Yeterince güzelsen, adil olmana gerek yok!

İnsanlar çekici insanların yaptığı haksızlıkları kabul etmeye daha yatkınlar.

Çekiciysen haksızlık yapabilirsin!

Çin, Zhejiang Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yönettiği bir çalışmaya göre, insanlar çekici insanların yaptığı haksızlıkları kabul etmeye daha yatkın oluyorlar. Özellikle erkekler, bu kendini aşağılayıcı davranışı daha sık gösteriyor.

Araştırmada, yaşları 18 ile 26 arasında değişen 21 Çin’li erkeğe 300 Çin’li kadın yüzü fotoğrafı gösterildi. Bir grup erkek, deneyin bu bölümünden önce kadınların yüzlerinin çekiciliğini puanladı.
Araştırmacılar ikinci gruptan, belirli bir miktar parayı hangi kadınlarla bölüşmeyi kabul edeceğini sordu. Test esnasında, erkeklerin beyin aktivitesi ve reaksiyon zamanı gözlemlendi.

 

Şaşırtıcı sonuçlar, erkeklerin çekici bir kadınla itici, oranlara oranla, haksız bir anlaşmayı kabul etmeye daha istekli olduklarını ortaya koydu. Çekici bir kadından gelen teklif adil olduğunda hemen kabul eden erkekler, adil olmayan bir anlaşmayı daha yavaş da olsa yine de kabul ettiler.

Bu işlemler sırasında, çekici bir kadınla anlaşma sağlayan erkeklerin beyinleri daha aktif göründü.

 

 

Araştırmacılar, erkeklerin neden bu tarz bir davranış sergilediklerini anlayamasa da kadınlara yaranmak için bilinçsiz bir çaba harcadıklarına inanıyorlar, gerçek hayatta bu kadınlarla tanışma ya da etkileşim kurma şansları olmadığını bilseler bile.

Konuya dair daha ayrıntılı bir çalışma yapılması bekleniyor çünkü yapılanlar erkekler üzerine odaklanılıyor ve bu genel kamuoyunu temsil etmiyor. Ama çalışma yine de ‘güzellik primi’ denilen sözde çekiciliği insanların algılamaları üzerinde yapılan uzun araştırmalar listesinde yerini aldı. İnsanlar her halükarda, iyi görünen insanlarla iletişim ve ilişki kurmaya daha meyilliler. Bu modern dünyanın bir yansıması.

Bu kadar çok insanın fiziksel görünümle ilgili ön yargısı olması, bu ayrımcı zihniyetten kurtulabilmek için daha çok çaba harcanması gerektiğini gösteriyor. İyilik ve adalet, asla neye benzediğinizle belirlenmemelidir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön