Anneme Öykü Yazdım

Minicik yüreklerindeki anne sevgisi ile 10 yaş becerisini bir araya getiren 4'üncü sınıf öğrencileri, anneleri için öykü kitabı yazdı. Sınıf öğretmeni Yaşar Utku; "Amacımız, öncelikle bu yaşlarda yazar olunabileceğinin cesaret ve yolunu öğrenip hayata geçirmekti" diyor.

Annelerine öykü kitabı yazdılar

İstanbul Ümraniye Bilge Soyak İlkokulu 4/C sınıfı öğrencileri, anneleri için yazdıkları 39 öyküyü bir kitapta toplayıp, Anneler Günü sürprizi hazırladılar. Sınıf öğretmenleri Yaşar Utku gözetiminde yıl boyunca çalışarak yazdıkları öykülerden oluşan "Anneme Öykü Yazdım" isimli kitabı, geçen cuma günü okula davet ettikleri annelerine, sürpriz bir şekilde sundular. Okulun Anneler Günü kutlamasına geldiklerini zanneden şanslı anneler, kendilerine yazılan bir kitapla karşılaşınca hem şaşırdılar hem de mutlu oldular.

 

Duygulu anlar yaşadığını söyleyen veli Zeynep Yazıcı, "Hiç beklemiyordum" diyor.  Kızı Meryem Nergis Yazıcı'nın "Bahçemize Gelen Misafir" isimli bir öykü yazdığını anlatan Yazıcı, "Yaşadığımız bir olaydan hareket etmiş, çok şaşırdım" diyor. Sınıf velilerinden Simla Karaca ise "Kitap yazdıklarını biliyorduk, ama bize yazdıklarını görünce çok etkilendik" diyerek duygularını dile getiriyor. Kızı Berru Sima'nın "Bosna'dan Türkiye'ye" isimli öykü yazdığını anlatan Karaca, "Değeri maddiyatla ölçülemeyecek duygular yaşadık" diyor.

 

"Haftalarca tartıştık"

Sınıfındaki çocukları ve annelerini, bu özel günde böyle özel bir projeyle mutlu kılan 4/C sınıfı öğretmeni Yaşar Utku, nasıl yola çıktıklarını şöyle anlatıyor:

 

"Küçük yüreklerinden dökülenleri, öğrendiklerimizi de eğitim gücüyle harmanlayarak içimizdeki cevheri ortaya çıkarmak işini birlikte başarabileceğimiz inancıyla kolları sıvadık. Daha fikir ortaya çıkar çıkmaz heyecanlandık. Birlikte yaptığımız işler, yapabileceğimizin garantisiydi. Oturduk günlerce, haftalarca nasıl kitap çıkaracağımızı tartıştık. İnsan olmak, başarmak, ortaya koymak buydu."

 

Mor Çiçek Yayınevi tarafından basılan bu kitabın ilk çalışmaları olmadığını, geçen yıl üçüncü sınıftayken de "Teneke Trampet" adlı bir sınıf dergisi çıkardıklarını anlatan Utku; "Amacımız, öncelikle bu yaşlarda yazar olunabileceğinin cesaret ve yolunu öğretip hayata geçirmekti. Dilbilgisi kurallarına göre yazmayı oturtmaktı. Süreci çok iyi izleyerek, kitaplar okuyarak, okumanın önemini içselleştirerek çalışmalarımızı sürdürdük. Baştan beri heyecanlıydık, sonucu alınca harika oldu" diyor.

 

"Özgüven yaratıyor"

Kitaptaki öyküler çocukların farklı özgün düşünce ve hayal dünyalarına yönelik yaratımlarmış. Sınıf öğretmeni Utku, sene başından bu yana çocukları donatmak ve yazmalarını beslemek için fırsat eğitimleri vermiş. Utku'nun anlattığına göre; bu tip çalışmalar çocuklarda özgüven ve Türkçe'yi iyi, doğru kullanma sorumluluğu veriyormuş. Okuma, araştırma, düşünme, sorgulama ve davranış dünyalarını geliştirip, iyi düşünebilen kişiler olarak çocuklara, okuyarak dünyayı tanıma penceresi açıyormuş. Utku, "Bağımsız üretebilen bireyler olarak, yardımı; doğru yerlerden ve kişilerden almalarına yardımcı oluyor. Ataleti ise bertaraf ediyor" diyor. 

 

Kitap satışından elde edilen gelirle Anadolu'nun ihtiyacı olan bir okuluna kitap göndermeyi  düşündüklerini anlatan Utku, bu çalışmanın diğer öğretmenlere örnek olmasını istiyor.  4+4 sistemi gereği, öğrencilerinin bu yıl mezun olacağını, ancak başka öğrencilerle yine kitaplar yazacaklarını söylüyor. Çünkü "kitap serüveninin dünyayı barışa götürebilecek tek başına bir güç" olduğuna inanıyor.

 

 

Hayriye Mengüç

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  09 Mayıs 2016 Pazartesi 17:00

  Hayriye Mengüç hanım ilginiz alakanız için kızım ve ailesi olarak size çok teşekkür ediyoruz saygılar.

  Cevapla
 •  
  11 Mayıs 2016 Çarşamba 23:18

  öğretmeninin yönlendirmesiyle yaratıcı bir eylemde bulunan kızınızı kutluyorum. böyle faaliyetlerinin devamı dileğiyle:)

 •  
  09 Mayıs 2016 Pazartesi 08:44

  hayriye mengüç'e tüm öğrencilerim adına sonsuz teşekkürler sunuyorum.

  Cevapla
 •  
  11 Mayıs 2016 Çarşamba 23:16

  rica ederim. iyi ki sizin gibi öğretmenler var:)


 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön