Osmanlı’da müneccimler ne yapardı?

Müneccimler geleceğe dair bazı tahminlerde bulunan kişilerdi. Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli müneccimi, Müneccimbaşı Hüseyin Efendi’ydi.

Osmanlı’da müneccimler ne yapardı?

Müneccim, gökyüzündeki cisimlerin hareketlerini izleyip hesaplayabilen, ölçebilen ve yorumlayan kişiydi.

 

Müneccimler fal bakan, gelecekten haber veren kişiler değildi. Sözleri, geleceğe dair kesin olmayan tahminler olarak değerlendirilirdi.

 

Müneccimlik, bazı meziyetler gerektirirdi. Bir müneccim gökyüzü takvimini çıkarabilmeli, yıldız ve gezegenleri tanımalı ve hareketlerini hesaplayabilmeliydi. Bütün aşamaları gerektiği gibi yerine getirebilen kişi müneccimbaşı olurdu.

 

 

 

Osmanlı Sarayı’nda müneccimbaşı her yıl 21 Mart’ta takvim çıkarırdı. Bu takvimin ilk bölümünde yıldız hesapları, ikinci bölümünde ise müneccimbaşının tahminleri bulunurdu.

 

Müneccimbaşı savaş, deprem gibi olaylara dair tahminlerde bulunur ve doğum, nikah-düğün gibi konulara dair uğurlu gün ve saat bildirirlerdi.

 

Osmanlı Sarayı’nın en meşhur müneccimi Hüseyin Efendi’dir. Dördüncü Murad’ın ve Sultan İbrahim’in öleceğini tahmin edince şöhreti artmıştır. Ancak Dördüncü Mehmed’in öleceğini söylemesi sonunu hazırladı. Sekiz yaşındaki padişah Müneccimbaşı Hüseyin Efendi’yi sürgün etti. İstanbul’u terk etmeyen Hüseyin Efendi affedilmeyi bekledi. Ancak bu bekleme esnasında kendi yıldız haritasına bakarak sıkıntıya düşeceği tarihleri gördü ve kaçmaya karar verdi. Ne var ki hakkında idam kararı çıkan Hüseyin Efendi, peşinden gelen saray görevlilerinden kaçamadı.

 

OSMANLI'YI YÖNETEN KADINLAR Osmanlı İmparatorluğu'nu sadece ... OSMANLI HAREMİ İlk haremi hangi padişah kurdu? ...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön