Hayvanınıza neden çocuğunuz gibi davranıyorsunuz?

Araştırmaya göre, kadınlar köpeklerini gerçekten çocukları gibi görüyor.

Hayvanınıza neden çocuğunuz gibi davranıyorsunuz?

Herhangi bir evcil hayvan sahibine hayvanı hakkında nasıl hissettiğini sorarsanız, ona olan sevgisini uzun uzun anlatmaya başlamadan önce ‘hayvan’ kelimesini düzeltecektir çünkü bahsettiğiniz tam olarak ailenin bir üyesidir. Bu ne cüret? Onu bebeği gibi sevdiğini görmüyor musunuz? O, çoğu insandan daha insan! Sizin de bir hayvanınız yoksa, bu tutum absürt gelebilir. Önemli değil, çünkü bilim onları destekliyor.

 

FOTOŞOPSUZ HAYVAN VE İNSAN DOSTLUĞU... Moskovalı fotoğrafçı Katerina Pl... HAYVAN DOSTLUKLARI... Birbirlerinden o kadar farklılar...


Yeni bir araştırmaya göre, kadınlar köpeklerini gerçekten çocukları gibi görüyor, belki sadece biraz daha kıllılar o kadar. Araştırmacılar, 2 ile 10 yaş arasında en az bir çocuğu ve mutlaka bir köpeği olan kadınlara yoğunlaştı. Denekler, anketlere ve hem çocuklarının hem köpeklerinin resimlerine maruz kaldıktan sonra sonuçlar oldukça netti: Söz konusu bebekler ve köpekler olduğunda, kadınlar için arada hiçbir fark yok. Hatta bazı kadınlarda, köpeğinin resmini gördüğünde beyin reaksiyonları çocuklarının resmine göre daha güçlüydü.

Çalışmanın baş araştırmacısı, Massachusetts Hastanesi’nden Lori Palley, şöyle açıklıyor: "Evcil hayvanlar, birçok insanın gönlünde ve hayatında özel bir yere sahiptir ve klinik ve laboratuar çalışmaları kanıtlıyor ki hayvanlar ile etkileşim insanların fiziksel, sosyal ve duygusal refahı için oldukça faydalı."

 

 

Hatta evcil hayvanların insanlar üzerindeki olumlu etkileri o kadar kabul gördü ki bazı iş yerleri, sahiplerinin köpeklerini iş yerine getirmesine bile müsaade ediyor." Köpekler bize dikkat etmeleri için evcilleştirildi” diye açıklıyor Klinik Sosyal Hizmet Uzmanı ve Terapist, Deb Havill, "Onların etrafımızda olması bizim için doğal, bu yüzden etrafımızda olmamaları da doğal değil. Onlarsız, eksik olurduk." Görüyor musunuz? Onlara ihtiyacımız var. Onlarsız yaşayamayız.

Sonuç olarak, evcil hayvanlar, pardon tüylü bebekler, insanlarda çok güçlü duygular uyandırırlar. Onlar için beslenen sevgi yoğunluğu, fonksiyonel manyetik rezonans taramada açıkça görülebiliyor. ‘Duygu, ödül, bağlılık, görsel işleme ve sosyal etkileşim’ ile ilişkili beyin parçaları aktif hale geliyor.

Yani bir dahaki sefere bir kadını ‘o topu tutarak anneni çok gururlandırdın’ diye köpeği ile konuşurken gördüğünüzde, gözlerinizi devirmeyin. O tüylü küçük canavar onun bebeği, hem kalben hem de zihnen.

 

Çocukların hayvan sevgisi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön