Cinsel içerikli mesajlaşmalara dikkat!

Araştırmalara göre ebeveynler çocuklarının sigara içmelerinden çok cinsel içerikli mesajlaşmaları konusunda endişeliler.

Cinsel içerikli mesajlaşmalara dikkat!

İnternet ve anlık mesajlaşma artık çok genç yaştaki çocuklar arasında da yaygın olmaya başladı. Her daim kontrol altında tutulamayan mesajlaşmalar hakkında bilimsel bir araştırma yapıldı.

 

Bilimsel araştırmalar, çok enteresan olabiliyorlar; ama aynı zamanda da kafa karıştırıcı. Sizin için bilimsel jargona el attık ve parçalarına ayırdık.

 

Geçmiş

Elektronik ortamda cinsel içerikli mesajlaşma, yetişkinler dünyasında norm haline geldi, hatta yararlı bile oluyor; fakat söz konusu 18 yaş altı grup olduğunda endişeler artıyor. Bu uygulama, gençlerde cinsel aktivitelerde artışla ilişkilendiriliyor – taciz ve yasal sorun olasılıklarından bahsetmeye bile gerek yok. Yine de oldukça yaygın: yapılan araştırmalara göre, her 4 gençten 1’i cinsel içerikli mesajlaştıklarını kabul ediyor. Peki, ebeveynler 18 yaş altı cinsel içerikli mesajlaşma konusunda ne kadar endişeliler?

 

Vaziyet

C.S.Mott Çocuk Hastanesinden araştırmacılar, 1.982 yetişkinin katılımıyla yaptıkları ankette, 18 yaş altı çocukların obezite, alkol ve uyuşturucu kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, açlık, depresyon ve intihar durumlarına yatkınlıkları konusundaki endişelerini sorguladılar. Elde edilen bulgular, yaygınlık bağlamında derecelendirildi – son 9 yıldır.

 

Veriler

Son iki yıldır, en büyük sağlık endişesi olarak listenin başına obezite, zorbalık ve uyuşturucu kullanımı yerleşiyordu. Bu yıl ise internet güvenliği, dördüncü ‘büyük problem’ olarak listenin üst sıralarına yerleşti; cinsel içerikli mesajlaşma ise 13. sıradan 6. sıraya çıktı. Cinsel mesajlaşmanın, yetişkinler tarafından 7. sıradaki sigara kullanımından daha endişe verici olduğu görüldü.

 

Sonuç

Medyanın da etkisiyle, bu denli müstehcen bir aktivitenin insanların dikkatini çekmesi, şaşırılacak bir durum değil. Yetişkinlerin aksine, cinsel içerikli mesajlar atan çocuklar ve gençler, akran baskısı ve zorbalık konusunda risk altındalar ve internet sayesinde hayatlara mal olan açık seçik mesajlar ve resimler saçmanın sonuçlarının farkında değiller. İnsanlar, cinsel eğitimi sorgulamaya devam ettikçe, bu kaygıların aklımızın bir köşesinde durmaları gerekiyor. Cinsel içerikli mesajlaşmanın tehlikelerini öğrenmek, çocuklarımızın daha akıllıca ve daha verimli kararlar vermelerini sağlayabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön