Canlı yayın: Kahkaha yogası

HTHayatcom Facebook hesabımızda Kahkaha Yogası nedir ve faydaları nelerdir konusunu Zeynep Ocak'la konuşuyoruz.

Canlı yayın: Kahkaha yogası

 

Kahkaha yogası nedir?

Kahkaha yogası koşulsuz kahkaha ile yoga nefes tekniklerini birleştiren benzersiz bir egzersiz rutinidir. Herkes mizah, şaka ya da komik bir olay olmadan da gülebilir. Kahkaha, fiziksel bir egzersiz olarak başlayıp gruptaki diğer üyelerle göz kontağı sağlayarak ve onlarla çocuksu oyunlar oynayarak simule edilir. Çoğu durumda bu simulasyon kısa zamanda gerçek ve yayılmacı bir kahkahaya dönüşür. Vücudumuz gerçek olmayan ile gerçek kahkahayı ayırt edemez bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kahkaha yogası, yetişkinlerin sürdürülebilir, yürekten kahkahaya bilişsel düşünceler katmadan ulaşabildiği yegane tekniktir. Bu teknik doğal kahkaha üzerinde bir fren etkisi yapan tüm entelektüel sistemleri bypass eder.

 

Hintli bir tıp doktoru olan Dr. Madan Kataria Mart 1995 tarihinde Kahkaha Yogası (Terapisi) akımını başlatmıştır. Araştırmalarda kahkahanın tedaviye ne kadar fazla destek olduğunu bulmuş, Norman Cousins’in Bir hastalığın Anatomisi kitabından etkilenerek kahkahanın etkilerini kendisi ve etrafındakiler üzerinde denemeye başlamıştır. Eşi Madhuri Kataria ile birlikte “Pranayama” yoga nefes tekniklerini kahkaha ile birleştirmiş ve bugün 100’den fazla ülkede 10.000’e yakın Kahkaha Klüplerini kurmuştur. Kahkaha Üniversitesini de kuran Dr. Kataria sebepsiz ve koşulsuz kahkaha tekniklerini dünyada yaymaya devam etmektedir.

 

Kahkaha hafızayı ve yaşam kalitesini arttırıyor


Araştırma sonunda, stresi az olan insanların daha iyi hafızaya sahip oldukları ve mizahın stresi azaltmada anahtar rol oynadığı görüldü.


Mizah, hafıza bölümü olan hippocapmustaki nöronlara zarar veren kortizol gibi zararlı hormonları azaltıp, kan basıncını düşürüp, kan akışını artırarak iyilik hali sağlıyor.


Kahkaha atmak ya da sadece mizah, keyif ve ödül hissi veren endorfin ve dopamin salınımını artırıyor.


Bu yüzden gülmek, kesinlikle hem yaşam kalitenizi artıran hem de hafızayı kuvvetlendiren iyi bir ilaçtır.


Öğrenme yeteneği ve geri çağırma gibi kognitif komponentler biz yaşlandıkça daha zorlu hale gelir. Akıl, vücut ve ruh birliği yaşam kalitesini artırmada ileri yaştakiler için temeldir.

 

Kahkaha Yogası ile ilgili merak ettiğiniz her şey 20 Aralık Çarşamba saat 15.00'te HT Hayat Facebook canlı yayınında!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön