Mensez ile vajinanızı yapıştırmaya ne dersiniz?

Geçtiğimiz ay duyurulan ve adet dönemlerinde kullanılmak üzere tasarlanan bir ürün olan Mensez, kadınlara ‘vajinalarını yapıştırarak’ kanamayı engelleyebileceklerini ve bu sayede çok daha üretken olabileceklerini vadediyor!

Vajinayı yapıştır, kanamayı durdur!

Mensez, ilk kez Şubat 2017’de duyuruldu ve ürün henüz piyasaya çıkmamış olmasına rağmen büyük tartışma yarattı. ABD Kansas’lı bir kayropraktr olan Dan Dopps’un geliştirdiği Mensez, ruj şeklinde tasarlanmış ve içeriğinde aminoasitler ve çeşitli yağlar olduğu söylenen bir ürün. Don Dopps’un iddiasına göre, bu ürünü vajinanın dış kısmı olan labiaya sürerek bölgeyi ‘kapatmak’ ve başka herhangi bir menstrual ürün (ped, tampon ya da menstrual kap) kullanmaya gerek kalmadan kanamayı önlemek mümkün olacak. Vajina girişi Mensez ile tamamen kapatılınca kanama içeride birikecek ve idrar yaparken Mensez çözülerek kanamanın dışarı atılması sağlanacak. Dan Dopps, yıkanınca ya da idrarla temas edince kolayca etkisini yitirecek olan Mensez’in şimdiye kadar düşünülmüş en iyi menstrual ürün olduğu iddiasında. Aynı zamanda adet kanamasının dikkat dağınıklığına neden olduğuna ve kadınların bu sorunu çözdüklerinde çok daha üretken olabileceklerine dair de ilginç fikirleri var.

 

 

Facebook’ta tepki aldı

Mensez, Facebook sayfasında şu mesajı yayınlamıştı:

“Hiç dudaklarınız birbirine yapışmış bir halde uyandınız mı? Acıtmaz, hatta biraz eğlenceli bile olur. Tek yapmanız gereken içeriden dilinizle dudaklarınızı ıslatmak, sonra dudaklarınız kolayca çözülür. Devrim niteliğinde bir çözüm olan Mensez’in temel prensibi de bu; kadınlar Mensez ile adet kanamalarını ped, tampon, menstrual kap gibi ürünlere ihtiyaç duymadan kontrol edebilecekler. Mensez, aminoasitlerin ve yağların doğal bir karışımının ruj formunda hazırlanmış halidir ve adet dönemi boyunca ‘aşağıdaki dudaklara’ uygulanabilir. Böylece orası kanamanın dışarı sızmayacağı şekilde yapışır ve kullanıcı idrarını yapana kadar da öyle kalır. İdrar hemen ürünü etkisizleştirerek labianın açılmasını sağlar ve her şeyin dışarı, tuvalete atılmasını sağlar. Siz de bölgeyi silip, ürünü yeniden uygularsınız. Temiz, güvenli ve işe yarar. Yakında satışta.”

  

“Adet gördüğünüz için üretken olamıyorsunuz”

Ürünün anlamsız, aşağılayıcı hatta tehlikeli olabileceğini söyleyen yorumların yanı sıra, ‘kadın sağlığı ile herhangi bir ilgisi olmayan bir erkeğin’ böyle bir ürün geliştirmiş olmasına tepki gösteren kişiler için, Dan Dopps, yine facebook sayfasından bir açıklama daha yayınladı:

“Evet ben bir erkeğim ve siz kadınlar, bezler ve tıkaçlardan daha iyi bir çözüm bulmuş olmalıydınız. Zamanınızın %25’ini adet kanamalarınız yüzünden dikkatiniz dağılmış, odaklanamamış halde geçiriyorsunuz; olabileceğinizden çok daha az üretken oluyorsunuz bu yüzden. Kadınlar erkeklerden çok daha yaratıcı olabilirler ama adet görüyor olmaları onları kısıtlıyor ve kafalarını kullanmalarını engelliyor. Neredeyse tüm kozmetik ürünlerinin erkekler tarafından icat edilmiş olduğunun farkında mısınız? Mensez’in korkunç bir fikir olduğunu söylüyorsunuz, kesinlikle öyle değil. Kadınlar adet görmenin iğrenç, kokulu ve korkunç bir şey olduğunu saklamaya çalışıyor. Menstruasyonun kendisi iğrenç olmayabilir ama kullanmak zorunda bırakıldığınız o bezler (pedler) iğrenç. Her ne kadar renkli ya da şirin isimlerle piyasaya sürülseler de pedler iğrenç. Oysa Mensez sıvıları ve kanı içeride steril bir şekilde tutuyor ve ped kullanmanın tüm iğrençliği ortadan kalkmış oluyor, tamponlarda ya da pedlerde oluşan bakteriler ve mikroplardan da kurtulmuş oluyorsunuz. Bazı kadınların Mensez fikrine alışması için zamana ihtiyacı olduğunu biliyorum ama ben kadınların kanamaları yüzünden dikkatlerinin dağılmamasını, adet zamanlarında psikolojik sorunlar yaşamamasını ve neler geliştirebileceklerini görebilmelerini istiyorum…”

 

 Fotoğrafta Dan Dopps, kadınların üretkenliğini artırmak isterken görülüyor

 

Bilmediğiniz şeyler var Bay Dopps

Sosyal medyada bir anda yayılan haberin üzerine tepkiler de çığ gibi büyüdü. Her ne kadar Dan Dopps röportajlarında ürün hakkında aldıkları tepkilerin çoğunun çok olumlu olduğunu söylese de, görünen köy kılavuz istemiyor. Kadınların ‘da’ erkekler kadar üretken olabileceğini söyleyerek adeta bir nezaket ve zarafet örneği sergileyen Dopps’un kaçırdığı bir nokta var: Menstruasyon, adet kanamasından ibaret bir süreç değildir, kadınların her ay yaşadığı tamamen doğal ve fiziksel bir döngüdür. Adet dönemlerinde dikkat dağınıklığı gibi sorunlar egzersiz, yoga gibi çeşitli yöntemlerle, hormon dengesi sağlanarak, hatta bazen de psikoterapiyle üstesinden gelinebilecek durumlardır. Üstelik dünya üzerindeki her kadın adet gördüğü için üretkenliğini kaybetmez. Adet kanamasını, hem de labianızı birbirine yapıştırarak ‘durdurduğunuzda’, adet görmüyor olmazsınız.

 

Kaldı ki, eğer gerçekten de pedlerin iğrenç ve sağlıksız olduğu düşünülüyorsa, tampon ve pedlere alternatif olarak kullanılabilecek menstrual kaplar, kumaş bezler ve doğal deniz süngeri gibi ürünlerden de söz etmek gerekecektir. Kanamayı bir yerde toplayıp daha sonra tuvalete dökme fikri size biraz mantıklı geldiyse, menstrual kaplar hem ekolojik, hem de sağlıklı bir seçenek olarak mevcut.

 

 

Cinsiyetçiliğine, erkek egemen zihniyetine kılıf uydurmak isteyen herkes, Dan Dopps’un söylemlerinden ilham alabilecek. Kadınların erkeklerden daha dengesiz, daha az üretken olmasının sebebinin tamamen doğal döngüleri olduğunu söylemenin modasının epeyce geçmiş olduğu kanaatindeyiz. Ortaçağda adet gören kadınları toplumdan uzaklaştırarak bu ‘pis’ şeyi kendinden uzakta tutan erkek zihni, bugün kanamanızı labianızın içine tıkıştırarak durumu ‘halletmenin’ peşinde.

 

Üstelik hangi kadının labiasını yapıştırarak ortalıklarda dolaşmak isteyeceğini de henüz kestirebilmiş değiliz. Bir erkeğin dahice bir menstruasyon ürünü geliştirmesinde herhangi bir sorun yok; ancak hayatı boyunca en azından birkaç kez vajina görmüş ve kadın üreme organlarının nasıl çalıştığını en azından bir kez merak etmiş birinin bunu yapmasını tercih ederiz kadınlar olarak.

 

Ürün hala piyasaya çıkmadı

Öte yandan, bu denli tartışma yaratan bir ürünün de sadece patentinin alınmış olması ve henüz herhangi bir şekilde denenmemiş olması da kuşku uyandırıcı. Ocak 2017’de Mensez için patent alan Dan Dopps, sadece fikri geliştirdiğini ve ürünün hazırlanıp piyasaya sunulması için fikrini yetkili şirketlere satmaya hazır olduğunu açıklamış.

 

Kendisine hayırlı işler diliyoruz! 

 

 

Duygu İslamoğlu

dislamoglu@hthayat.com

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  30 Mart 2017 Perşembe 14:00

  Dudakların birbirine yapışık uyanmak nedir ayrıca ya. Dişlerini fırçalamamış pis ağızla yatmış da yapışmış ağzı akıllının.

  Cevapla

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön