Repair Cafe: Yenisini alma, tamir et

Her ay düzenlenen Repair Cafe buluşmalarında becerikli gönüllüler, bozulan eşyaları tamir ediyor

Repair Cafe: Yenisini alma, tamir et

Repair (Onarım) Cafe fikri ilk kez 2009 yılında Hollanda’da ortaya çıktı. Hollandalı gazeteci Martine Postma Amsterdam’da bir mekanda bu fikri uygulamaya geçirdi. Repair Cafe anlayışına göre belirli günlerde bir araya gelen gönüllüler, mekana getirilen bozulmuş eşyaları herhangi bir ücret talep etmeden tamir ediyor. Ancak tamir için belirli bir yedek parça, malzeme vs. satın alınması gerekirse, bunları eşyanın sahibi karşılıyor.

 

Tüketimi azaltmak ve sürdürülebilir bir tüketim anlayışını yaygınlaştırmak amacıyla başlayan hareket, kısa sürede dünyanın pek çok yerinde uygulanmaya başlandı. Kadıköy Söğütlüçeşme’deki Repair Cafe, dünyada açılan bu tarz mekanların 1144.sü oldu.

 

Etkinliği düzenleyen Yeryüzü Derneği koordinatörleri, “Onarım yapılırken, yapılanlar da bir yandan anlatılıyor, böylece etkinliğin bilgi verme yönü de ortaya çıkıyor. Katılımcıların beklerken sohbet etmeleri, ikramların yapılması da sosyalleşmeyi sağlayan Café ortamını oluşturuyor. Böylece insanların teknoloji tarafından ayrıldığı noktada tekrar teknoloji üzerinden sohbet etmeleri sağlanmış oluyor. Yeryüzü Derneği, diğer projelerinde olduğu gibi armağan ekonomisi uygulamasını, dayanışmayı, birlikte sorun çözmeyi, tüketimin azaltılmasını, çevrenin korunmasına duyarlığını bu projeyle bir kez daha ortaya koymuş oluyor. Toplumumuzun tüketim toplumu olmasından uzaklaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Etkinliklerimize katılım için dernek üyesi olmak gerekmiyor, tüm etkinliklerimizde olduğu gibi bu etkinliğimizde de kapımız tüm toplumumuza açık.” diyor.

 

Repair Cafe, her ayın ilk Pazar günü düzenleniyor. Detaylı bilgi almak ve etkinliklere katılmak isteyenler, http://www.yeryuzudernegi.org/ adresinden derneğin yetkililerine ulaşabilirler.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön