanacak. Devlet koruması altında yurtlarda kalan çocuklar, üniversite okudukları, yüksek lisans ve doktora yaptıkları süre boyunca da yurtlarda kalmaya devam edebilecek.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, koruma altındaki çocukların istihdamı için düzenleme de bir yaptı. Bu düzenleme öncesinde devlet koruması altında, yurtlarda kalan çocukların atamaları yapılırken üniversiteden mezun oldukları alanlar dikkate alınmıyordu. Bu düzenleme ile birlikte koruma altındaki çocuklar mezun oldukları üniversiteler ve uzmanlık alanları dikkate alınarak işe yerleştirilecek yani mühendislik, sosyoloji, psikoloji gibi çeşitli alanlardan mezun olan çocuklar hizmetli ya da memur olarak değil kendi unvanlarıyla atanabilecek.

 

Koruyucu aile nedir?

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön