Sosyal medya çavuşlarının 7 özelliği

Liderlik tutkusundan vazgeçemeyen ruhlar, sosyal medyada da kendilerine mani olamazlar. Farklı sosyal sınıflardan gelseler de kendilerini benzer biçimde ifade ederler. İşte onların 7 tipik davranışı.

Sosyal medya çavuşlarının 7 özelliği

1- İçindeki trafik polisine engel olamamak

Birileri hararetle tartışmaya mı başladı? Hemen düdüklerini çıkarırlar. Konuyla ilgileri olmasa bile olaya müdahale ederler. “Ama hiç yakışmıyor bu sözler...” İçlerindeki trafik polisi, olay yeri incelemeye transfer olur. Halbuki tartışmanın üslubuna dair fikrini soran yoktur.

 

2- Başkalarıyla alay etmek

Karne günü çocuğunun, anneler gününde annesinin, babalar gününde babasının fotoğrafını paylaşanlarla “Duygu seli bittiyse bişey diyebilir miyim?” diye alay ederler ama bir sabah kör vakitte duvarlarına şunu yazarlar: “Lisedeki edebiyat öğretmenim öldü, bugün çok üzgünüm.”

 

3- Ayar vermek

Hangi gün, hangi saat ne tip fotoğraflar paylaşılacağını bildirirler. Mesela trajik bir olaydan sonra, biri normal hayatını yaşamaya devam ettiğine dair fotoğraflar mı paylaştı? Çavuş lafını ortaya kor, Avrupa Yakası’nın Dilber Halası gibi: “Birilerinin gene kaşı gözü oynamaya başladı. Böyle devam ederlerse çizicem hepsini!”

 

 

 

4- Takdir etmek

Ayar vermenin sonuçlarından biri de takdir etme alışkanlığıdır. Neyin yanlış olduğunu bildikleri gibi, neyin doğru olduğunu da sosyal medya çavuşları bilir. Diyelim hiç tanımadığı komşusu çöpçülere yardım etmiş. Ya da yolda düşen birini başka biri yerden kaldırmış. Artık onu hangi kelimeyle öveceğini bilemez çavuş. Başkalarına da bu örnek davranışı ilan eder ki onlar da yapsın.

 

5- Haber bildirmek

Sanırsınız ki sadece ajans dinliyor! Haber takibinden başka bir şey yapmıyor. Hayatı öldürülen balinalardan, iklim değişiminden, canlı bombalardan ibaret. “Üzüntümden ölücem” mesajlarının arasına kendi ciddi fotoğraflarını katmaktan kendini alamaz. Çünkü görünmek onun için de bir ihtiyaç. Ama nasıl? Şöyle:

 

6- Ağırbaşlı fotoğraflar paylaşmak

Sosyal medya çavuşları için ciddi profil çizmek çok önemlidir. İşten, mutfaktan, geçtiği sokaklardan fotoğraflar sunarlar. Bilgisayar başında (beyaz yakalı), soğan doğrarken (yemek yapan örnek insan, hem de sempatik), bulut, çatı, kedi (her zaman herkesi bir yerinden yakalar)... Uzar gider.

 

7- Son sözü söyleyen olmak

Tartışmaya girmeyin, çünkü onlar son sözü söyleyen olmayı severler. Muhtemelen en sevdikleri replik, Züğürt Ağa’dan: “Ağanın boku üstüne bok olmaz.”

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön