Minangkabaular nerede yaşar?

Yaklaşık 5 milyon nüfuslu Minangkabau kabilesinde anaerkil bir sistem sürdürülüyor, kadınlar erkekler için başlık parası ödüyor…

Müslüman ve anaerkil toplum: Minangkabau

Minangkabau nedir?

Minangkabaular, günümüzde bilinen nadir anaerkil topluluklardan biridir. Günümüzde 5 milyondan fazla nüfusa sahip oldukları biliniyor. Efsaneye göre, 12. Yüzyılın ortalarında ölen hükümdar Maharajo Dirajo’nun ilk karısı Puti İndo Jalito, çocukların bakımını ve krallığın yönetimini ele geçirerek Minangkabauların anaerkil kültürünü başlatan isim oldu.

 

Minangkabaular nerede yaşar?

Minangkabau kabilesi, Endonezya’nın Batı Sumatra bölgesinde yaşıyor.

 

Minangkabauların anaerkil yaşamı

Anaerkil toplum yapılarıyla tüm dünyanın dikkatini çeken kabilede, alışkın olduğumuz ataerkil sistemin aksine, ekonomik iktidarı elinde bulunduranların tamamı kadın. Ailede kadının sözü geçiyor, yeni bir yuva kurulacağı zaman kadınlar erkekleri ‘istiyor’ ve başlık parası ödeyerek ‘damat alıyorlar’. Erkekler din ve politika konularında aktif olarak rol alsalar da, son sözü yine kadınlar söylüyor.

 

İlk zamanlar dünyadaki toplulukların neredeyse tamamı gibi animist bir dünya görüşüne sahip olan Minangkabaular, zamanla Hinduizm ve Budizmin etkisi altına girmiş. 14. Yüzyılda ise bölgeye ulaşan İslamiyet inancı, kabileyi etkisi altına almış. Bugün hala İslami koşullara göre yaşayan kabile, kadının sözünün geçtiği tek İslami topluluk olarak da anılıyor.

 

İslami kurallara göre yapılan nikahtan sonra damat, gelinin evine taşınıp kayınvalidesiyle beraber yaşıyor. Evlenmeden önce gelinin ailesi damat için de bir başlık parası belirleyebiliyor.

 

 

 

Minangkabau kadınları evlenince sosyal ve ekonomik imtiyazlar kazanır. Ev halkı ve varlığı yaşlı kadınların idaresi altındadır. Evin reisi olarak toprak mülkiyeti ve akrabalık ilişkileri onlardan sorulur, anlaşmazlıkları çözmede, evlilik ilişkilerinde ve törensel olaylarda önemli rolleri vardır.

 

Erkeklerin ise eve düzenli gelir getirecek bir iş yapması ve çocukların masrafını karşılaması beklenir. Çoğu iş bulmak için köylerinden ayrılır ve arada bir eve uğrar. Döndüklerinde evin idaresi konusunda söz hakları yoktur.

 

 

 

Anaerkil yapısını koruyan toplumlar
+6
Mosuo   Himalaya Dağları’nın  eteklerinde yer alan Mosuo bölgesi anaerkil toplumlar arasında gösterilebilecek en iyi örneklerden biridir. Veraset sistemi kadından kadına geçmekte ve eş seçimini kadınlar yapmaktadır. Bölgede “yürüyüş evliliği” denilen bir usul uygulanmaktadır. Kadınlar partnerlerinin evlerini ziyaret ederek onları seçerler ve kadınların birden çok evliliği, partneri vardır. Çocuklar annelerinin isimlerini alır ve onlarla yaşar. Babalar ise çocuk yetiştirme dönemine dahil edilmeyebilir. Genel olarak geniş aile yapısı vardır. Bu kalabalık aile yapılarının içinde tüm kararlar kadınlar tarafından verilir ve ailelerde en çok saygı duyulan birey büyükannedir. Ayrıca dillerinde “baba” veya “koca” için bir kelime karşılığı yoktur. 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön