Kadınlar otobüslerden istediği yerde inebilecek

Kadınların saat 22:00’den sonra duraklar haricinde de istediği noktalarda otobüsten inebilmelerini sağlayacak düzenleme için Belediye Meclisi’ne önerge sunuldu.

Otobüsler kadınlar için daha güvenli olacak

İETT otobüslerini kullanan kadın yolcuların saat 22.00’den sonra istedikleri noktada iniş yapabilmelerine olanak sağlayan düzenlemeyi içeren önerge, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’ne sunuldu.

 

Önergenin sahibi CHP’li meclis üyesi Esin Hacıalioğlu, bu uygulamanın kadının sokakta şiddete maruz kalma olasılığını düşüreceğini söyledi. Önergede Adalet Bakanlığı’nın verilerine yer verilerek, 2015’te 303 kadın cinayeti işlendiği, 2016 yılının ocak ayında 36, Şubat ayında 23 kadın öldürüldüğü kaydedildi. Hacıalioğlu’nun okuduğu önerge, başkanlık makamına oybirliğiyle sevk edildi.

 

 

Eskişehir’de uygulanıyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kadın yolcuların 22.00- 24.00 saatleri arasında durak beklemeksizin belediye otobüslerinden istedikleri yerde inmeleri için geçtiğimiz Mayıs ayında bir çalışma başlatmıştı. Uygulamaya pilot bölge olarak Vadişehir, Sultandere ve Zincirlikuyu mahallerine çalışan 63, 44 ve 5 hat numaralı otobüslerden başlandı. Kadınlar, uygulamadan memnun olduklarını ifade ederek belediye yetkililerine teşekkür etti.

 

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Yılmaz Büyükerşen uygulamanın kadın yolcuların güvenlikleri nedeniyle başlatıldığını belirterek şöyle demişti:

 

"Sultandere, Vadişehir ve Zincirlikuyu semtlerinde akşamları toplu taşıma seferi yapan belediye otobüsleri ile halk otobüslerinden yararlanan kadınlar, o semtlerdeki iki durak arasında evlerine en yakın noktada inmek istedikleri takdirde, resmi durak olmaksızın otobüsü durduracak ve orada inebilecekler. Bu uygulama tamamen güvenlik nedeniyle alınmış bir uygulamadır. Bu semtlerde sefer yapan belediye ve halk otobüsü şoförlerine talimat olarak verilmiştir."

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön