Ursula K. Le Guin'e veda

Ödüllü bilim kurgu ve fantezi yazarı Ursula K. Le Guin geçtiğimiz gece hayata veda etti.

Ursula K. Le Guin'e veda

Bilim kurgu ve fantezi yazarı Ursula K. Le Guin'in 88 yaşında hayatını kaybettiği ailesi tarafından açıklandı. Yapılan açıklamada yazarın ölüm nedenine ilişkin bilgi verilmedi ancak Le Guin'in son günlerde sağlılığının iyi olmadığı belirtildi.

 

Bilim kurgu türünde yazmaya 1960'lı yıllarda başladı, ilk öyküsü 1962’de yayınlandı. İlk romanı ise 1966 yılında yayımlanan Le Guin'in ağırlıklı olarak ele aldığı konular bilim kurgu ve fantezi alanına ait olsa da bu alanlardaki eserlerinin yanı sıra şiir, tiyatro, çocuk ve genç edebiyatı alanlarında da yazar ve çevirmen olarak katkıda bulundu.

 

 

Ursula K. Le Guin kimdir?

Ursula K. Le Guin, 1929 yılında ABD'nin Kaliforniya eyaletinde dünyaya geldi. Antropolog bir baba ve psikolog - yazar bir annenin kızıdır. Columbia Üniversitesi'ni bitiren Le Guin yüksek lisansını “Fransa ve İtalya’da Orta Çağ ve Rönesans Dönemi Edebiyatı” üzerine yaptı. 1951’de tarihçi Charles A. Le Guin ile evlendi. Üç çocuk ve dört torun sahibi olan Le Guin, yaşamını ABD’nin Oregon eyaletinde sürdürdü.

 

Le Guin, 1969'da yazmış olduğu 'Karanlığın Sol Eli' adlı romanıyla bilim kurgu dünyasının iki büyük ödülü olan Hugo ve Nebula ödüllerini aldı. Bu ödüllerin ardından ün kazanan Le Guin, 1974'te yazmış olduğu ütopik bilim kurgu romanı 'Mülksüzler' ile 1975' yılında yine Hugo ve Nebula ödüllerini aldı. Le Guin, eserleri arasında bulunan Yerdeniz Üçlemesi ve sonradan eklenen dördüncü ve beşinci kitapla Yerdeniz Beşlemesi çok ciddi hayran kitlesine ulaştı. Bu serinin 3. romanı olan "En Uzak Sahil" (The Farthest Shore) kitabıyla 1973 yılında Çocuk Kitapları için verilen ABD milli ödülüne (National Book Award) layık görüldü. 1990 yılında yeniden Nebula ödülünü Tehanu ile kazandı. 

 

20'den fazla romanının yanı sıra 100'den fazla kısa öyküsü de bulunan Le Guin'in karakterleri basmakalıp kahramanlardan uzaktır. Genç mükemmel kadın ve erkekler yaratmayan yazarın kahramanları genellikle yaşlı adamlar veya koca karılar, cılız, sakat veya tecavüze uğramış ve intikam peşinde koşamayacak kadar çaresiz çocuklardan oluşmaktadır. Bu haliyle Le Guin romanları çaresizliği, yaşama cesaretini vurgulayan mütevazi görünümlü gizli bir romantizm barındırmaktadır. Oldukça sık kölelikten, isyandan bahseder. Kadınlık ve erkeklik, çocukluk ve erişkinlik, kölelik ve sahiplik gibi zıtlıklara vurgu yapmaktadır. Le Guin yalın ama şiddet dolu bir evreni yansıtır. Şiddeti adlandırmaktan çekinmez. Özgürlük ve cesaret dolu bir dili vardır.  

 

Ursula Le Guin sözleri
+32
“Babası, annesi ya da bakıcısı ile konuşmuyorsanız bir bebekle ilgili konuşulacak çok fazla şey yoktur.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön