Sivas’ta Pembe Taksi uygulaması başladı

Sivas’ta sadece kadınlara ve ailelere hizmet verecek olan Pembe Taksi uygulamasıyla kadına yönelik şiddet olaylarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Ancak uygulamanın duyulmasının ardından pembe taksilere sosyal medyadan tepki yağdı.

Sivas’ta Pembe Taksi uygulaması başladı

Sivas’ta sadece kadınlara ve ailelere hizmet verecek olan Pembe Taksiler trafiğe çıktı. Sürücüsü de kadın olan Pembe Taksiler, saat 08:00 ile 20:00 arasında hizmet verecek.

 

Sivas Belediyesi Ulaştırma Hizmetleri Koordinatörü Erdoğan Yuvacı, “Bu, Sivas'ta yapılmayan bir uygulamaydı. Türkiye genelinde pozitif bir ayrımcılık yapılıyor. Bizde ilk olması nedeniyle Sivas Belediyesi olarak böyle bir şeyin uygun olacağını düşündük. Emniyet Müdürlüğü ile görüşerek izin verdik. Sivas'ta da bayanlara hizmet vermek üzere bir pembe taksi uygulaması başlamış oluyor" dedi.

 

Kadınlara özel taksinin şoförü Gamze Taşkan da projenin kadınlar için önemli olduğuna dikkat çekerek “Uygulama kadına yönelik şiddet olaylarının azalmasına katkı sağlayabilir” dedi.

 

İsmi Türkçeleştirildi

Taksi ilk olarak faaliyete başladığında üzerindeki Pink Taxi yazısına tepkiler gelince taksi üzerindeki İngilizce yazı, Sivas Belediyesi Kültür Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı'nın da girişimleriyle 'Pembe taksi' şeklinde yazıldı.

 

Dünyada örnekleri var

Uygulamayı hayata geçiren, 9 yıldır taksicilik yapan 27 yaşındaki Gökhan Şimşek, Pembe Taksi projesi için gelen tepkiler üzerine şunları söyledi: “Özellikle sosyal medyada uygulamanın 'cinsiyet ayrımcılığı' şeklinde yorumlanmasının kendilerini üzdüğünü belirten Şimşek, "Bununla ilgili uygulamalar Avrupa ülkelerinde de var. Pembe taksi uygulaması ilk kez 2006 yılında Londra'da ve Paris'te uygulanmaya başlamış. Avrupa'da uygulandığı zaman çağdaşlık adı altında toplanıyor ama şimdi nedense bazı arkadaşlarımız ayrımcılık, yobazlık gibi değerlendirmelerde bulunmuşlar. Bizim buradaki amacımız ayrımcılık yapmak değildir. Amacımız herkese hizmet vermektir. Tabi ki bununla ilgili herkes yorum yapabilir. Yorumlara saygı duyuyoruz. Bu uygulamaya saygı duymayanlara da saygı duyuyoruz.”

  

Pembe taksiye tepkiler büyüyor

Öte yandan Sivas’taki Pembe Taksi uygulamasına tepki gösterenler de oldu. Sosyal medyada uygulamanın kadınların toplumdan soyutlanmasını destekleyeceği yönünde görüşler yaygın. Ayrıca ‘kadınlara özel’ olduğu için dışından direksiyonuna her şeyinin pembe olmasını da cinsiyetçi bulanlar var.

 

Uygulamanın niyeti kadınları korumak gibi gözükse de, saat 8’den sonra taksi kullanmak isteyen ya da normal sarı taksiye binen kadınlara kötü gözle bakılıp bakılmayacağı, pembe taksiye binmeyip taciz edilen ya da tecavüze uğrayan bir kadın olursa “pembe taksiye binseymiş” denip denmeyeceği de merak konusu.

 

 

 

 

 

 

Dünyadan pembe taksi örnekleri

 

 

Hindistan: 2014’te yayınlanan bir rapora göre Hindistan’da her gün 90’dan fazla kadın tecavüze uğruyor. Bu nedenle ülke genelinde kadınları erkek tacizinden ve şiddetinden korumak için çeşitli uygulamalar yapılıyor. Bunlardan biri olan Pembe Taksi uygulaması, geçtiğimiz yıl kadın şoförleri de koruyacak şekilde yeniden düzenlendi. Meru Cab adlı firmanın pembe taksilerini kadın şoförler kullanıyor ve taksiyi kadın-erkek, herkes kullanabiliyor. Ancak bu araçlarda acil durumlarda şoförün kullanabilmesi için biber gazı ve ‘panik düğmesi’ de bulunuyor.

 

 

İngiltere: Hala faaliyette olan Pink Ladies adlı firma da pembe taksilerle müşterilerine ‘güvenli’ bir yolculuk vaat ediyor. Üyelik sistemi ile sadece özel müşterilerine hizmet veren pembe taksilerin şoförleri yine kadın. Şirketin kurucusu Maggie Hennessy, özellikle çocuklu ailelerin hizmetlerinden çok memnun olduğunu söylüyor.

 

 

Mısır: Kahire’de artan tecavüz vakaları sonucunda uygulamaya konulan pembe taksi uygulaması da bizdekinden biraz farklı. Hizmetin kurucusu Reem Fawzi uygulama için, “Bu bir taksi değil, özel limuzin servisi” diyor. Mısır’da google’da taksi şoförleri ile ilgili arama yaptığınızda bile karşınıza çıkan ilk şeyin şoförlerin uyguladığı şiddet vakaları olduğuna dikkat çeken Fawzi, güvenli yolculuğa ihtiyaç duyan bütün Mısırlı kadınlara hitap ettiklerini söylüyor.

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön