Kadıköy Belediyesi kadınların yanında

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde düzenlenen panelde konuşan Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın, hazırladıkları projelerle daima kadınların yanında olduklarını ifade etti

Kadıköy Belediyesi kadınların yanında

Dün Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenen "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadelenin Neresindeyiz? Şiddetin Çeşitli Görünümleri" başlıklı panelin açılış konuşmasını yapan Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın, yerel yönetimlerin tüm kadınların özgürlükleri ile ilgili sorumlulukları olduğuna dikkat çekerek bu konuda üzerlerine düşen görevleri titizlikle yerine getirmeye gayret ettiklerini açıkladı.

 

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla pek çok kadının sokaklarda, çeşitli eylemlerde seslerini duyuruyor olduğuna dikkat çeken Bahar Yalçın, önceki hafta sonu Kadıköy’deki olaylı yürüyüşte yaşananları anlatırken şunları söyledi: “Her ne kadar eril dikta günlük hayatımızda bizi daha fazla kendi alanlarımıza hapsetmeye çalışsa da kadınlar inatla sokaklarda. Buradaki arkadaşlarımızla birlikte Pazar günü Kadıköy’deydik ve aslında iktidarın bizden ne kadar çok korktuğunu gördük. Üç kadın bir araya geldiğimizde bizden nasıl korktuklarını, bizi nasıl uzaklaştırmaya, ayırmaya çalıştıklarını gördük. Ama biz daha fazla bir arada duracağız, daha fazla beraber olacağız, buna inanıyorum. Koşulları, şikayet ettiğimiz şeyleri değiştirmek için beraber mücadele edeceğiz. Hepimizin üzerine düşen sorumluluklar var.”

 

6 Mart Pazar günü düzenlenen yürüyüşe polis biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etmişti

 

“Birlikte hareket etmeyi esas alıyoruz”

Belediye Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın, belediye meclisi olarak kadınların özgürlükleri için yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgiler verdi. Kadıköy Akademi birimi, Sosyal Destek birimi, kadın meclis üyeleri, akademisyenler ve kadın konularında çalışan sivil toplum kuruluşlarıyla beraber hazırladıkları Yerel Eşitlik Eylem Planı’ndan bahseden Yalçın, “Bu eylem planı doğrultusunda ortaya çıkan bazı kararlarımız var. Eşitlik birimimiz, kadın dayanışma merkezimiz ve kadın istihdamının artırılması gibi konularda çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bunların dışında da yaptığımız başka çalışmalar var ve bu çalışmaları arttırmaya gayret ediyoruz. Hizmetlerimizde ve yönetim anlayışımızda, bu çalışmalarda sizlerle ve sizin önerilerinizle beraber çalışmayı esas olarak alıyoruz” dedi.

 

Düzenlenen panelde birçok uzman ülkemizde kadına yönelik şiddetle mücadele üzerine konuştu

 

“Nefret söylemleri bizi yıldırmayacak”

Bu seneki 8 Mart haftasında Kadıköy Belediyesi billboard’larını kadın ve LGBTİ örgütlerine açmıştı. Hazırlanan billboardlar birçok vatandaş tarafından ilgiyle ve taktirle karşılandı, ancak hakkında change.org’da başlatılan “Kadıköy’deki billboard rezilliği” adlı kampanyayı da 4 bin kişinin imzalaması üzerine Kadıköy Belediyesi Medya İletişim Danışmanı Leyla Alp, “Kadıköy Belediyesi çoğulcu bir yapıdadır ve herkesin belediyesidir” diyerek projeyi savundu ve billboardlar korundu.

 

Konuyla ilgili olarak Belediye Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın, dünkü panelde şunları kaydetti: “Kadınların ve LGBTİ bireylerin kimliklerinden dolayı öldürülmesine tacize uğramasına sesini çıkarmayanlar nefret söylemiyle bu billboardların kaldırılmasını istediler, kaldırmadık. Bu alanda her türlü ötekileştiren söyleme, tacize, ölümlere göz yumup da bunu bu şekilde nefret söylemiyle dile getiren anlayışa, ikiyüzlü ahlaka karşı da her zaman mücadele etmeye devam edeceğiz.”

 

 

Haber: Duygu İslamoğlu

dislamoglu@hthayat.com

 

KADIKÖY'DEKİ 8 MART KUTLAMALARI 8 MART GECE YÜRÜYÜŞÜNDEN AFİŞLER 8 Mart bu sene de coşkuyla kutla...

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön