Minik sporculara destek

Türkiye’de 2004 yılında başlatılan ‘Özel Olimpiyatlar Projesi’, ‘Minik Sporcular’ ile genişliyor.

Minik sporculara destek

 

Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuk ve gençlerin hayatını sporla iyileştirebilmek amacıyla P&G Türkiye, Migros ve Özel Olimpiyatlar Türkiye işbirliğiyle Türkiye’de 2004 yılında başlatılan ‘Özel Olimpiyatlar Projesi’, ‘Minik Sporcular’ ile genişliyor. 2-7 yaş aralığındaki özel çocukların sosyal, fiziksel ve bilişsel becerilerini geliştirilebilmek amacıyla hayata geçen proje, şimdiye kadar 8 yaşından büyük çocuk ve gençleri kabul edebilen ‘Özel Olimpiyatlar’ projesinin etki alanını genişletiyor. Mart ayında başlayan ve mayıs sonuna kadar devam edecek olan ilk dönem eğitim programıyla çocukların psikomotor hareket becerilerinin gelişimine destek verilirken, özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların aileleri de erken dönemde Özel Olimpiyatlar dünyasına kazandırılıyor. Minik Sporcular projesinin ilk dönem eğitimlerine 15 özel çocuk ve 22 gönüllü sporcu katıldı.

 

Ege Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Pedagog Ebru Kalyoncu, “Özel çocuklar için spor, sadece fiziksel gelişimleri açısından değil, sağlıklı bir benlik geliştirebilmeleri için de kilit bir noktada yer alıyor. 6 yaşından önce sporla tanışan özel çocuklar sağlıklı bir benlik geliştirmede daha başarılı olabiliyor. Örneğin, 2 yaşında spora başlayan bir özel çocuk, motor becerileri, dilin kullanımı, iletişim yetenekleri, öz bakım becerileri gibi konularda daha hızlı bir gelişim gösterebiliyor” diye konuştu. Sporun bazı özel çocuklarda görülebilen dikkat problemleri, aşırı öfkelenme, öğrenme güçlükleri gibi konularda da olumlu etkisinin olduğunu belirten Kalyoncu, ekledi: “Spor, sağladığı iletişim ve paylaşım ortamıyla özel çocuklara keyif verirken, çocukların yaşam motivasyonunun artmasını sağlayabiliyor. Dürüstlük, hoşgörü, işbirliği gibi olumlu kişilik özellikleri kazanmalarına da yardımcı oluyor.”

 

30 Haziran’a kadar Migros mağazalarından veya Sanal Market’ten Alo, Ariel, Fairy, Febreze, Gillette, Head&Shoulders, İpana, Oral-B, Orkid, Pantene ve Prima ürünlerinden satın alanlar Minik Sporcular projesinin Türkiye çapında yaygınlaştırılması için katkı sağlayacaklar. Bu ürünlerin satışından elde edilen gelirin bir kısmı, Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu’na aktarılarak minik sporcu eğitimlerine ekipman tedariki için harcanacak.

 

Yazı: Damla Çeliktaban

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön