Uzun yaşamın sırrı nedir?

Dünyanın en yaşlı insanından uzun yaşamanın sırlarını öğrenelim.

Uzun yaşamanın sırrı: Bekarlık

Birçok kişi, 100. doğum gününü kutlamayı hayal eder ancak bunu pek az insan yaşayabiliyor. Doktorlar, beslenme uzmanları ve yakınlarınız size yol gösterecek önerilerde bulunsalar bile uzun yaşamanın garantili bir yolu yoktur. Ama siz yine de uzun yıllar yaşamış insanların tavsiyelerini dinleyin. Belli mi olur belki tutar...

  

1- Elinden geldiğince fazla seyahat et

Seyahat ne kadar lüks bir şey gibi görünse de, İngiliz Gladys Gough 2011 yılında 103 yaşındayken seyahat etmek için elinden geleni yaptı. "Hiç evlenmedi, ama pek çok ülkeye gitti, yapmadığı ve görmediği bir tek yer bile kaldığını düşünmüyorum" şeklinde açıklama yaptı 83 yaşındaki arkadaşı Jean Cross.

 

 

YAŞLI VE STİL SAHİBİ KADINLAR Yaş ilerledikçe stilinizi klasik... YERYÜZÜNÜN EN YAŞLI AĞAÇLARI San Franciscolu fotoğraf saantçı...

 

2- Yumurta ve kurabiye ye

117 yaşındaki Emma Marona, dünyanın en yaşlısı. Emma her gün iki çiğ yumurta, bir tane pişmiş yumurta ve biraz da çerez tüketiyor. Yirmi yaşından beri günlük yumurta yiyor. Yapılan bir röportajda fazla dişi olmadığı için çok yemek yiyemediğini itiraf ediyor. 

 

3- Asla evini terk etme

Morano, uzun ömürlü olmasını evinde olmasına ve erken yatmasına bağlıyor. Ciddi bir şekilde evde kalma konusundaki kararlılığını şöyle dile getiriyor: 20 yıldır evimden ayrılmadım.

 

4- Alkol almak 

Asırlık Dorothy Parke doktorunun tavsiyelerini dinlemiyor ve içkinin 100. doğum gününe erişmesine yardımcı olduğunu dile getiriyor. "Sağlığımı viskiye ve sigaralara borçluyum. Sadece dışarıdayken içki içiyorum, doktorum onsuz yaşayamayacağımı söylemeye başladı" şeklinde açıklama yaptı.

 

 

BİR SANAT FORMU OLARAK YAŞLANMAK Yaşlanmanın güzelliklerini kaçır... “YAŞLI İNSAN KOKUSU”NUN KAYNAĞI NEDİR? Daha önce büyükannenizin ve evin...

 

5- Günün çoğunu uyuyarak harca

Dünyanın en yaşlı kişisi unvanını almak istiyorsan, biraz uyuklamaya başlamalısın. "Dünyanın en yaşlı" ünvanlarını alan 116 yaşındaki Kamato Hongo'nun ve 127 yaşında ölen Leandra Becerra Lumbreras'ın günlerce uyku alışkanlığı vardı. Hongo o kadar çok uyurdu ki onu ailesi bazen uykusunda beslerdi. 

  

6- Cömert ol

Jones, cömertliği sayesinde dolu dolu bir hayat yaşadı. Genellikle doldurulmuş hap kutularına kendi imzasını atarak hediye etmesiyle tanınırdı. Arkadaşları ve ailesi Brooklyn'deki evine geldiğinde, onlara kek yapardı. Üniversitedeki yeğenleri için maaşını kullanırdı. Ayrıca Alabama öğrencileri için burs imkânı sağladı ve bu sayede öğrenciler üniversiteye devam edebildi.

 

7- Çok çalış

Birçok asırlık insan yüz yıl boyunca hayatlarını iş yerinde geçirdi. Lumbreras, Meksika Devrimi'nde savaşmış ve 1910 yılında ülkesine geri dönmüş. Jones ise bir çiftlikte dadı olarak çalıştı. 2015'te 109 yaşında ölen başka bir asırlık insan Jessie Gallan, süt sağlığı görevlisi olarak çalışmaya başladığında sadece 13 yaşındaydı. Yaşam boyu çalışma ahlakını yaşlılığına bağladığını dile getirdiler. Hepsinin ortak inandığı görüş ise çok çalışmaları ve nadiren tatil yapmaları...

 

8- Ya da tembel ol

Ancak sıkı çalışma sonucunda bir şey olmuyorsa, endişelenme. Hala 100 yaşına kadar yaşama şansın var. Mary Francis Carruba geçen sene 100 yaşına girdi. Bir röportajında, "Ben hep tembel bir kuştum" dedi. Artık yaşamanın sırrı bu - tembel ol.

 

9- Bekar kal

Dünyanın en eski yaşayan kadınlarının birçoğunu bir araya getiren şey, geçmişlerinde yaşadıkları ilişkiler. Çoğu, hayatlarının büyük bir çoğunluğu hiç evlenmemiş ya da bekar durumda geçirmiş. 2014 yılında 127 yaşında ölen şimdiye kadar yaşayan en yaşlı kişi olduğu düşünülen Meksikalı Leandra Becerra Lumbreras, uzun yaşamını hiç evlenmemeye ve çikolata yemeye borçluymuş.

 

Dünyanın en yaşlı insanlarını tanıyor musunuz?
+24
Nobel ödüllü biyolog Rita Levi-Montalcini 2012 yılında 103 yaşında hayatını kaybetti.
 

 

Yaşlı kadınlardan 30 yaşındakilere tavsiyeler

Facebook Yorumları
Yorumlar
8
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  16 Ocak 2019 Çarşamba 10:19

  zaro ağa yoğurt yemiş 100 yıl boyunca yiyecek başka şeyi olmadığı için yoğurt yemeyi alışkanlık edinen uzun yaşar .

  Cevapla
 •  
  12 Ocak 2019 Cumartesi 16:57

  En uzun yaşayan kişi Zaro ağa adında Bitlisli bir Türk (veya aslen zaza) dır. Bu adam 150 yıl yaşamış. Bu adamı Amerikalılar 1940 larda amerikaya götürüp dünyanın en yaşlı adamı diye diyar diyar gezdirmişler. Adam 1950 larda vefaat etmiş. Gençliğinde Yenicami inşaatında çalışmış. Hamallık gibi işler yapmış senelerce. 1826 da Osmanlı Askeri olarak Sultan 2 Mahmut ile İsyan eden Mısır Hidivi Mehmet Ali Paşa arasında yapılan savaşa katılmış. 8 kere evlenmiş. Hayatının son yıllarında İstanbulun Hamalları bu adamcağızı hammalların piri seçmişler ve iyi bakmışlar sağolsunlar. İnternette bakın.

  Cevapla
 •  
  12 Ocak 2019 Cumartesi 09:43

  sa

  Cevapla
 •  
  11 Ocak 2019 Cuma 08:33

  Ömrümün çoğu kısmını yalnız geçirdikten sonra 124 yaşına kadar yaşamaya ne gerek var???

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2019 Perşembe 17:17

  "Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamış olmaz." Brave Heart filminden bir alıntı.

  Cevapla
 •  
  13 Aralık 2016 Salı 23:09

  Miktarı önemli değil yaşamanın , insan vasıflarını taşımak önemli. İçkiye borçluymuş yaşamını!!!

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2019 Perşembe 12:26

  şaçma

 •  
  10 Ocak 2019 Perşembe 14:10

  buna yaşamık mı diyorsun....çoktan ölmüşsün


 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön